Najwięcej studentów w Paryżu i Warszawie

Najwięcej studentów w Paryżu i Warszawie

author
Alicja Uzarowicz
26 czerwca 2019

Zgodnie z najnowszymi danymi zaprezentowanymi przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) Miasto Stołeczne Warszawa jest drugie w Europie pod względem ilości studentów. Stolica Polski ustępuje tylko Paryżowi. W jaki sposób stopień akademickości danego miasta wpływa na jego wzrost gospodarczy?

Beneficjentami studiów wyższych w Polsce jest już 1,3 mln studentów na 369 uczelniach zlokalizowanych w aż 97 miastach. Wśród ich wszystkich, około 235,5 tysiąca osób studiuje w Warszawie. Trochę mniej popularne są duże polskie miasta, chociaż także obfitują one w studentów.

Mowa tutaj o Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Polski Instytut Ekonomiczny akademickość w tych miastach (wliczając również Warszawę) ma aż 80 proc. wpływ na rozwój tychże miast pod kątem społecznym i gospodarczym. Ilość studentów to jednak nie wszystko.

Ważnym i pokazującym realia czynnikiem świadczącym o akademickości miasta jest przeliczenie jego ludności na ilość studiujących w nich osób. Pod tym względem Warszawę detronizują Podkowa Leśna, Poznań oraz Rzeszów. W tych miastach studentów na tysiąc mieszkańców jest odpowiednio 332, 221 i 211.

Warszawa z największą liczbą studentów

Wynik stolicy pod względem ilości osób studiujących na tysiąc mieszkańców jest nieco gorszy niż miast wymienionych powyżej. Jest to dokładnie 134 studentów na 1 000 mieszkańców. Niemniej jednak, to właśnie stolica Polski znalazła się na drugim miejscu w Europie pod względem ilości studiujących.

"

Warszawa jest drugim miastem w Europie pod względem liczby studentów, z wynikiem 235 tys. osób. Wyprzedza przy tym m.in. Rzym, Madryt i Barcelonę, a w skali europejskiej więcej osób studiuje tylko w Paryżu

– tłumaczy Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ranking PIE akademickości miast w Polsce

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego postanowili wyróżnić w swoim rankingu 26 miast o największej akademickości w Polsce. Zestawienie otrzymało nazwę „Top26 Akademickości”. W ustalaniu kolejności miast bazowano na siedmiu różnych kryteriach.

Były to takie kategorie jak innowacyjność, prestiż, łatwość w odnalezieniu pracy po studiach, potencjał oraz efektywność naukowa, warunki dla studentów, jak również międzynarodowe powiązania uczelni w tych miastach. Ocena, jaką otrzymywało miasto była składową ocen wszystkich uczelni z tego miasta, a maksymalna liczba punktów to 100.

Dzięki tej ocenie analitycy z PIE uzyskali Indeks Akademickości Miast. Nie jest dziwnym fakt, iż pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa wyprzedzając Kraków z drugim miejscem na podium o aż 44 punkty. Uczelnie z Krakowa oceniono łącznie na 56 pkt, a następnie znalazły się Wrocław (52 pkt), Poznań (42 pkt) oraz Lublin (29 pkt). Próg 25 pkt przekroczyły również Gdańsk, Łódź i Katowice.

Fot. PIE

 

Sprawdź tutaj najbardziej przyszłościowe kierunki studiów.

Ilość studentów a rozwój miasta

Do ustalenia w jaki sposób poziom akademickości miasta wpływa na jego rozwój gospodarczy eksperci z PIE musieli skorzystać z Banku Danych GUS. Podstawę do tejże analizy stanowiło 17 różnych wskaźników pozyskanych właśnie z tego źródła. Dotyczyły one gospodarki, demografii, warunków życia oraz zasobów polskich miast.

Po dokonaniu szczegółowej analizy badacze uzyskali wniosek, że akademickość miasta determinuje jego wzrost w aż 78 proc. Są to tylko szacunki poparte wieloma wyliczeniami i uśrednieniami. Mimo to wynik jest naprawdę imponujący.

"

W naszym modelu rozwój społeczno-gospodarczy miast był zmienną bezpośrednio nieobserwowalną, ale za pomocą odpowiednich wskaźników mogliśmy go opisać. Największy pozytywny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy miast miały zmienne dotyczące PKB na mieszkańca, dostępności żłobków, liczby lekarzy oraz udziału zatrudnionych w usługach finansowych

– dodała Katarzyna Dębkowska.

Stosunkowo niewielki wpływ na rozwój miast ma migracja ludności czy zaawansowanie technologiczne przedsiębiorstw w danym mieście. W sposób negatywny na rozwój wpływa natomiast bezrobocie oraz duży udział przemysłu w ogóle źródeł zatrudnienia.


Źródła:
http://pie.net.pl/nie-tylko-warszawa-krakow-poznan-i-wroclaw-wsrod-najbardziej-akademickich-miast-w-polsce/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polacy dobrze oceniają politykę rodzinną państwa
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
20 kwietnia 2019

Polacy dobrze oceniają politykę rodzinną państwa

Pożyczki bez BIK Dąbrowa Górnicza
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2022

Pożyczki bez BIK Dąbrowa Górnicza

Fałszywe sklepy z maseczkami – banki ostrzegają
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
28 kwietnia 2020

Fałszywe sklepy z maseczkami – banki ostrzegają

Kredyt konsolidacyjny PKO BP
Wpisy
autor wpisu
Monika_Lis
26 października 2015

Kredyt konsolidacyjny PKO BP

Jak oceniamy swoją kondycję finansową ?
Blog
author
Aneta Jankowska
09 lutego 2018

Jak oceniamy swoją kondycję finansową ?

Inspektorat ZUS w Sierpcu
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Sierpcu

Porównaj