Netflix chce pożyczyć 2 miliardy dolarów

Netflix chce pożyczyć 2 miliardy dolarów

autor wpisu
Natalia Narloch
26 października 2018
W ten poniedziałek, Netflix ogłosił, że aby pokryć szybko rosnące koszty produkcji filmowej pożyczy z rynku 2 miliardy dolarów. Mimo, że serwis ten jest rentowny i ma ustaloną pozycję na rynku, jest to ryzykowna decyzja.

Kosztowne inwestycje

To już druga w tym roku i trzecia w ciągu ostatnich 12 miesięcy emisja obligacji przez Netflixa. Trafią one do inwestorów, którzy podejmą się wysokiego ryzyka w zamian za przewidywane wyższe odsetki. Kwietniowa wartość emisji obligacji wyniosła 1,6 mld a listopadowa 1,9 mld USD.

W ostatnim czasie Netflix inwestuje znaczne środki w produkcję własnych filmów. W tym roku firma szacuje wydać na ten cel prawie 9 mld dolarów. Dla porównania w roku ubiegłym przeznaczyła na produkcję filmów  6 miliardów. Kwotę tę Netflix przekroczył już po trzecim kwartale tego roku.

Ryzykowna decyzja Netflixa

Mimo, iż serwis streamingowy jest rentowny i przynosi korzyści ekonomiczne (zysk netto za rok 2017 wyniósł 559 mln USD)  to firma notuje deficyt po stronie operacyjnej bilansu. Jedynie w zeszłym roku Netflix zapożyczył się na 1,8 mld USD i szacuje się, że w tym roku kwota wyniesie nawet 3 mld USD.

Patrząc na bilans spółki, dług jest coraz bardziej znaczący. Zauważa się też, że podwojeniu uległa relacja zadłużenia długoterminowego do kapitałów własnych. Aktualnie wskaźnik ten wynosi 65%. "To pokazuje, że są dalej niż kiedykolwiek wcześniej do osiągnięcia dodatnich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej" – skomentował plany emisji nowego długu Richard Miller z Gullane Capital.

Niemiej jednak, spółka ta jest obecnie wyceniana na prawie 145 miliardów dolarów. Jest to liczba 118 razy większa niż wypracowany w ostatnich czterech kwartałach zysk. Netflix jest popularny na Wall Street. Zwłaszcza inwestycje krótkoterminowe cieszą się zainteresowaniem. Przez ostatnie 3 lata akcje firmy drożały lecz od lipca zanotowały już spadek o 22%.

Jak podaje serwis marketwatch.com wśród 43 rekomendacji analityków 23 brzmią "kupuj", a 13 to "trzymaj". Sprzedawać doradzają aktualnie jedynie trzy biura maklerskie. Nie przeszkadza to jednak licznym ryzykantom giełdowym inwestować w obligacje Netflixa.

Źródło zadłużenia Netflixa

Jak podaje agencja ratingowa  Moody’s dług Netfliksa jest aktualnie na poziomie Ba3, a więc trzy poziomy poniżej ratingu inwestycyjnego. Oczywiście, firma musi też skutecznie zwalczać konkurencję. W tym celu pomaga im Amazon, HBO oraz Hulu.

Póki co, specjaliści uspokajają iż nie ma obaw o bankructwo firmy. Pozycja Netflixa jest stabilna. Analityk Neil Begley z agencji ratingowej Moody’s oznajmia: „Pomimo zaciągania kolejnych długów, by pokryć odpływ gotówki, spodziewamy się zmniejszania tego zjawiska wraz z przechodzeniem od licencjonowanego materiału do własnych produkcji i otwarcia na nowe, międzynarodowe rynki, które przyniosą kolejne zyski.”

Co więcej, przedstawiciele Netflixa zapowiadają kolejne inwestycje. „Netflix jest gotów ostro inwestować, by stać się na najbliższe dekady globalnym liderem w tej dziedzinie rozrywki. Jeśli chcesz polecieć na Księżyc, musisz spalić dużo paliwa” – mówił Ben Weiss z 8th & Jackson Capital Management.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ranking kredytów gotówkowych – listopad 2015
Wpisy
autor wpisu
Sienkiewicz
02 listopada 2015

Ranking kredytów gotówkowych – listopad 2015

Kredyt gotówkowy Żyrardów
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
09 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Żyrardów

Wyniki Banku Pekao 2019
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 lutego 2020

Wyniki Banku Pekao 2019

Rogate Ranczo z wolontariuszami Banku Millennium
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
19 lipca 2019

Rogate Ranczo z wolontariuszami Banku Millennium

Syndrom pourlopowy – co to jest?
Blog
author
Aneta Jankowska
03 września 2018

Syndrom pourlopowy – co to jest?

ING Bank Śląski w Kluczborku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
02 lipca 2019

ING Bank Śląski w Kluczborku

Porównaj