Najczęściej komentowane
Moneta od NBP z okazji 100-lecia polskiej flagi państwowej
Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadzi do obiegu nową monetę kolekcjonerską z okazji 100-lecia polskiej flagi państwowej. Nowy krążek o nominale 10 zł pojawi się już 14 sierpnia. Sprawdzamy szczegóły.
Źródło: NBP
NBP, zgodnie z ustalonym wcześniej planem emisyjnym, wprowadza do obiegu konkretne monety kolekcjonerskie. 14 sierpnia pojawi się nowa moneta z okazji 100-lecia polskiej flagi państwowej.
Jak wygląda moneta?
Moneta różni się od większości publikowanych wcześniej krążków przede wszystkim kolorem. Na monecie umieszczono stylizowany wizerunek polskiej flagi w narodowych barwach, który przechodzi z awersu na rewers.
Na rewersie zobaczymy również sylwetki ludzi, które mają według założeń symbolizować polskie społeczeństwo.
Źródło: NBP
Biało-czerwona ma dopiero sto lat, choć jest najprostszym znakiem symbolizującym Orła Białego, będącego herbem Polski od ośmiu wieków. Górny, biały pas symbolizuje na fladze orła, a dolny − czerwony − barwę tarczy herbowej. Flaga w postaci, której dziś używamy, została wprowadzona dopiero po odzyskaniu niepodległości. W średniowieczu bowiem pod inną chorągwią wychodziło w pole rycerstwo królewskie, a pod innymi rycerstwo poszczególnych ziem czy najznamienitszych rodów. (…) Używany współcześnie wzór flagi wprowadził dopiero Sejm Ustawodawczy odrodzonej Rzeczypospolitej 1 sierpnia 1919 r.
– czytamy w oficjalnym biuletynie NBP.
Moneta: 100-lecie polskiej flagi państwowej
Nominał: 10 zł
Metal: Ag 925/1000
Stempel: lustrzany, druk UV
Średnica: 32,00 mm
Masa: 14,14 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 13 000 szt
Projektant monet: Anna Wątróbska-Wdowiarska
Emitent: NBP
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.
SPRZEDAŻ MONET KOLEKCJONERSKICH
Wszystkie monety kolekcjonerskie, które zostały wyemitowane przez NBP możemy kupić w dowolnym oddziale okręgowym instytucji oraz w oficjalnym sklepie internetowym.
Sprawdź inne monety od NBP:
Narodowy Bank Polski – czym się zajmuje?
Narodowy Bank Polski (w skrócie NBP) jest centralnym bankiem państwa, który odpowiada za politykę pieniężną i stabilność cen. Jego funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza i prowadzi obsługę budżetu państwa, a także podmiotów sektora finansów publicznych.
Co więcej, gromadzi on rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.
Źródło: NBP
Dodaj komentarz