W piątek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o etykietowaniu energetycznym. Oznacza to zmiany w oznaczeniach klas energetycznych produktów m.in. AGD. Nowy system oznaczania sprzętów będzie posiadał skalę od A do G.

Autor: Alicja Uzarowicz
Dodano: 13.04.2019
Udostępnij:

Przyjęty w piątek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o etykietowaniu energetycznym stanowi wdrożenie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/1369. Zakłada ono wprowadzenie nowego sposobu oznaczania ilości zużywanej przez sprzęty energii elektrycznej.

W aktualnie obowiązującej skali najbardziej energooszczędne produkty oznaczane są symbolem A+++. Klasa D oznaczała urządzenie najbardziej energochłonne. Zmianami objęte będą produkty z 15 grup, między innymi pralki i klimatyzatory. Jak będą oznaczane te urządzenia?

W skali od A do G litera A na etykiecie oznaczać będzie produkty najoszczędniejsze, a G – najbardziej energochłonne. Co ciekawe, na rynku długo nie zobaczymy produktów oznaczonych literą A, gdyż razem ze zmianą oznaczeń klas energetycznych rozporządzenie zakłada zmianę wymogów przydzielania urządzeń do tych klas.

Jaką politykę energetyczną zapowiada rząd w tym roku? Dowiedz się więcej.

Jakie jeszcze zmiany wynikną z nowelizacji?

Najbardziej energooszczędne produkty, które są już teraz dostępne na rynku, otrzymają klasę C, a w wyjątkowych przypadkach klasę B. Dotyczyć to będzie takich urządzeń, wobec których istnieje jeszcze możliwość rozwoju poprzez wprowadzenie technologii umożliwiających obniżenie zużycia energii.

Samo rozporządzenie zakłada również regulację dotyczącą obowiązków dostawców i dystrybutorów tych urządzeń. Odnajdziemy w nim również zasady kontrolowania wdrożonych przepisów unijnych, w których zawarta jest regulacja przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotów produktów nie spełniających norm unijnych.

Pieczę nad kontrolą tej ostatniej kategorii sprawować będą inspektorzy Inspekcji Handlowej, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Sam projekt nowelizacji ustawy nie wzbudził zaś większych kontrowersji i został przyjęty przez Sejm jednogłośnie.

Czym są etykiety energetyczne?

Etykiety energetyczne najczęściej posiadają formę naklejki, którą widzimy jeszcze przed zakupem urządzenia. Etykieta energetyczna zawiera w sobie najważniejsze informacje dotyczące urządzenia informujące nie tylko o zużywanej przez nie energii. Czasami, w zależności od przeznaczenia urządzenia, widać na nich również zużycie wody.

Istnienie takich etykiet niewątpliwie ułatwia podjęcie decyzji pomiędzy różnymi modelami urządzenia tego samego typu. Przykładem jest tutaj wybór jednej pralki czy lodówki z kilku odpowiadającym potrzebom klienta modeli. Warto zaopatrzyć się w produkty chłonące mniej energii, gdyż mogą zmniejszyć nasze rachunki.

Ujednolicenie klas energetycznych i wprowadzenie nowych standardów umożliwi również podejmowanie przez konsumentów bardziej racjonalnych decyzji. Sama ustawa oczekuje teraz na przyjęcie jej w Senacie i wkrótce powinniśmy zobaczyć w sklepach pierwsze zwiastuny przewidzianych nią zmian.

Komentarze