Moneta kolekcjonerska „Banknot o nominale 10 zł” już w obiegu

Moneta kolekcjonerska „Banknot o nominale 10 zł” już w obiegu

author
Patryk Byczek
20 czerwca 2023

Narodowy Bank Polski ogłosił, że od 20 czerwca 2023 roku będzie w obiegu złota moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł “Banknot o nominale 10 zł”, która stanowi początek serii “Polskie banknoty obiegowe”. Ta limitowana edycja monet jest dedykowana polskim banknotom obiegowym. Informuje się również, że moneta jest dostępna do sprzedaży od 20.06.2023 roku (wtorek).

Szczegółowe informacje o monecie

Moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł jest wykonana ze złota o próbie 999,9 i ma kształt prostokąta o wymiarach 50,00 x 25,00 mm, waży 31,10 grama. Jej nakład emisyjny został ograniczony do 1500 sztuk, a cena sprzedaży wynosi 10 500 zł.

Na monecie znajduje się odwzorowanie współczesnego banknotu obiegowego o nominale 10 zł z serii “Władcy polscy”. Na rewersie, w centralnej części, umieszczono portret księcia Mieszka I w ozdobnym medalionie. W tle znajdują się dwie stylizowane romańskie rozety. Po prawej stronie portretu widnieje owal z fragmentami korony, a pod nim ozdobny ornament roślinny.

Na przedniej stronie monety, w centralnej części, widnieje srebrny denar przedstawiający kopułę kaplicy lub koronę z krzyżykiem. Po obu stronach denara znajdują się stylizowane fragmenty kolumn oraz wstęgi. Po lewej stronie denara umieszczony jest owal z fragmentami korony. Z kolei po prawej stronie monety znajduje się wizerunek orła, który jest symbolem Rzeczypospolitej Polskiej, oraz oznaczenia roku emisji i próby złota (Au 999,9).

Awers monety:

Rewers monety:

źródło grafiki: NBP

Seria banknotów "Władcy Polski"

Seria banknotów obiegowych “Władcy polscy” została wprowadzona do obiegu 1 stycznia 1995 roku, wraz z denominacją złotego, gdzie stare złote zostały wymienione na nowe w stosunku 10 000 do 1. Wówczas Polacy zaczęli korzystać z banknotów o nominałach 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł oraz 200 zł. W 2017 roku dołączył do nich banknot o nominale 500 zł.

Projekt serii banknotów przedstawiających władców Polski został stworzony przez znanego artystę-grafika, Andrzeja Heidricha (1928–2019). Heidrich rozpoczął współpracę z Narodowym Bankiem Polskim w 1960 roku, gdy został zaproszony do zamkniętego konkursu na nowy banknot o nominale 1000 zł. Jego projekt oraz dwa inne zostały wyróżnione.

Andrzej Heidrich współpracował z NBP

Andrzej Heidrich, na zlecenie Narodowego Banku Polskiego, przez wiele lat tworzył liczne szkice i projekty banknotów. Jednak dopiero w 1975 roku został wprowadzony do obiegu pierwszy banknot autorstwa Heidricha, przedstawiający Tadeusza Kościuszkę o nominale 500 zł. Jego talent objawił się w projektowaniu dwóch serii banknotów obiegowych: “Wielcy Polacy” (projekty z lat 1974-1993, w obiegu w latach 1975-1996) oraz “Władcy polscy” (projekty z 1994 roku, w obiegu od 1995 roku do dzisiaj). Warto również wspomnieć, że Heidrich jest autorem trzech banknotów kolekcjonerskich NBP. Jego prace wnoszą ważny wkład w kształtowanie polskiego systemu pieniężnego i są doceniane zarówno przez kolekcjonerów, jak i przez społeczeństwo.

Złotą monetę o nominale 10 zł z serii “Polskie banknoty obiegowe” będzie można nabyć w Oddziałach Okręgowych Narodowego Banku Polskiego oraz w sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski (NBP) jest centralnym bankiem w Polsce. Jego głównym celem jest utrzymanie stabilności cen i stabilności systemu finansowego kraju. NBP jest odpowiedzialny za prowadzenie polityki monetarnej, emisję polskiej waluty (złotego), zarządzanie rezerwami walutowymi, nadzór nad sektorem bankowym i promowanie bezpieczeństwa płatności.

NBP pełni kluczową rolę w kształtowaniu polityki gospodarczej i stabilności finansowej Polski. Bank prowadzi analizy ekonomiczne, monitoruje inflację, podejmuje decyzje dotyczące stóp procentowych oraz uczestniczy w działaniach na rynku walutowym. Prezesem NBP jest osoba odpowiedzialna za kierowanie bankiem i reprezentowanie go na arenie międzynarodowej. Obecnie prezesem NBP jest Adam Glapiński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

KredytOK w Szczytnie
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
23 stycznia 2017

KredytOK w Szczytnie

Expander w Wałbrzychu
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
27 stycznia 2015

Expander w Wałbrzychu

Pożyczki bez BIK Grodzisk Wielkopolski
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
17 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Grodzisk Wielkopolski

95 milionów wsparcia dla firm z Dolnego Śląska
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
05 lutego 2020

95 milionów wsparcia dla firm z Dolnego Śląska

Kredyt obrotowy Idea Banku
Wpisy
autor wpisu
Robert_Banaszak
11 czerwca 2015

Kredyt obrotowy Idea Banku

Porównaj