Gdzie mieszka najwięcej osób z matczyną emeryturą?

Gdzie mieszka najwięcej osób z matczyną emeryturą?

author
Alicja Uzarowicz
08 czerwca 2019

Ze względu na fakt, iż wciąż bardzo wielu emerytów boryka się z problemami finansowymi, państwo zgodnie z polityką prorodzinną postanowiło zaproponować kobietą, które wychowały co najmniej czworo dzieci matczyną emeryturę. Wsparcie to nazwano rodzinnym świadczeniem uzupełniającym z ZUS. Zyskało ono jednak potoczną nazwę „Mama 4+”. Gdzie w Polsce mieszka najwięcej beneficjentów tego programu?

W ramach podziękowania od państwa za wychowanie w ciągu swojego życia czwórki lub więcej dzieci, emerytki spełniające ten warunek mogą starać się o matczyną emeryturę, czyli dopłatę z programu okrzykniętego mianem „Mama 4+”. Jest to w rzeczywistości rodzinne świadczenie uzupełniające, którego wypłatami zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z danych ZUS wynika, że najwięcej beneficjentek tego programu zamieszkuje Gdańsk i okolice. Łącznie oddział ZUS wydał na tym terenie 3,2 tys. decyzji pozytywnych, czyli o przyznaniu możliwości pobierania tego świadczenia. Na drugim miejscu znalazły się emerytowane matki z powiatu rybnickiego.

Dlaczego właśnie te regiony znalazły się w czołówce ilości beneficjentów programu „Mama 4+”? Oba z nich słyną z dzietności kobiet. W przypadku Gdańska i okolic jest to spowodowane bliskością powiatu kartuskiego, gdzie zawsze odnotowuje się szczególnie wysoką ilość dzieci. Przyrost naturalny wyniósł tam w 2015 r. aż 7,8 proc.

W przypadku powiatu rybnickiego mamy do czynienia z przykładem patriarchalnego modelu rodziny. Ze względu na największe zatrudnienie w górnictwie w tym regionie, to mężczyzna tradycyjnie żywił rodzinę, a kobieta zajmowała się domem oraz gromadką pociech. W okolicy Rybnika od lat 70-tych działa kilkadziesiąt kopalni.

Ilu rodziców z matczyną emeryturą w Polsce

Chociaż świadczenie uzupełniające wypłacane przez ZUS jest kierowane głównie do kobiet, to wśród jego beneficjentów odnalazło się również 93 mężczyzn. Posiadanie co najmniej czwórki dzieci nie jest jednak jedynym kryterium przyznawania dofinansowania.

O tym, czy rodzicowi będzie przysługiwać dopłata do emerytury z programu „Mamam 4+” decyduje to, czy opieka nad czwórką i więcej dzieci uniemożliwiała podjęcie pracy. Nierzadko z tejże przyczyny Polacy dostają najniższą możliwą emeryturę. Beneficjentami tego programu w całej Polsce jest już 47 105 rodziców.

Co ciekawe, większość tych rodziców, bo ponad 47 tys. otrzymuje dodatkową matczyną emeryturę w wysokości minimalnego świadczenia tego rodzaju, czyli w wysokości 1,1 tys. brutto. Pozostała większość osób otrzymuje świadczenie uzupełniające do emerytury stanowiące dopłatę w wysokości 350 zł dla kobiet i 284 zł dla mężczyzn.

Pożyczki dla emerytów? Sprawdź tutaj.

ZUS może cofnąć matczyną emeryturę

Nie każdemu wnioskodawcy Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał jednak świadczenie tego rodzaju. Od momentu wprowadzenia tejże formy pomocy socjalnej 4 415 wniosków o wypłatę świadczenia spotkało się z odmową ZUS. Ze względu na charakter prawny tego świadczenia – pomoc społeczna, Zakład może także cofnąć swoją decyzję.

Ma się to odbywać na przykład w sytuacji, kiedy poprawi się sytuacja beneficjenta. Wypłaty z programu „Mama 4+” nie są bowiem emeryturami, chociaż tak się je potocznie określa. Podobną matczyną emeryturę wypaca również Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W tym przypadku złożono 1 323 wnioski, z czego z odmową spotkało się ich 530.


Źródła:
https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/rodzicielskie-swiadczenie-uzupelniajace-mama-4-/2200117

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Impact investing w Banku Pekao
Wpisy
autor wpisu
Natalia Narloch
05 listopada 2018

Impact investing w Banku Pekao

Kolejny sukces Fundacji Banku Millennium
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
02 kwietnia 2021

Kolejny sukces Fundacji Banku Millennium

ING Bank Śląski z nowym adresem strony internetowej
Aktualności
author
Patryk Byczek
14 listopada 2018

ING Bank Śląski z nowym adresem strony internetowej

Ranking kredytów gotówkowych – marzec 2016
Wpisy
autor wpisu
Sienkiewicz
01 marca 2016

Ranking kredytów gotówkowych – marzec 2016

Ile zarabia pierwsza dama w USA?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
17 sierpnia 2020

Ile zarabia pierwsza dama w USA?

Pożyczki bez BIK Wieliczka
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
17 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Wieliczka

Porównaj