Nowa moneta od NBP: Polskie Termopile – Wizna

Nowa moneta od NBP: Polskie Termopile – Wizna

author
Aneta Jankowska
28 sierpnia 2019

Nowa srebrna moneta o nominale 20 zł z serii „Polskie Termopile – Wizna” pojawi się już 29 sierpnia. To kolejna emisja Narodowego Banku Polskiego (NBP), która upamiętnia ważne dla polskiej historii wydarzenia.

Źródło: NBP

NBP przypomina, że emisja wartości kolekcjonerskich jest szczególną okazją do wspomnienia ważnych dat i postaci w życiu każdego Polaka.  Srebrna moneta „Polskie Termopile – Wizna” to nowy krążek, który upamiętnia bohaterską obronę Polski we wrześniu 1939 roku.

Jak wygląda moneta?

Na rewersie monety zobaczymy wizerunek mjr. Władysława Raginisa, który został przedstawiony na tle schronu koło Góry Strękowej. Schron ten nazywany jest również od jego imienia schronem Raginisa.

Z drugiej strony umieszczono typowy dla wszystkich monet z serii „Polskie Termopile” wizerunek Ateny, czyli greckiej bogini mądrości i wojny w słusznej sprawie.

Dodatkowo na każdej monecie, która zostanie wyemitowana przez NBP zobaczymy:

  • nominał
  • wizerunek orła
  • napis: Rzeczpospolita Polska
  • rok emisji

Źródło: NBP
"

Bitwa pod Wizną jest jednym z najsłynniejszych epizodów bohaterskiej obrony Polski we wrześniu 1939 r. W pobliżu tej miejscowości znajdował się umocniony odcinek fortyfikacji broniący przeprawy przez Narew. Dowodził nim trzydziestojednoletni kapitan Władysław Raginis. Miał do dyspozycji batalion piechoty, złożony m.in. z kompanii fortecznej i kompanii saperów. Było to
przeszło 350 żołnierzy i oficerów (a nie – jak podawano w dawniejszych publikacjach – 700), uzbrojonych w 6 dział, 24 ciężkie karabiny maszynowe oraz 2 karabiny przeciwpancerne. (…) Tymi siłami dowódca „Wizny” przez trzy dni powstrzymywał liczący kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy korpus pancerny jednego z najlepszych dowódców niemieckich gen. Heinza Guderiana. Oddziały niemieckie pojawiły się w pobliżu Wizny 7 września i nazajutrz uderzyły na Polaków. Żołnierze Raginisa nie ulegli potężnemu ostrzałowi artylerii i odparli pierwsze ataki. Następnego dnia skutecznie powstrzymali kolejne, niszcząc kilkanaście czołgów nieprzyjaciela. (…) 10 września, kiedy Niemcy zniszczyli już większość polskich schronów, kapitan Raginis rozerwał się granatem. Postąpił zgodnie ze złożoną wcześniej przysięgą, w której zapowiedział, że nie opuści powierzonej sobie pozycji. (…) Dowodzone przez niego schrony broniące odcinka „Wizna” zyskały zaszczytną nazwę Polskich Termopil.

– czytamy w oficjalnym biuletynie NBP.

Moneta: Polskie Termopile – Wizna

Nominał: 20 zł
Metal: Ag 925/1000
Stempel: lustrzany, druk UV
Średnica: 38,61 mm
Masa: 28,28 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 15 000 szt
Projektant awersu: Urszula Walerzak
Projektant rewersu: Anna Wątróbska-Wdowiarska
Emitent: NBP

Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

SPRZEDAŻ MONET KOLEKCJONERSKICH

Zainteresowani kupnem monet kolekcjonerskich wyemitowanych przez NBP mogą nabyć nowe krążki w oddziałach okręgowych instytucji oraz w oficjalnym sklepie internetowym.

Sprawdź inne monety od NBP:

O NBP

Narodowy Bank Polski (NBP) to centralny bank bankiem państwa. Odpowiada on za politykę pieniężną i stabilność cen,a jego konkretne funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza i prowadzi obsługę budżetu państwa oraz podmiotów sektora finansów publicznych.

NBP gromadzi również on rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, ponieważ tworzy warunki do działania systemu bankowego, a także jest jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.


Źródło: NBP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wiceprezes PKO BP laureatem Nagrody im. prof. Kaszubskiego
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 marca 2021

Wiceprezes PKO BP laureatem Nagrody im. prof. Kaszubskiego

Jak działa Służba Ochrony Państwa?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
20 stycznia 2018

Jak działa Służba Ochrony Państwa?

Asystent głosowy IKO przelał ponad 1 mln zł
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
21 września 2020

Asystent głosowy IKO przelał ponad 1 mln zł

Kredyt samochodowy Rawicz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
11 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Rawicz

Od września nowy bank w Polsce
Wpisy
author
Aneta Jankowska
01 września 2017

Od września nowy bank w Polsce

Porównaj