Najczęściej komentowane
Nagroda dla ING Banku Polskiego za prostą polszczyznę
Już od 5 lat ING Bank Śląski realizuje swój cel – zagwarantowanie swoim klientom jak najbardziej zrozumiały przekaz. Z tego właśnie powodu, Pracownia Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego przyznała ING już drugi certyfikat prostej polszczyzny. Czym tym razem bank zasłużył sobie na wyróżnienie?
ING Bank Śląski 5 lat temu postanowił, że komunikacja z klientami na najwyższym poziomie jest kluczem do sukcesu. Nieustannie bank ten stara się udzielać klientom informacji odnośnie swojej oferty językiem jak najbardziej zrozumiałym dla statystycznego Polaka.
Zaowocowało to już drugim certyfikatem prostej polszczyzny przyznanym ING Bankowi Śląskiemu przez specjalistów w tej dziedzinie z Uniwersytetu Wrocławskiego. Tym razem ocenie podlegała storna internetowa www.ing.pl. Komisja musiała przeanalizować 310 stron wydruku strony czyli około 94 000 wyrazów.
Jakie niejasności przeszkadzały w rozumieniu komunikatów na stronie banku? Były to głównie za długie zdania i nadużywanie strony biernej. Twórcy informacji publikowanych na stronie nadużywali również bezosobowych form czasownika. Wykonanie tego trudnego zadania jednak bardzo się opłaciło.
Strona ING Banku Śląskiego jest już zrozumiała
Badania ostatecznej wersji serwisu pokazały, że wszystkie cechy stylu są w normie. Oznacza to, że teksty na stronie przypominają pod względem formalnym artykuły, które czytamy na co dzień w dobrej prasie
– powiedział dr Tomasz Piekot, kierownik Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Prowadziła do tego jednak długa droga. Najpierw bowiem specjaliści z Pracowni przeanalizowali całą zawartość strony ING Banku Śląskiego. Ogrom pracy specjalistów z banku został zrealizowany w kilka tygodni. Pozwoliło to na dokonanie zmian na stornie, której treść została nagrodzona certyfikatem.
Warto wspomnieć, że pierwszy taki certyfikat bank ING otrzymał za przejrzystość i prosty język systemu bankowości internetowej. „Moje ING” otrzymało nagrodę w styczniu roku 2017. ING został wyróżniony jako pierwszy bank w Polsce. Co ciekawe, twórcy systemu już przy jego kreowaniu mieli na uwadze jego przejrzystość i zrozumiałość dla odbiorców.
Prosty język, to znaczy jaki?
Niewątpliwym jest, że nie da się zawsze unikać używania na portalu banku słów branżowych, które dla wielu Polaków mogą wydać się skomplikowane. Twórca komunikatu może jednak władać takim językiem, który jasno opisze to wszystko, co klient powinien zrozumieć.
Niemniej ważne jest unikanie sztampowych, powtarzalnych formułek z języka bankowego, które bardziej zaciemniają sens samego przekazu niż ułatwiają jego zrozumienie. Dlaczego jednak ING Bank Śląski zdecydował się na uproszczenie swojej strony internetowej?
To często pierwsze źródło informacji dla osób, które chcą poznać naszą ofertę. Certyfikat cieszy, bo to zawsze miły akcent, ale pamiętajmy, że dbałość o jasny styl to nie jednorazowa akcja, a długi i żmudny proces, dostosowany do zmian, jakie obserwujemy w języku polskim
– odpowiada Marcin Grocki, jeden ze specjalistów od języka w ING Banku Śląskim.
Czym jest Certyfikat Prostej Polszczyzny?
To wyróżnienie przyznawane jest wszelkiego rodzaju firmom i instytucjom za różne teksty, komunikaty i informacje. Muszą one spełniać standardy prostego języka ustalone przez Pracownię Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjaliści przyznają certyfikat w oparciu o badanie języka użytego w tekście.
Przede wszystkim pod uwagę brane jest pomijanie żargonu charakterystycznego dla danej grupy zawodowej. Pretendent do certyfikatu musi unikać w swoich komunikatach skomplikowanych urzędowych zwrotów. Jest to zadanie trudne do osiągnięcia szczególnie dla instytucji bankowej.
Język tekstów o finansach jest często trudny i nieprzyjazny z powodu regulacji prawnych i narzuconych odgórnie przepisów. Tymczasem bankowy serwis internetowy musi być dostosowany do lektury w biegu – na urządzeniach mobilnych. Z tym wyzwaniem ING Bank Śląski musiał zmierzyć się przede wszystkim.
– powiedział dr Grzegorz Zarzeczny, specjalista Uniwersytetu Wrocławskiego.
Źródła:
https://www.ing.pl/aktualnosci?news_id=1103553-mamy-kolejny-certyfikat-prostej-polszczyzny
Dodaj komentarz