Na czym polega karta eSIM?

Na czym polega karta eSIM?

author
Halszka Gronek
14 grudnia 2018

W ostatnich tygodniach polskim rynkiem technologicznym zatrząsnęła wiadomość o początku nowej ery kart SIM. Już niebawem tradycyjne moduły będą mogły zostać zastąpione innowacyjnymi kartami eSIM. Sprawdziliśmy, na czym polega istota owej zmiany i jakie korzyści wniesie do życia użytkowników nowy typ karty SIM.

Spis treści:
1. Co to jest karta eSIM?
2. Jak działa eSIM?
3. Czym się różni eSIM od tradycyjnej karty?
4. Gdzie możemy dostać kartę eSIM?
5. Podsumowanie.

Co to jest karta eSIM?

Każdy użytkownik telefonu komórkowego wie o tym, że do skutecznego komunikowania się z innymi potrzebna jest karta SIM. Owe mikrourządzenie, z angielska nazywane Subscriber Identity Module, to nic innego, jak specjalny moduł identyfikacji abonenta. Mikroprocesowa karta SIM służy do rozpoznawania danego użytkownika i pozwala na przechowywanie niewielkiej ilości danych (np. numery telefonów znajomych). 

Co więcej, karta SIM jest obecnie jedynym urządzeniem, jakie umożliwia przyłączenie danego użytkownika do sieci komórkowej. Telefony bez karty SIM nie mają możliwości nadawania i odbierania sygnałów zewnętrznych – chyba że są podłączone pod lokalną sieć WIFI. Wyjątek stanowi nawiązywanie telefonów alarmowych z numerami 000, 08, 112, 110, 118, 119 oraz 999.

Z biegiem lat karty SIM ulegały stopniowemu upraszaniu i unowocześnieniu. Największe zmiany nastąpiły w kwestii rozmiaru owych modułów. Jeszcze w 1991 roku karty SIM miały wymiary karty kredytowej. 5 lat później zmniejszono je aż 10-krotnie. W 2003 roku moduł ten zmieniono na odpowiednik „micro”, a w 2012 roku na „nano” (12,3 x 8,8 mm). 

Ewolucji ciąg dalszy – karty eSIM

Jak donoszą eksperci z branży technologicznej, już niebawem z rynku komórkowego znikną dotychczasowe moduły SIM (we wszystkim dostępnych rozmiarach). Nowy rodzaj aktywacji – karty eSIM – stopniowo zdobywa zagraniczne rynki. Poszczególni operatorzy z wielu krajów świata przeprowadzili już wdrożenie nowego modułu w swych sieciach. W Polsce pierwszym potwierdzającym wprowadzenie eSIM operatorem jest sieć Orange Polska. 

Karta eSIM nie będzie – tak jak dotychczasowe moduły – kartą mikroprocesorową, lecz czipem MFF2 o wymiarach 6×5 mm. Według zapowiedzi ekspertów układy eSIM mają być umieszczane na płycie głównej telefonu. Poprzez zaimplementowanie owego czipu na stałe, użytkownicy nie będą musieli zdalnie instalować ruchomych kart SIM w swych telefonach. Co więcej, sami inżynierzy otrzymają możliwość projektowania smuklejszych i uproszczonych modelów smartphone’ów – bez gniazda SIM.

Sam czip eSIM ma być znacznie odporniejszy na wilgoć, wstrząsy i wibracje niż tradycyjna karta SIM. Ponadto wraz z usunięciem ze szkieletu telefonu gniazda SIM oraz specjalnej tacki, redukcji ulegnie także ilość otworów w urządzeniu. A jak wiadomo przecież,  owe wejścia stanowią potencjalne miejsce dostawania się do wnętrza telefonu wody czy kurzu. 

fot. spidersweb.pl   

Jak działa eSIM?

Zastąpienie tradycyjnej, ruchomej karty SIM zintegrowanym z płytą główną urządzenia czipem eSIM jest zdaniem licznym ekspertów niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Innowacyjny moduł eSIM ma być wbudowywany we wszystkie nowo powstające urządzenia. Telefony te nie będą więc już wymagać instalowania zewnętrznych kart SIM wydanych przez określonego operatora komórkowego.

