Najczęściej komentowane
Najbardziej zadłużone państwa Unii Europejskiej
Komisja Europejska zaproponowała zastosowanie procedury nadmiernego deficytu zawartej w art. 126 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) wobec Włoch. Przyczyną jest zbyt duża wartość długu publicznego w tym kraju. Które inne państwa UE są najbardziej zadłużone?
Komisja Europejska poza zaleceniami dla Polski odnośnie wieku emerytalnego zaproponowała skorzystanie z art. 126 TFUE względem Włoch. W przepisie tego artykułu opisano procedurę nadmiernego deficytu. Jest to specjalna procedura postępowania w sytuacji przekroczenia kryteriów dyscypliny budżetowej.
Mówiąc precyzyjniej procedura ta jest stosowana w przypadku, kiedy nadmierne zadłużenie danego państwa zakłóca jego stabilność finansową tym samym stanowiąc zagrożenie również wobec Wspólnoty. Powodem propozycji KE w odniesieniu do Włoch jest wysoki dług publiczny odnotowany w ostatnim czasie.
Włochy nie są zadłużone jako jedyne. Są także inne państwa UE, których zadłużenie spędza sen z powiek Komisarzy Europejskich. W czwartek (tj. 6 czerwca) KE postanowiła przeprowadzić rozmowy odnośnie sytuacji gospodarczej i fiskalnej krajów należących do Unii Europejskiej.
Dokument KE wskazujący najbardziej zadłużone państwa UE
Efektem czwartkowych rozmów było przyjęcie dokumentu zawierającego najaktualniejszą ocenę ekonomiczną państw należących do Wspólnoty Europejskiej. Zawarta w dokumencie sugestia uruchomienia postępowania z art. 126 TFUE nie spodobała się jednak władzom kraju Półwyspu Apenińskiego.
Część dokumentu poświęcona Włochom wywołała niemałe kontrowersje na linii Rzym – Bruksela. KE bowiem od kilku miesięcy krytykuje założenia włoskiego budżetu oraz polityki makroekonomicznej. Spotyka się to z dezaprobatą polityków włoskich. Niestety racja najpewniej leży po stronie Brukseli, na co wskazuje rosnący dług publiczny Włochów.
Fot. Eurostat
Jak bardzo zadłużone są Włochy
Realizowana we Włoszech aktualnie polityka makroekonomiczna i budżetowa spowodowała, że kraj otrzymał niechlubne drugie miejsce pod względem rekordzistów co do długu publicznego. Pierwsze miejsce niezmiennie należy do Grecji. Włoskie zadłużenie wzrosło w ciągu roku z 131,4 proc. PKB w 2017 r. do 132,7 proc. PKB w roku 2018.
Niezbyt dobrze wyglądają także prognozy Komisji Europejskiej pod tym względem. Szacowane zadłużenie pod koniec bieżącego roku miałoby wynieść 133,7 proc. PKB Włoch. Na koniec przyszłego roku eksperci z KE oszacowali wielkość długu na 135,2 proc. włoskiego PKB. Czym może zakończyć się procedura nadmiernego deficytu?
Jej skutkiem może być kara finansowa w wysokości 0,2 proc. PKB. Względem Włoch byłaby to kwota rzędu 3 mld euro. Jednocześnie decyzja KE nie jest ostateczna. Komisarz UE ds. gospodarki Pierre Moscovici przyznał bowiem, że KE zmieniłaby swoją rekomendację w obliczu nowych danych i zobowiązań złożonych przez Rzym.
Poza karą finansową, jest jeszcze jedna powinność kraju, wobec którego uruchomiona zostanie procedura nadmiernego deficytu z art. 126 TFUE. Zadłużone państwo powinno bowiem dokonać takich zmian w swojej polityce fiskalnej, aby zapobiec powiększeniu oraz zmniejszyć zaistniały deficyt budżetowy.
Źródła:
https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/WDN-20190606-1?inheritRedirect=true&redirect=%2Feurostat%2F
https://ec.europa.eu/eurostat/web/national-accounts/overview
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A12012E%2FTXT
Dodaj komentarz