Na Komunię wydamy 4 mld złotych

Na Komunię wydamy 4 mld złotych

author
Halszka Gronek
07 maja 2018

Jak wynika z tegorocznego badania Provident Polska, Polacy wydadzą aż 4 miliardy złotych na organizację I Komunii Świętej. W modzie są coraz droższe prezenty i coraz kosztowniejsze przyjęcia. Pierwszokomunijne wydatki są dla wielu ogromnym obciążeniem finansowym.

Maj to nowożytny okres zakupowego obłędu wśród Polaków. Organizacja I Komunii Świętej stała się w ostatnich czasach niezwykle kosztownym przedsięwziętem.

Poza sezonem bożonarodzeniowym, który od lat stanowi pożywkę dla branży marketingowej, to właśnie miesiące przedkomunijne stały się kolejnym okresem wzmożonego konsumpcjonizmu wśród Polaków.

Polskie porzekadło „zastaw się, a postaw się” okazuję się być wciąż aktualne. Jak donosi najnowszy raport finansowy Provident Polska, na organizację I Komunii Świętej wydamy aż 4 miliardy złotych – to zdecydowanie więcej, niż potrzeba, a może nawet – niż wypada.


Według wyliczeń ekspertów w tym roku do Pierwszej Komunii przystąpi ok. 400 tys. dzieci. Dla ich rodzin zbliżające się wydarzenie stanowić będzie ogromny wydatek.
Sprawdź również, co kupić na I Komunię Świętą.

By zbadać, jak ogromne koszty wiążą się z tegoroczną organizacją I Komunii Świętej, Provident Polska zlecił firmie zewnętrznej przeprowadzenie specjalnego badania finansowego i sporządzenie raportu.

Badanie o nazwie „Barometr Providenta” zostało zrealizowane w dniach 13-18 kwietnia 2018 roku. W jego przebiegu wzięło udział 1005 dorosłych Polek i Polaków.

Wynik finansowego Barometru przeraża: aż 3651 zł wydadzą średnio rodzice dzieci przystępujących w roku 2018 do Sakramentu I Komunii.

Równie zaskakującą kwotę przeznaczą na pierwszokomunijne wydatki rodzice chrzestni – według raportu suma ta wynosi 1187 złotych.

Pozostali goście powinni liczyć się z kosztem średnio 631 zł. Suma ta zakłada nie tylko zakup prezentu, lecz także inne dodatkowe wydatki, takie jak: kupno nowego stroju czy wizyta u fryzjera.

Najpopularniejszym podarkiem z okazji I Komunii Świętej są pieniądze – aż 57% ankietowanych odpowiedziało, iż koperta z banknotami jest najczęściej zaobserwowanym przez nich prezentem.
44% wręczanych prezentów pierwszokomunijnych stanowią laptopy, a 39% – smartphony.

Niegdyś tak popularne, a wręcz obowiązkowe w roli prezentu komunijnego rowery – w tym roku musiały upuścić podium. Zaledwie 37% ankietowanych uważa je za najtrafniejszy i najczęściej spotykany prezent komunijny.

Do lamusa odchodzą także łańcuszki (12% odpowiedzi) i zegarki (11%). Zmieniają się nie tylko preferencje dotyczące prezentu – sama mentalność Polaków i ich spojrzenie na kwestię I Komunii również uległy zmianie.

Jak wskazał rzecznik Media Markt, Michał Mystkowski, coraz częściej rodziny decydują się na zakup konsoli do gier wraz z akcesoriami. Jednym z najczęściej kupowanych dodatków do konsoli są nowoczesne google VR.

W tym roku wielki szał prezentowy ogarnął również dział elektrycznych pojazdów. Miano najbardziej pożądanego prezentu komunijnego w roku 2018 zdobyły elektryczna hulajnoga i elektryczna deskorolka.

Tylko niewielka część polskiego społeczeństwa może pozwolić sobie na całkowite opłacenie komunijnych wydatków z bieżącej pensji.

Aż 55% respondentów zadeklarowało, iż organizacja I Komunii ich pociech wiązała się ze wcześniejszymi wyrzeczeniami i gromadzeniem oszczędności.

Współczesne I Komunie Święte nie wyglądają już tak, jak niegdyś.

Coraz więcej rodzin, a praktycznie już większość z nich, decyduje się na organizację przyjęcia komunijnego w restauracji lub hotelu. I choć koszt takiego posiłku zwykle zaczyna się od ok. 100 zł od osoby, wielu rodziców decyduje się na rozbudowywanie podstawowej oferty o dodatki, które mają zrobić wrażenie na gościach.

Inne koszty komunijne także ”nakręcają” i generują sami rodzice.

Współcześnie większość z nas za wszelką cenę chce zaimponować innym, korzystając przy tym z takich okazji, jak Komunia Święta.

Jak udało się nam ustalić, do rzadkości nie należy wynajmowanie limuzyn czy korzystanie z usług profesjonalnych makijażystek i kosmetyczek (nie tylko w przypadku dorosłych, lecz ich przystępujących do I Komunii dzieci).

Mimo, iż wszyscy w okół dążą do komercjalizacji I Komunii Świętej, warto zachować umiar i rozsądek podczas planowania pierwszokomunijnych wydatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Katarzyna
Katarzyna
2018-05-08 07:33:48

Mam komunię tylko mnie nie będzie. Prezent uznałam że wyśle. Z poczty kwiatowej zamówie kosz słodyczy. Wiem że poczta kwiatowa takie upominki ma i dostarcza je każdego dnia jak klient sobie życzy. Dużo to nie kosztuje a sprawie radość dziecku

Marzenka
Marzenka
2018-05-07 15:29:37

Wow aż tyle?? Niektórzy chyba mylą komunię z weselem. Ja wcale jakoś dużo nie daje na prezent 200 złotych + lot w leszczyńskim tunelu aerodynamicznym akurat promocja jest w okresie komunijnym. NIE ma co przesadzać i dzieciaków uczyć dobrobytu takiego

Podobne artykuły

eKonto m – nowe konto dla młodych w mBanku
Pod Lupą
autor wpisu
m_szydlowski
04 sierpnia 2016

eKonto m – nowe konto dla młodych w mBanku

PKO BP w Olecku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
22 lipca 2019

PKO BP w Olecku

Czy warto brać ubezpieczenie kredytu?
Bez kategorii
author
Tomasz Jurczak
11 kwietnia 2019

Czy warto brać ubezpieczenie kredytu?

PKO BP w Supraślu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
19 października 2019

PKO BP w Supraślu

Branża taksówkarska z gigantycznym długiem
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
11 lutego 2019

Branża taksówkarska z gigantycznym długiem

Komornik Sądowy Andrzej Perzanowski
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
15 maja 2015

Komornik Sądowy Andrzej Perzanowski

Porównaj