Ministerstwo ostrzega przed oszustwami na 500 plus

Ministerstwo ostrzega przed oszustwami na 500 plus

author
Alicja Uzarowicz
07 sierpnia 2019

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swoim Twitterze apeluje o ostrożność do rodziców składających wnioski o przyznanie wypłat z rządowego programu Rodzina 500 plus. Mogą oni bowiem paść ofiarą cyberprzestępców, którzy obrali nowy sposób na wyłudzanie danych osobowych i pieniędzy.

Za pośrednictwem swojego konta na Twitterze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło ostrzec rodziców składających wnioski o przyznanie dopłat w ramach programu Rodzina 500 plus. Jednocześnie resort przypomniał najważniejsze warunki składania takich wniosków przez Internet.

Niczego nie spodziewający się Polacy, którzy chcą złożyć wniosek o przyznanie dopłat w ramach rozszerzonego już programu, mogą stać się ofiarami ataków cyberprzestępców. Warto zatem zachować jak największą czujność i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku przy składaniu wniosku.

Jaki jest cel tychże ataków? Zgodnie z informacjami Ministerstwa przede wszystkim mają one na celu wyłudzenie pieniędzy i danych osobowych. Problem jest o tyle poważny, że hakerzy stają się coraz dokładniejsi podczas swoich oszustw. Istnieje jednak możliwość wyłapania próby wyłudzenia.

ministerstwo

Ile kosztuje Program Rodzina 500 Plus?

Ministerstwo apeluje o czujność

W swoim ostrzeżeniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zawarło ponownie najważniejsze warunki składania wniosków o wypłatę 500 plus. Resort podał również informację, w jaki sposób powinno przebiegać poprawne składanie wniosku, bez ryzyka bycia oszukanym.

Przede wszystkim, wypełnienie wniosku przez Internet oraz jego złożenie w formie elektronicznej jest w każdym przypadku nieodpłatne. Nie należy zatem wpłacać żadnych środków na żadne podane konta czy przekazywać pieniędzy w inny sposób. Nie jest to jedyny sposób na wykrycie próby wyłudzenia.

Jak napisano w ostrzeżeniu ministerstwa, podczas składania wniosku wszystkie niezbędne dane zawarte są już w internetowym formularzu wysyłanym do odpowiedniej instytucji. Oznacza to, iż wszelkie informacje wskazujące na konieczność dodatkowego przesłania danych w formie SMS-a albo e-maila stanowią próbę wyłudzenia.

Aby upewnić się, że osobie składającej wniosek nie grozi atak cyberprzestępców warto również sprawdzić rodzaj połączenia internetowego. Powinno ono być szyfrowane, czyli bezpieczne. Rozpoznać je można po ikonie zielonej zamkniętej kłódki w polu adresowym po lewej stronie.

ministerstwo

Fot. Twitter MRPiPS

 

Pożyczki na świadczenie 500+

Dlaczego właśnie teraz?

W swoim komunikacie Ministerstwo poinformowało dodatkowo, że wniosek o wypłatę w ramach programu rządowego Rodzina 500+ można składać wyłącznie za pomocą trzech kanałów. Mowa tutaj o platformach [email protected], PUE ZUS oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej swojego banku.

Powodem, dla którego cyberprzestępcy właśnie teraz rozpoczęli swój przestępczy proceder jest fakt, iż od 1 lipca obowiązuje rozszerzona wersja programu Rodzina 500 plus. Oznacza to, iż wielu rodziców dzieci do 18. roku życia rozpoczęło składanie wniosków – wcześniej nie wszyscy Polacy posiadający dzieci mieli prawo do dopłat.

Zmianie uległo bowiem ograniczenie dochodowe w kontekście danej rodziny. Oznacza to, że pół tysiąca złotych każdego miesiąca może otrzymać każdy, kto posiada dziecko, bez znaczenia jakiej wysokości dochody osiąga jego rodzina. Z początkiem lipca zmianie uległa ponadto forma składania wniosków.

Od tego dnia bowiem rodzice dzieci nieobjętych dotychczas programem mogli rozpocząć składanie wniosków przez Internet.  Co więcej, 1 sierpnia ruszyła już opcja składania wniosków także w formie papierowej. Warto w przypadku wniosków internetowych zachować czujność, aby nie zostać oszukanym.

ministerstwo

500+ na pierwsze dziecko – od 1 lipca 2019

Źródła:
https://www.gov.pl/web/rodzina/jak-zlozyc-wniosek-o-rodzina-500-plus-on-line3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Dobry start” w BNP Paribas
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
06 stycznia 2022

Promocja: „Dobry start” w BNP Paribas

„Lubię bo polskie 2018” – Bank Pocztowy nagrodzony
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 grudnia 2018

„Lubię bo polskie 2018” – Bank Pocztowy nagrodzony

Patron rzeczy zagubionych – kto nim jest?
Blog
author
Dominika Sobieraj
26 grudnia 2022

Patron rzeczy zagubionych – kto nim jest?

Biuro paszportowe w Piasecznie
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
27 lipca 2022

Biuro paszportowe w Piasecznie

Alior Bank w Zduńskiej Woli
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019

Alior Bank w Zduńskiej Woli

Które sklepy płacą największe podatki ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
24 kwietnia 2017

Które sklepy płacą największe podatki ?

Porównaj