mLegitymację posiadają już uczniowie 3 tys. polskich szkół
W swoim najnowszym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że mLegitymację szkolną mogą już posiadać uczniowie 3 tys. polskich szkół. Jest to poniekąd efektem działania samych uczniów, którzy wolą zdecydowanie nowoczesną elektroniczną wersję dokumentu na rzecz swojej tradycyjnej papierowej poprzedniczki.
Jak czytamy w najnowszym komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji, mLegitymację mogą mieć uczniowie 3 tys. polskich szkół podstawowych i liceów. Rosnącą popularność rządowe rozwiązanie zawdzięcza przede wszystkim działanie samych uczniów, którzy, jak na Polaków przystało, bardzo lubią nowoczesne rozwiązania i technologie.
Szkoły, które kolejno przyłączają się do programu robią to przede wszystkim z myślą o swoich uczniach, którzy w przeważającej większości posiadają już swoje smartfony. Dokument w formie elektronicznej pozwala na posiadanie legitymacji bez szansy na jej zniszczenie czy zagubienie, czego nie można powiedzieć o jej papierowej wersji.
Co więcej, umożliwienie uczniom szkoły instalację mLegitymacji jest dosłownie dziecinnie proste. Albowiem jedynym warunkiem, jaki należy spełnić jest wypełnienie formularza przez dyrektora szkoły, bądź osobę, którą do tego wyznaczy. Następnie to Ministerstwo przejmuje przysłowiową pałeczkę i pomaga z załatwianiem formalności.
3 tys. szkół posiada mLegitymację
Kolejny krok ku mLegitymacji w Waszej szkole to przekazanie danych potrzebnych do uruchomienia systemu. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do dedykowanego portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji. Gotowe!
– czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.
Jak zaś przypomniał sam szef resortu w osobie Marka Zagórskiego, dołączenie do projektu rządowego mLegitymacja szkolna jest całkowicie bezpłatne. Nie wiąże się ono ponadto z koniecznością zainstalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Minister postanowił przypomnieć te fakty ze względu na liczne pytania o kwestię wydatków.
Jedynym minusem, jaki do tej pory zgłaszają uczniowie chcący posiadać mLegitymację, jest fakt, iż niestety rozwiązanie to nie doczekało się jeszcze wersji prawidłowej dla urządzeń z systemem operacyjnym iOS. Innymi słowy, mLegitymacji nie zainstaluje uczeń posiadający iPhone’a. Pojawi się ona najpewniej na początku przyszłego roku.
Dokument ten sam, forma nieco inna
W swoim komunikacie Ministerstwo cyfryzacji ponownie przypomina również, że moc prawna, jaką posiada mLegitymacja jest taka sama jak w przypadku swojej papierowej poprzedniczki. Oznacza to, że uczeń, który ja posiada, ma takie same prawa do zniżek, rabatów i ulg, jak posiadacz papierowej tradycyjnej legitymacji.
Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina
– czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.
Powodem, dla którego dokument elektroniczny jest równoważny ze swoją papierową wersją, jest odpowiednie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. W tymże dokumencie szef resortu edukacji nadał mLegitymacji umocowanie prawne.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/juz-ponad-3000-szkol-korzysta-z-mlegitymacji
Dodaj komentarz