Prestiżowe nagrody dla polskiego startupu

Prestiżowe nagrody dla polskiego startupu

author
Alicja Uzarowicz
16 maja 2019

Polski startup rodem z Dolnego Śląska został zauważony przez jurorów prestiżowego konkursu Chivas Venture 2019. Jest to pierwsze tego typu wyróżnienie dla polskiego przedsięwzięcia. Co ciekawe, twórcy startupu otrzymali nie jedną, ale dwie nagrody, których łączna wartość to 250 tys. dolarów.

Pierwszy raz w historii konkursu Chivas Venture laureatami mającymi zaszczyt wejścia na specjalną scenę po odbiór nagrody zostali twórcy polskiego startupu. Powody do radości są aż dwa – Polakom z Dolnego Śląska udało się wygrać aż w dwóch kategoriach. Łącznie wygrana wyniosła 250 tys. dolarów, czyli około milion zł.

Czym zajmuje się startup, który został tak bardzo wyróżniony? Jego nazwa to Syntoil, a pole zainteresowań to recykling opon. Założycielom startupu udało się wynaleźć i wprowadzić w życie technologię, która zużyte opony zamienia na sadzę techniczną. Tego budulca używa się nie tylko do produkcji opon.

Firma poszła o krok dalej, gdyż swój wynalazek, instalację do przetwarzania zużytych opon, produkuje i sprzedaje innym firmom. Sadza techniczna jest używana również w produkcji taśmociągów w kopalniach, uszczelek, laptopów, telefonów, desek rozdzielczych samochodów czy monitorów.

Czym jest konkurs Chivas Venture?

"

Chivas Venture to jeden z najbardziej wymagających konkursów. Cały proces trwał ok 8 miesięcy, w tym 6 miesięcy było dosyć intensywnych. Szczegółowe due dilligence (ang. analiza należytej staranności firm -przyp. red.) było robione przez Skoll Centere of Oxford, warsztaty w Conduit w Londynie i potem ćwierćfinały, półfinały i finały w Amsterdamie na The Next Web Conference

– powiedziała Martyna Sztaba, szefowa Syntoil.

Warto wspomnieć, że pula nagród całego konkursu to 1 mln dolarów. Polski startup otrzymał jedną czwartą tej kwoty zajmując 2. miejsce dzięki głosom jury i zasłużył na 3. miejsce zdaniem publiczności. Firma w ramach nagrody otrzymała także dostęp do tak zwanego global publicity, czyli międzynarodowych kontaktów między przedsiębiorcami.

Sam konkurs Chivas Venture co roku ma na celu odnalezienie i wspieranie startupów, które mają największą możliwość zmiany naszego świata na lepsze. W 2019 roku odbyła się w Amsterdamie czwarta już edycja konkursu. Dzięki jego istnieniu, wsparcie finansowe i biznesowe otrzymało blisko 100 startupów z całego świata.

Który startup otrzymał tegoroczną nagrodę główną?

Finaliści konkursu, reprezentowali w tym roku 20 krajów z całego świata. Rozdanie nagród odbyło sie na wielkiej Gali Finałowej konkursu. Zarówno jurorzy, jak i publiczność cenią sobie szczególnie takie technologie, które mogą stać się przełomowe w nierównej walce z degradacją środowiska.

Nie dziwi zatem tak duże wyróżnienie dla Syntoil. Firma bowiem oprócz ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz zmniejszania ilości odpadów uczy świat pozyskiwania wartościowego surowca. Podobnie jest w przypadku biotechnologicznego startupu Xilinat, który otrzymał pierwsze miejsce w konkursie Chivas Venture 2019.

1 mln dolarów wydaje się być sprawiedliwym wynagrodzeniem za niesamowity pomysł tego startupu z Meksyku. Działalność Xilinat polega na przetwarzaniu odpadów rolniczych w naturalny i zdrowy substytut cukru. Dlaczego tak ważne jest zmniejszanie ilości tego rodzaju odpadów? W samym Meksyku są one odpowiedzialne za 40 proc. emisji CO2 do atmosfery.


Źródła:
https://www.chivas.com/pl-pl/the-venture

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Bieruniu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 sierpnia 2019

PKO BP w Bieruniu

Wizz Air zawiesza trasy z Polski
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 listopada 2020

Wizz Air zawiesza trasy z Polski

BNP Paribas oddziały w Radomyślu Wielkim
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Radomyślu Wielkim

WeWork w Polsce
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
23 lutego 2019

WeWork w Polsce

Net Credit – pożyczki przez Internet do 4000 zł
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
17 października 2015

Net Credit – pożyczki przez Internet do 4000 zł

Ranking chwilówek – wrzesień 2019
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
03 września 2019

Ranking chwilówek – wrzesień 2019

Porównaj