Najczęściej komentowane
NFZ zacznie finansować pobyt rodziców w szpitalu
Profesor Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia, przypomniał w niedzielę 19.05, że od lipca pobyt rodziców przy chorych dzieciach w placówkach szpitalnych będzie finansowany z Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ pokryje także koszty pobytu w szpitalu opiekunów osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym.
Od lipca bieżącego roku ma w szpitalach nastąpić pewna zmiana. Koszty pobytu w szpitalach opiekunów osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym oraz rodziców chorych dzieci spadną na Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotychczas płacić musieli sami opiekunowie i rodzice. Inicjatorem reformy był Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski.
Chcemy, by przepisy gwarantujące, że szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów towarzyszącym dzieciom oraz osobom niepełnosprawnym zaczęły obowiązywać od lipca
– poinformował w niedzielę 19.05 Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.
Zmiana ta jest już prawnie zagwarantowana, gdyż wprowadziła ją zeszłoroczna nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Sama nowelizacja weszła w życie w lipcu zeszłego roku. Przepisy o przeniesieniu kosztów pobytu na NFZ miały stać się obowiązujące rok od wejścia w życie samej nowelizacji.
Jak resort zdrowia uzasadnia przeniesienie tych kosztów na NFZ?
Refinansowanie kosztów pobytu rodziców i opiekunów przy pacjentach będzie miało jednak swoją granicę. Szef resortu zdrowia określił ją mianem „pewnej stawki”. Jej wysokość nie jest jeszcze znana – debatują nad nią pracownicy resortu dokonując analizy sytuacji. Co stało za taką zmianą w przepisach?
„Korzyść z tego, iż mama jest z dzieckiem jest tak duża, i emocjonalna, i medyczna, i ludzka, że to jest inwestycja, a nie koszt.” – wyjaśnił Minister. Ujednolicenie tej kwestii służby zdrowia wydaje się być konieczne, gdyż każdy szpital ma aktualnie całkiem inną politykę odnośnie kosztów pobytu osób najbliższych pacjentom.
Wiele polskich szpitali zdecydowało się na zniesienie wszelkich opłat od rodziców czy opiekunów osób niepełnosprawnych. Znajdują się one jednak w mniejszości, bo niektóre placówki finansowane z NFZ życzą sobie opłaty rzędu kilka złotych za jeden dzień pobytu. Ma to być opłata za media. Są także rekordziści wśród szpitali.
Ile maksymalnie mogło kosztować spędzenie nocy w szpitalu z chorym?
Istnieją w Polsce placówki służby zdrowia, w których za jedną dobę należy zapłacić aż kilkanaście złotych – jest to bardzo wysoka cena zwłaszcza jeżeli pacjent choruje ciężko i długotrwale. Najbliżsi pacjentów zgłaszali niejednokrotnie także konieczność opłaty za ładowanie telefonu, korzystanie z szafy czy czajnika elektrycznego.
Punktem zwrotnym tej sytuacji był wyrok wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny w postępowaniu wszczętym przez Rzecznika Praw Pacjenta. Całkiem słusznie przyznano, że praktyki wymienione powyżej naruszają prawo pacjentów do godności. Nie istnieje bowiem uzasadnienie rozdzielania rodzin w tak trudnej sytuacji życiowej, a na takie pokrycie takich kosztów nie każdego stać.
Przedmiotem podobnego postępowania była jeszcze inna praktyka polskich szpitali. Nierzadko bowiem w przypadku przyjmowania leków na przewlekłe choroby pacjenci musieli zabierać je ze sobą z domu. NSA swoim wyrokiem zasądził jednak, że szpital ma obowiązek leczyć pacjentów co wiąże się z podawaniem im także leków przyjmowanych regularnie.
Źródła:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20090520417/U/D20090417Lj.pdf
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/ECED9AF7C0
Dodaj komentarz