Najczęściej komentowane
Moneta: 10. rocznica tragedii smoleńskiej
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie z okazji 10. rocznicy tragedii smoleńskiej. Sprawdzamy szczegóły emisji.
Źródło: NBP
“Ze smutkiem, ale i z szacunkiem wspominamy 96 osób, które godnie reprezentowały majestat Rzeczypospolitej” takimi słowami Narodowy Bank Polski (NBP) podsumowuje emisję najnowszej monety kolekcjonerskiej. NBP upamiętnia monetami ważne wydarzenia w życiu Polaków. Jednym z nich z pewnością była tragedia w Smoleńsku w 2010 roku.
Jak wyglądają monety?
Na rewersie złotej monety zobaczymy wizerunek świętej pamięci pary prezydenckiej – Marii i Lecha Kaczyńskich, a także wzory ich podpisów.
Rewers srebrnej monety przedstawia personifikację Polski. Jest to kobieta, która obejmuje odkształcony znak Sił Powietrznych RP,tworzący w centralnej części znak krzyża. U góry zostały umieszczone imiona i nazwiska osób, które również zginęły w katastrofie samolotu w dniu 10 kwietnia 2010 roku.
Awers zarówno złotej, jak i srebrnej monety przedstawia fragment Katedry na Wawelu, napis „CORPORA DORMIVNT · VIGILANT ANIMAE” („CIAŁA ŚPIĄ · DUSZE CZUWAJĄ”), pochodzący z baldachimu nad wyjściem z grobów królewskich na Wawelu, a w tle zobaczymy wizerunek Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
Na każdej polskiej monecie dodatkowo znajdują się:
- nominał
- napis „Rzeczpospolita Polska”
- rok emisji
- wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej
Źródło: NBP
W imię tak pojmowanej pamięci 10 kwietnia 2010 roku udała się do Katynia delegacja przedstawicieli elity wolnej Polski na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, pierwszą damą Marią Kaczyńską oraz ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim. Mieli złożyć hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, obywatelom II RP pomordowanym strzałem w tył głowy przez sowieckich żołnierzy w 1940 roku. W skład prezydenckiej delegacji weszli wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele parlamentu, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, w tym prezes NBP Sławomir Skrzypek, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, duchowni oraz osoby towarzyszące.
O godzinie 8:41 czasu polskiego samolot prezydencki rozbił się w trakcie podchodzenia do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Zginęło 96 osób.
– czytamy w oficjalnym biuletynie NBP.
Moneta: 10. rocznica tragedii smoleńskiej – złota
Nominał: 100 zł
Metal: Au 900/1000
Stempel: lustrzany
Średnica: 21,00 mm
Masa: 8,00 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 1500 szt.
Projektant: Robert Kotowic
Moneta: 10. rocznica tragedii smoleńskiej – srebrna
Nominał: 10 zł
Metal: Ag 925/1000
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Masa: 31,10 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 14 000 szt.
Projektant: Robert Kotowic
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.
SPRZEDAŻ MONET I BANKNOTÓW KOLEKCJONERSKICH
Zainteresowani kupnem monet lub banknotów kolekcjonerskich wyemitowanych przez NBP, mogą nabyć je:
- w oddziałach okręgowych instytucji
- w oficjalnym sklepie internetowym: kolekcjoner.nbp.pl
NBP – więcej informacji
Narodowy Bank Polski (NBP) jest centralnym bankiem państwa. Odpowiada on za politykę pieniężną i stabilność cen, a jego konkretne funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. Ma on wyłączne prawo do emisji pieniądza i prowadzi obsługę budżetu państwa oraz podmiotów sektora finansów publicznych. NBP gromadzi również rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, ponieważ tworzy warunki do działania systemu bankowego, a także jest jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.
Źródło: NBP
Dodaj komentarz