Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi mailami
Oszuści działający w Internecie nieustannie odnajdują nowe metody zachęcania niezdających sobie sprawy z zagrożenia internautów do podawana swoich wrażliwych danych osobowych czy loginów i haseł dostępu do różnych serwisów. Cel najczęściej jest jeden – wyłudzenie pieniędzy dzięki zdobytym danym. Ministerstwo Finansów opublikowało oficjalny komunikat mający stanowić ostrzeżenie przed oszustami.
Ministerstwo Finansów w swoim komunikacie postanowiło przestrzec Polaków przed wiadomościami e-mail, w których oszuści podszywają się pod tę instytucję oraz Krajową Administrację Skarbową. Jakiego rodzaju negatywne konsekwencje odebrania takich wiadomości mogą wynikać dla poszkodowanych?
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort finansów, celem ataków jest przede wszystkim wyłudzenie informacji. Jak napisano ponadto w komunikacie „Wiadomości te różnią się treścią, ale zawsze zawierają link lub załącznik z niebezpiecznym oprogramowaniem”.
Wynika z tego, że oszuści internetowi odnajdują coraz to nowe sposoby na wyłudzanie danych od niczego niepodejrzewających odbiorców wiadomości e-mail. Bowiem kliknięcie w link albo pobranie załącznika wiąże się z zainstalowaniem niechcianego oprogramowania na komputerze.
Ministerstwo Finansów apeluje o uwagę
Nie tylko pobranie załącznika bądź kliknięcie w przesłany w fałszywej wiadomości link może spowodować instalację szkodliwych programów na komputerze. Niebezpieczne może być również samo odpowiedzenie nadawcy na jego wiadomość.
Wobec powyższego, Ministerstwo apeluje do internautów o ignorowanie wiadomości tego rodzaju i nieodczytywanie ich ani nieotwieranie załączników. Jak rozpoznać fałszywą wiadomość?
Przede wszystkim należy w każdym przypadku sprawdzać, czy adres nadawcy, od którego dotarła do nas wiadomość e-mail wysłana rzekomo przez Ministerstwo Finansów zawiera domenę: mf.gov.pl. Może to uchronić przed otwarciem e-maila od oszustów.
Fot. Ministerstwo Finansów
Przykład przytoczony przez Ministerstwo
W komunikacie Ministerstwa Finansów opublikowano przykładową treść maila, która niewątpliwie jest oszustwem. Nadawca poza wskazaniem terminu, do którego należy rzekomo złożyć zeznanie podatkowe za poprzedni rok grozi sądem w przypadku bezczynności odbiorcy.
Wiadomość wyglądem łudząco przypomina e-maila, jakiego można otrzymać od Ministerstwa. Znajdują się tam bowiem wszystkie ważne dane takie jak numery NIP czy REGON. Warto pamiętać jednak, że stanowią one dane oficjalne, do których dostęp ma każdy, więc nie warto opierać na nich swojego przeświadczenia o prawidłowości dokumentu.
Bez względu na fakt, od kogo otrzymujemy wiadomość e-mail, zawsze zalecana jest ostrożność. Nigdy nie wiadomo bowiem, w którym momencie na naszą skrzynkę mailową trafi mail będący próbą wyłudzenia. Warto szczególnie sprawdzać, czy adres e-mail nadawcy jest tożsamy z tym, który na swojej stronie podaje dana instytucja.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/finanse/uwaga-na-falszywa-korespondencje-mailowa
Dodaj komentarz