Karta eSIM ma spełniać takie same funkcje jak dotychczasowe karty SIM. Owy czip będzie więc umożliwiał podłączenie danego użytkownika pod wybraną sieć komórkową. Co jednak istotne, eSIM-y ułatwią życie zarówno obsłudze operatorów sieci, jak i samym konsumentom. Dlaczego? Bowiem zniesiony zostanie wymóg samodzielnego nabywania fizycznej karty SIM w dowolnym punkcie sprzedaży. 

Według wstępnych zapowiedzi i donosów karta eSIM ma działać w następujący sposób: 

1. Uruchamiamy urządzenie komórkowe.

2. Wybieramy sieć komórkową dostępną w danym obszarze (na przykład Play, Orange lub T-mobile).

3. Dzięki eSIM nasze urządzenie zostaje podpięte pod wybraną sieć.

4. Z użycia sieci rozliczamy się bezpośrednio z operatorem – według zasad indywidualnie ustalonych przez operatora sieci.

Co więcej, powyższy schemat użytkowania eSIM znajdzie swe zastosowanie nie tylko w smartphone’ach. Obowiązywać będzie także we wszystkich innych urządzeniach, jakie zostaną wyposażone w układ eSIM. Użytkownik będzie miał więc możliwość szybkiego i łatwego podłączenia do wybranej sieci także nowoczesnego zegarka, tabletu czy iPoda.

Czym się różni eSIM od tradycyjnej karty?

Nowoczesne układy eSIM znacząco różnią się od tradycyjnych modułów SIM. Po pierwsze, nowe eSIM nie będzie mieć postaci karty mikroprocesorowej lecz niemal niewidocznego dla oka czipa. Co więcej, ów czip nie będzie – tak jak karta SIM – ruchomy i zewnętrzny. Układ eSIM zostanie na stałe zamontowany na płatach głównych wszystkich nowoczesnych urządzeń. 

Po drugie, świeżo wdrażane na polskim rynku układy eSIM nie będą podpięte pod żadną sieć komórkową. Dotychczas każdy, kto chciał korzystać z sieci, musiał nabyć kartę SIM od danego operatora. Co więcej, owa karta umożliwiała przyłączenie urządzenia tylko do jednej sieci komórkowej. Nowatorska kart eSIM nie będzie narzucała wyboru żadnego operatora. Układ ten będzie działał jak swoisty port dla wszelkich sieci dostępnych na danym obszarze. To użytkownik będzie mógł wybrać, do której z nich się przyłączyć. 

Jak widzimy, karty eSIM wniosą w życie konsumentów wiele ułatwień i profitów. Nic więc dziwnego, że już w 2010 roku międzynarodowa organizacja GSMA rozważała standaryzację układów eSIM w nowo powstających urządzeniach. Z resztą od samego początku orędownikiem wdrożenia eSIM-u była firma Apple – amerykańska korporacja znana z opatentowywania najbardziej innowacyjnych i prowydajnościowych technologii. 

Gdzie możemy dostać kartę eSIM?

Urządzenia z wbudowanym modelem eSIM od pewnego czasu są już dostępne na zagranicznych rynkach. Takie rozwiązanie funkcjonuje m.in. w USA, gdzie operator Verizon oferuje swym klientom udostępnianie sieci komórkowej urządzeniom z eSIM. 

Z punktu widzenia operatora sieci popularyzacja eSIM nie jest niczym szkodzącym. Operatorom sieci nie chodzi w końcu o sprzedawanie plastikowych kart SIM, lecz o odpłatne udostępnianie sieci komórkowej. Nieważne, czy podłączenie użytkownika nastąpi poprzez kartę SIM, czy poprzez wbudowany układ eSIM. 

