Moneta: Katyń – Palmiry 1940

Moneta: Katyń – Palmiry 1940

author
Aneta Jankowska
14 marca 2020

Narodowy Bank Polski co jakiś czas wprowadza nowe monety kolekcjonerskie. 19 marca pojawi się kolejna – srebrna moneta o nominale 10 zł: „Katyń–Palmiry 1940”.

  
Źródło: NBP

19 marca 2020 roku Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł. Kolejny krążek to: „Katyń–Palmiry 1940”. Sprawdzamy szczegóły emisji.

Jak wygląda moneta?

Na rewersie srebrnego krążka zobaczymy wizerunek Agnieszki Dowbor-Muśnickiej. Do niego dołączony jest także cytat wyryty przez więźnia w jednej z cel w alei Szucha w Warszawie: „Łatwo jest mówić o Polsce. Trudniej dla niej pracować. Jeszcze trudniej umrzeć. A najtrudniej cierpieć”.

Z drugiej strony, na awersie monety znajduje się podobizna Janiny Lewandowskiej, a także fragment Bogurodzicy, której tekst został umieszczony na podziemnym dzwonie na cmentarzu w Katyniu.

Obie kobiety, Janina Lewandowska i Agnieszka Dowbor–Muśnicka symbolizują wszystkie ofiary zbrodni w Katyniu i Palmirach dokonanych 80 lat temu.

Na każdej polskiej monecie dodatkowo znajdują się:

  • nominał
  • napis „Rzeczpospolita Polska”
  • rok emisji
  • wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej
Źródło: NBP
"

Janina Lewandowska i Agnieszka Dowbor-Muśnicka urodziły się w patriotycznej rodzinie, w której umiłowanie Ojczyzny było podstawowym wyznacznikiem wychowania. Ich ojciec gen. Józef Dowbor-Muśnicki był twórcą i organizatorem I Korpusu Polskiego powstałego w 1917 roku na terenie Rosji, a później dowódcą zwycięskiego powstania wielkopolskiego toczonego na przełomie 1918 i 1919 roku. W wojnie z bolszewicką Rosją brał udział w walkach o Lwów. Po zakończeniu działań wojennych generał zajął się prowadzeniem zakupionego jeszcze w 1919 roku majątku w Lusowie w Wielkopolsce.

Starsza córka, Janina przyszła na świat 22 kwietnia 1908 roku w Charkowie, ale jej młodość i dorosłe życie związane były z Lusowem i Poznaniem. Jako nastolatka lubiła sport – jeździła konno, uprawiała narciarstwo. Ukończyła Gimnazjum im. Generałowej Zamoyskiej i rozpoczęła studia w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu w klasie fortepianu. Uczyła się również śpiewu. Początkowo zamierzała związać życie zawodowe z karierą artystyczną śpiewaczki. Jej pasją stało się jednak szybownictwo i skoki spadochronowe. Była członkiem Aeroklubu Poznańskiego. Ukończyła kurs pilotażu na poznańskim lotnisku Ławica.

– czytamy w oficjalnym biuletynie NBP.

Moneta: Katyń – Palmiry 1940

Nominał: 10 zł
Metal:
Ag 925/1000
Stempel: lustrzany, okrągły otwór
Średnica: 32,00 mm
Masa: 14,14 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 11 000 szt

Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

SPRZEDAŻ MONET I BANKNOTÓW KOLEKCJONERSKICH

Zainteresowani kupnem monet lub banknotów kolekcjonerskich wyemitowanych przez NBP, mogą nabyć je:

  • w oddziałach okręgowych instytucji
  • w oficjalnym sklepie internetowym: kolekcjoner.nbp.pl

NBP – więcej informacji

Narodowy Bank Polski (NBP) jest centralnym bankiem państwa. Odpowiada on za politykę pieniężną i stabilność cen, a jego konkretne funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. Ma on wyłączne prawo do emisji pieniądza i prowadzi obsługę budżetu państwa oraz podmiotów sektora finansów publicznych. NBP gromadzi również rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, ponieważ tworzy warunki do działania systemu bankowego, a także jest jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.


Źródło: NBP

Podobne artykuły

Alior Bank z tytułem „Najlepszego Banku w Polsce”
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
08 kwietnia 2014

Alior Bank z tytułem „Najlepszego Banku w Polsce”

Ponad 2,5 mln Polaków wysłało już e-PITa
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
21 marca 2019

Ponad 2,5 mln Polaków wysłało już e-PITa

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2019 ?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
01 stycznia 2019

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2019 ?

Kredyt gotówkowy Żywiec
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
11 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Żywiec

Bank Pekao w Majdanie Królewskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 lipca 2019

Bank Pekao w Majdanie Królewskim

Abonament RTV 2020 – stawki, zwolnienia
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
04 grudnia 2019

Abonament RTV 2020 – stawki, zwolnienia

Porównaj