Najczęściej komentowane
Najwięcej studentów w Paryżu i Warszawie
Zgodnie z najnowszymi danymi zaprezentowanymi przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) Miasto Stołeczne Warszawa jest drugie w Europie pod względem ilości studentów. Stolica Polski ustępuje tylko Paryżowi. W jaki sposób stopień akademickości danego miasta wpływa na jego wzrost gospodarczy?
Beneficjentami studiów wyższych w Polsce jest już 1,3 mln studentów na 369 uczelniach zlokalizowanych w aż 97 miastach. Wśród ich wszystkich, około 235,5 tysiąca osób studiuje w Warszawie. Trochę mniej popularne są duże polskie miasta, chociaż także obfitują one w studentów.
Mowa tutaj o Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Polski Instytut Ekonomiczny akademickość w tych miastach (wliczając również Warszawę) ma aż 80 proc. wpływ na rozwój tychże miast pod kątem społecznym i gospodarczym. Ilość studentów to jednak nie wszystko.
Ważnym i pokazującym realia czynnikiem świadczącym o akademickości miasta jest przeliczenie jego ludności na ilość studiujących w nich osób. Pod tym względem Warszawę detronizują Podkowa Leśna, Poznań oraz Rzeszów. W tych miastach studentów na tysiąc mieszkańców jest odpowiednio 332, 221 i 211.
Warszawa z największą liczbą studentów
Wynik stolicy pod względem ilości osób studiujących na tysiąc mieszkańców jest nieco gorszy niż miast wymienionych powyżej. Jest to dokładnie 134 studentów na 1 000 mieszkańców. Niemniej jednak, to właśnie stolica Polski znalazła się na drugim miejscu w Europie pod względem ilości studiujących.
Warszawa jest drugim miastem w Europie pod względem liczby studentów, z wynikiem 235 tys. osób. Wyprzedza przy tym m.in. Rzym, Madryt i Barcelonę, a w skali europejskiej więcej osób studiuje tylko w Paryżu
– tłumaczy Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Ranking PIE akademickości miast w Polsce
Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego postanowili wyróżnić w swoim rankingu 26 miast o największej akademickości w Polsce. Zestawienie otrzymało nazwę „Top26 Akademickości”. W ustalaniu kolejności miast bazowano na siedmiu różnych kryteriach.
Były to takie kategorie jak innowacyjność, prestiż, łatwość w odnalezieniu pracy po studiach, potencjał oraz efektywność naukowa, warunki dla studentów, jak również międzynarodowe powiązania uczelni w tych miastach. Ocena, jaką otrzymywało miasto była składową ocen wszystkich uczelni z tego miasta, a maksymalna liczba punktów to 100.
Dzięki tej ocenie analitycy z PIE uzyskali Indeks Akademickości Miast. Nie jest dziwnym fakt, iż pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa wyprzedzając Kraków z drugim miejscem na podium o aż 44 punkty. Uczelnie z Krakowa oceniono łącznie na 56 pkt, a następnie znalazły się Wrocław (52 pkt), Poznań (42 pkt) oraz Lublin (29 pkt). Próg 25 pkt przekroczyły również Gdańsk, Łódź i Katowice.
Fot. PIE
Sprawdź tutaj najbardziej przyszłościowe kierunki studiów.
Ilość studentów a rozwój miasta
Do ustalenia w jaki sposób poziom akademickości miasta wpływa na jego rozwój gospodarczy eksperci z PIE musieli skorzystać z Banku Danych GUS. Podstawę do tejże analizy stanowiło 17 różnych wskaźników pozyskanych właśnie z tego źródła. Dotyczyły one gospodarki, demografii, warunków życia oraz zasobów polskich miast.
Po dokonaniu szczegółowej analizy badacze uzyskali wniosek, że akademickość miasta determinuje jego wzrost w aż 78 proc. Są to tylko szacunki poparte wieloma wyliczeniami i uśrednieniami. Mimo to wynik jest naprawdę imponujący.
W naszym modelu rozwój społeczno-gospodarczy miast był zmienną bezpośrednio nieobserwowalną, ale za pomocą odpowiednich wskaźników mogliśmy go opisać. Największy pozytywny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy miast miały zmienne dotyczące PKB na mieszkańca, dostępności żłobków, liczby lekarzy oraz udziału zatrudnionych w usługach finansowych
– dodała Katarzyna Dębkowska.
Stosunkowo niewielki wpływ na rozwój miast ma migracja ludności czy zaawansowanie technologiczne przedsiębiorstw w danym mieście. W sposób negatywny na rozwój wpływa natomiast bezrobocie oraz duży udział przemysłu w ogóle źródeł zatrudnienia.
Źródła:
http://pie.net.pl/nie-tylko-warszawa-krakow-poznan-i-wroclaw-wsrod-najbardziej-akademickich-miast-w-polsce/
Dodaj komentarz