Zdaniem ekspertów największa ilość operatorów sieci wprowadzi do swych ofert udostępnianie sieci poprzez „port” eSIM wtedy, gdy na rynku smartphone’ów pojawi się więcej urządzeń z wbudowanym układem eSIM. Póki co jednak nie są one projektowane i sprzedawane na masową skale. Stanowią niewielki odsetek oferowany szczególnie konsumentom biznesowym. Takie wydała ostatnio korporacja Apple – mowa o najnowszych modelach iPhone XS, iPhone XS Max oraz iPhone XR.

W Polsce jedynym operatorem, jaki oficjalnie zapowiedział wdrożenie eSIM, jest Orange. Co więcej, w ostatnich dniach spółka dotrzymała słowa i uruchomiła technologię przesyłu sieci do „portów” eSIM w urządzeniach arki Apple. Operator dodał, że na korzystanie z eSIM mogą liczyć klienci indywidualni korzystający z abonamentu komórkowego Orange. Warunkiem usługi jest wybór nowego planu komórkowego oraz przedłużanie umowy. 

 

Podsumowanie

1) Karta SIM jest obecnie jedynym urządzeniem, jakie umożliwia przyłączenie danego użytkownika do sieci komórkowej.

2) Jak donoszą eksperci z branży technologicznej, już niebawem z rynku komórkowego znikną dotychczasowe moduły SIM. Nowy rodzaj aktywacji – karty eSIM – stopniowo zdobywa zagraniczne rynki.

3) Karta eSIM nie jest – tak jak dotychczasowe moduły – kartą mikroprocesorową, lecz czipem MFF2 o wymiarach 6×5 mm.

4) eSIM są umieszczane na płycie głównej telefonu. Poprzez zaimplementowanie owego czipu na stałe, użytkownicy nie muszą zdalnie instalować ruchomych kart SIM w swych telefonach.

5) Czip eSIM jest znacznie odporniejszy na wilgoć, wstrząsy i wibracje niż tradycyjna karta SIM.

6) eSIM znajdą swe zastosowanie nie tylko w smartphone’ach, ale i we wszystkich innych urządzeniach wyposażonych w specjalne układy. Użytkownik będzie miał więc możliwość szybkiego i łatwego podłączenia do wybranej sieci także nowoczesnego zegarka, tabletu czy iPoda.

7) Nowatorska kart eSIM nie narzuca wyboru żadnego operatora. Układ ten działa jak swoisty port dla wszelkich sieci dostępnych na danym obszarze. To użytkownik ma możliwość wyboru, do której z nich się przyłączyć. 

8) Urządzenia z wbudowanym modelem eSIM od pewnego czasu są już dostępne na zagranicznych rynkach. Takie rozwiązanie funkcjonuje m.in. w USA, gdzie operator Verizon oferuje swym klientom udostępnianie sieci komórkowej urządzeniom z eSIM.

9) Zdaniem ekspertów największa ilość operatorów sieci wprowadzi do swych ofert udostępnianie sieci poprzez „port” eSIM wtedy, gdy na rynku smartphone’ów pojawi się więcej urządzeń z wbudowanym układem eSIM. Póki co jednak nie są one projektowane i sprzedawane na masową skale.

10) W Polsce jedynym operatorem, jaki oficjalnie zapowiedział wdrożenie eSIM, jest Orange. Spółka już od kilku dni przesyła sieć do „portu” eSIM zainteresowanym użytkownikom modeli iPhone XS, iPhone XSmax oraz iPhone XR.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_SIM

https://www.spidersweb.pl/2017/10/esim-co-to-jest.html

https://www.spidersweb.pl/2018/12/esim-w-orange-kto-jak.html

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Szczecinek
Wpisy Inne
author
Halszka Gronek
11 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Szczecinek

Citi Handlowy rozdaje 500 zł do sklepu IKEA
Wpisy Inne
author
Halszka Gronek
28 kwietnia 2018

Citi Handlowy rozdaje 500 zł do sklepu IKEA

Nowy prezes Alior Banku
Wpisy
author
Halszka Gronek
17 maja 2018

Nowy prezes Alior Banku

Kredyt samochodowy Złotów
Wpisy Inne
author
Halszka Gronek
13 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Złotów

Alior Bank w Radomsku
Oddziały
author
Halszka Gronek
01 lipca 2019

Alior Bank w Radomsku