Nauczyciele otrzymają podwyżki w 2020 roku

Nauczyciele otrzymają podwyżki w 2020 roku

author
Alicja Uzarowicz
08 grudnia 2019

Wygląda na to, że nauczyciele otrzymają w przyszłym roku długo wyczekiwane podwyżki wynagrodzeń. Minister Edukacji Dariusz Piontkowski zapowiedział podczas rozmów ze związkami zawodowymi nauczycieli, że przedstawiciele tego zawodu mogą spodziewać się wzrostu wynagrodzenia o 6 procent od września 2020 roku.

Nauczyciele otrzymają bardzo długo wyczekiwane podwyżki. Rząd postanowił w końcu przychylić się do postulatów zgłaszanych przez tę grupę zawodową i zagwarantować pracownikom dydaktycznym zwiększenie wynagrodzenia. Od września 2020 roku będą oni otrzymywać o 6 proc. wyższe wynagrodzenia.

Takie zapewnienia, które pokrywają się z expose premiera Mateusza Morawieckiego, zaprezentował Dariusz Piontkowski, który stoi na czele Ministerstwa Edukacji. Szef resortu dodał w swojej wypowiedzi, że najprawdopodobniej poza podwyżką wynagrodzenia zmianie ulegnie również kwota bazowa.

Co więcej, na potwierdzenie swoich słów minister Piontkowski dodał, że obecnie trwają pracę nad stosownym rozporządzeniem w tejże sprawie. Ma ono zgodnie z planem wejść w życie wraz z pierwszym dniem stycznia 2020 roku. Zmiana ta jest odpowiedzią na stanowisko związków zawodowych.

Nauczyciele otrzymają wyczekane podwyżki

"

Wyraźnie przekazywałem informacje związkom zawodowym, które już wcześniej publicznie przekazywałem, że jest to takie techniczne zmienienie rozporządzenia, aby dostosować minimalne wynagrodzenie nauczycieli na niektórych stopniach awansu i przy niektórych rodzajach wykształcenia do nowego poziomu płacy minimalnej, które zostało poważnie zwiększone

– powiedział Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji.

Gdyby nie wspomniane rozporządzenie, to doszłoby do sytuacji, w której wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli przyjmowałoby wartość niższą niż minimalne wynagrodzenie w kraju. Projekt nowego aktu wykonawczego do ustawy zakłada podniesienie o 150 zł wynagrodzenia dla pięciu grup nauczycieli, którzy zarabiają najmniej w kraju.

Z wyliczeń resortu wynika, że zmiany te obejmą swoim zasięgiem stosunkowo nieliczną, bo liczącą 19 tys. grupę nauczycieli. Stanowi ona zaledwie 3 procent wszystkich reprezentantów tego zawodu w naszym kraju. Co zaś z wynagrodzeniem pozostałych nauczycieli, o którego podniesienie strajkowali wiosną?

Podwyżki dla nauczycieli jesienią przyszłego roku

"

Potwierdziłem to, co mówił pan premier w expose, tzn., że nauczyciele mogą spodziewać się 6-procentowej podwyżki od września 2020 r. Prawdopodobnie będzie to zorganizowane w ten sposób, że zostanie zmieniona kwota bazowa tak, aby również i samorządy od 1 stycznia wiedziały jakiego rodzaju wydatki związane z wynagrodzeniami nauczycieli czekają je w przyszłym roku, żeby nie były zaskakiwane w trakcie roku budżetowego

– dodał szef resortu edukacji.

Z tego rodzaju podwyżką, która niewątpliwie się nauczycielom należy, wiążą się wydatki budżetu państwa. Pierwsze szacunki ministerstwa zakładały, że tę grupę zawodową w Polsce reprezentuje nieco ponad 530 tys. nauczycieli. Po uzyskaniu danych przekazanych przez dyrektorów szkół do Systemu Informacji Oświatowej wartość ta została skorygowana.

Okazuje się zatem, że w Polsce na etacie nauczyciela zatrudnionych jest 518 tys. osób. Minister Edukacji podał wstępne wysokości subwencji oświatowej oraz koszty budżetu państwa z tytułu podwyżki od września do grudnia. Ma to być odpowiednio 1,1 mld zł oraz 850 milionów. Szef resortu dodał również, że wydatki te uwzględniono w projekcie budżetu na przyszły rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Lombardy w Raciborzu
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
22 grudnia 2022

Lombardy w Raciborzu

„Warto oszczędzać” – nowy projekt Providenta
Aktualności
author
Aneta Jankowska
18 października 2018

„Warto oszczędzać” – nowy projekt Providenta

Santander Consumer Bank Będzin
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
17 lipca 2021

Santander Consumer Bank Będzin

PKO BP w Łopusznie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
12 października 2019

PKO BP w Łopusznie

Banki Spółdzielcze Grupy BPS z gwarancją de minimis
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
13 listopada 2013

Banki Spółdzielcze Grupy BPS z gwarancją de minimis

Santander Consumer Bank Lubliniec
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
18 lipca 2021

Santander Consumer Bank Lubliniec

Porównaj