Na co Polacy biorą kredyty – badanie Nest Banku

Na co Polacy biorą kredyty – badanie Nest Banku

author
Alicja Uzarowicz
19 czerwca 2019

Przy zawieraniu umowy o kredyt bankowy klienci podają powód, dla którego potrzebują dodatkowych środków. Nest Bank postanowił przeanalizować, na co Polacy najczęściej biorą kredyty. Badanie będące drugą już edycją Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku przeprowadziła firma SW Research na zlecenie banku.

Analiza SW Research dokonana na zlecenie Nest Banku stanowiąca już II edycję Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego wykazała przyczyny, dla których Polacy najczęściej sięgają po kredyty. Wykazano również, że tylko 51 proc. Polaków uważa, że kredyty wzięte w bankach są bezpieczne.

Jaki jest jednak główny cel tego badania? Poprzez cykliczną analizę postaw i opinii Polaków na temat bezpieczeństwa finansowego Nest Bank otrzymuje pewne wskazówki. Może je wykorzystać do minimalizowania tego rodzaju obaw u swoich klientów.

Indeks Bezpieczeństwa Finansowego bada zatem stopień bezpieczeństwa finansowego odczuwany przez Polaków. Pozwala również na wskazanie, czy respondenci obawiają się o swoją przyszłość oraz czym właściwie dla nich jest bezpieczeństwo finansowe.

Fot. Nest Bank

 

Kredyty bankowe darzone niewielkim zaufaniem

Niewiele ponad połowa Polaków ufa w bezpieczeństwo zobowiązania finansowego jakim są kredyty. Mimo wszystko jest to wynik o 18 proc. wyższy niż w zeszłym roku. Oznacza to, że chociaż Polacy wciąż niepewnie podchodzą do tej formy finansowania swoich potrzeb, to rośnie ich poczucie bezpieczeństwa względem kredytów.

Wynika z tego również, że Polacy wykazują coraz mniejsze obawy względem całego procesu udzielania i spłaty kredytu w banku. Zapytani o swoje największe lęki w tej kwestii respondenci przyznali, że najbardziej obawiają się ukrytych kosztów oraz wysokich marż i oprocentowania.

Polacy wyrażają również obawę o stopę życia swojej rodziny, na którą kredyty mogą wpływać bardzo negatywnie. Paradoksalnie 27 proc. ankietowanych poszukiwałoby pomocy banku w przypadku zachwiania ich stabilności finansowej.

Na co Polacy biorą kredyty?

Największy udział w ogóle kredytów zaciąganych przez Polaków są kredyty na nieruchomości, samochody oraz różne sprzęty gospodarstwa domowego. Najmniej badanych wykazało natomiast gotowość sfinansowania kredytem świąt czy wizyty u dentysty.

Co ciekawe, prawie 4 z 5 respondentów przyznało, że nie wyobraża sobie nigdy wzięcia pożyczki na zorganizowanie świąt. Prawie połowa, bo 48 proc. ankietowanych zadeklarowała natomiast, że nigdy nie wzięłaby kredytu na wydatki, które ponosi rodzic przed pójściem dziecka do szkoły.

Kiepskim pomysłem jest dla ponad połowy Polaków finansowanie kredytem różnych rodzinnych uroczystości. Mowa tutaj o okazjach takich jak ślub, komunia czy chrzest dziecka. Przyznało to 55 proc. ankietowanych.

Fot. Nest Bank

 

Kredyty przez Internet

W kwestii wyższości kredytu online w opozycji do tradycyjnej formy zaciągania zobowiązania zdania respondentów są dosyć mocno podzielone. Na pytanie o to, czy kiedykolwiek skorzystałaś /–łeś z kredytu przez Internet 34 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco.

22 proc. badanych natomiast deklaruje, że w przyszłości rozważają wzięcie kredytu w tej formie. Warto również wspomnieć, iż 16 proc. respondentów wzięło już kilka kredytów przez Internet. Są też tacy klienci, którzy kredyty brali i zamierzają brać tylko w oddziale banku. Na ten moment zgłasza to prawie co trzeci ankietowany.

Jakie kryteria zachęcają klientów do wzięcia kredytu? Najważniejsza jest oferta, musi być ona atrakcyjna (34 proc.). Niemniej ważne są zawarte w ofercie preferencyjne warunki. Ich znaczenie podkreśliło 29 proc. respondentów.


Źródła:
https://nestbank.prowly.com/61509-polak-bierze-kredyt-na-mieszkanie-agd-lub-samochod

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Rząd przyjął projekt ustawy antylichwiarskiej
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
18 czerwca 2019

Rząd przyjął projekt ustawy antylichwiarskiej

Kredyt gotówkowy Słubice
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
09 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Słubice

Alior Bank w Kowarach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
19 czerwca 2019

Alior Bank w Kowarach

Promocja kredytu konsolidacyjnego w BZ WBK
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
11 listopada 2017

Promocja kredytu konsolidacyjnego w BZ WBK

Oszustwo „na PayPala” powraca do Allegro i OLX
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 maja 2019

Oszustwo „na PayPala” powraca do Allegro i OLX

Porównaj