Rząd planuje wprowadzić nową opłatę ekologiczną

Rząd planuje wprowadzić nową opłatę ekologiczną

author
Alicja Uzarowicz
23 kwietnia 2019

Ministerstwo Środowiska planuje wprowadzić nową opłatę ekologiczną. Miałaby ona pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie ilości produkowanych odpadów. Pomysł uderzy w przedsiębiorców, którzy na rynek wprowadzają opakowania plastikowe. Będą oni dopłacać za wykup zużytych opakowań ich produktów.

Najnowszy pomysł Ministerstwa Środowiska uderzy w przedsiębiorców wprowadzających na rynek plastikowe opakowania. Opłaty ekologicznej przedsiębiorcy mogą spodziewać się najwcześniej w 2020. Ma ona planowo wynosić 2 gr od każdego wprowadzonego na rynek opakowania plastikowego.

Wprowadzenie opłaty rząd motywuje przeniesieniem chociaż części kosztów zbiórki i recyklingu opakowań plastikowych na przedsiębiorców, którzy wprowadzili je na rynek. Ma to umożliwić zwiększenie udziału opakowań pochodzących z recyklingu w ogóle opakowań produkowanych przez polskie firmy.

Najprawdopodobniej nie tylko producenci będą płacić za wykorzystywanie plastiku w produkcji swoich towarów. Firma doradcza Deloitte przewiduje również możliwość wprowadzenia system kaucyjnego na plastikowe opakowania, co niewątpliwie wpłynie na wysokość cen produktów opakowanych w plastik.

Poczta Polska zrobiła krok w stronę ekologii. Dowiedz się więcej tutaj.

Recykling jest na razie nieopłacalny

Pomimo rozpropagowania idei recyklingu jest to wciąż kosztowna metoda uzyskania opakowań plastikowych. Niestety w dalszym ciągu przedsiębiorcom bardziej opłaca się produkować plastik „od zera”. Ma to negatywny wpływ na rosnącą bez przerwy ilość otaczającego nas plastiku i zniechęca firmy do bycia bardziej “eko”.

"

W tej chwili mamy problem z ceną za skup surowców wtórnych w postaci folii, opakowań, butelek PET, makulatury, szkła. Obecna cena nie pozwala na ekonomiczny system zbiórki i stąd niestety wiele tych surowców nie trafia do recyklingu

– powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Wprowadzenie opłaty ekologicznej może pomóc rozwiązać ten problem. Przede wszystkim więcej wykorzystanego już plastiku ulegnie recyklingowi, więc jego ilości na wysypiskach będą się stopniowo zmniejszać, a przynajmniej nie rosnąć. Z drugiej zaś strony, może to zachęcić producentów do zmiany opakowań na biodegradowalne.

Jak 2 grosze mają uratować planetę

Wysokość opłaty planowana przez Ministerstwo Środowiska wydaje się być niska. Mimo to, środki uzyskane w ten sposób mają utworzyć nowy fundusz na recykling. Jego wartość jest już szacowana na 2 mld zł. Grosz do grosza? Zdecydowanie. Rząd nie ustalił jeszcze jednak jak miałby wyglądać system poboru tej opłaty.

Plan ministerstwa jest poniekąd odpowiedzią na projekt nowej dyrektywy UE zakazującej obrotu jednorazowymi plastikowymi produktami. W jej efekcie wkrótce z półek sklepowych znikną plastikowe naczynia, sztućce, słomki czy patyczki higieniczne. Zastąpią je te wykonane z materiałów biodegradowalnych.

Niewątpliwie musimy jako naród zwiększyć udział surowców pochodzących z recyklingu w składzie opakowań plastikowych. A to dlatego, że do roku 2025, zgodnie z prawem unijnym, na każdą butelkę PET składać się ma 25 proc. surowców wtórnych. Od 2030 roku, ma to już być minimum 30 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wniosek Dobry Start dostępny w Nest Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 lipca 2020

Wniosek Dobry Start dostępny w Nest Banku

Promocja: „Moto lokata z premią” w Toyota Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
24 lutego 2021

Promocja: „Moto lokata z premią” w Toyota Banku

Aasa zwiększa pożyczki do 5000 zł
Wpisy
autor wpisu
Pawel-Zdunski
07 maja 2016

Aasa zwiększa pożyczki do 5000 zł

Jak działa Służba Ochrony Państwa?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
20 stycznia 2018

Jak działa Służba Ochrony Państwa?

Darmowa pożyczka w Vivus.pl do 1400 zł
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
20 lutego 2014

Darmowa pożyczka w Vivus.pl do 1400 zł

Ranking kredytów gotówkowych – lipiec 2019
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
02 lipca 2019

Ranking kredytów gotówkowych – lipiec 2019

Porównaj