Nowa Telefonia decyzją UOKiK wypłaci klientom rekompensatę

Nowa Telefonia decyzją UOKiK wypłaci klientom rekompensatę

author
Alicja Uzarowicz
19 października 2019

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na firmę Nowa Telefonia, która podszywając się pod pracowników dużych operatorów telekomunikacyjnych nakłaniała klientów w ich domach do podpisywania umów. Decyzją organu spółka ma między innymi wypłacić do 60 zł rekompensaty. Jak otrzymać pieniądze?

Zgodnie z najnowszym komunikatem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) spółka Nowa Telefonia zobowiązana jest do wypłaty rekompensaty swoim klientom w kwocie do 60 zł. Co więcej, firma ma także oddać wszystkie kary za wypowiedzenie umowy albo umożliwić jej rozwiązanie bez żadnych kosztów dla klientów.

Decyzją Prezesa UOKiK powyższe kary mają wynagrodzić klientom Nowej Telefonii straty, jakie ponieśli przez działania tejże spółki. A mianowicie pracownicy firmy przychodzili do domu klienta i sugerowali, że reprezentują dotychczasowego operatora klienta.

Przy okazji oferowali oni w imieniu telekomu, z którym umowę podpisał klient, nowe lepsze warunki. W efekcie nie dochodziło jednak do zawarcia kolejnej umowy z operatorem a z przeniesieniem usług na Nową Telefonie. Takie działanie zostało uznane przez Prezesa UOKiK za naruszające interesy konsumentów.

Postępowanie UOKiK przeciwko Biedronce

Decyzja UOKiK

W swojej decyzji o numerze RKR – 2/2019, która dotyczy spółki Nowa Telefonia, Prezes UOKiK postanowił nałożyć kilka kar i obowiązków na spółkę. Rozstrzygnięcie w formie decyzji jest efektem przeprowadzenia wielu czynności kontrolnych i zakończenia postępowania.

Decyzja UOKiK w sprawie zmowy przetargowej

Kto i ile rekompensaty otrzyma od spółki Nowa Telefonia?

Jak czytamy w komunikacie UOKiK, rekompensata przysługuje klientom, którzy złożyli reklamację do Nowej Telefonii bądź skargę do UOKiK bądź Rzecznika Konsumentów w określonym okresie czasu. A mianowicie skargi lub reklamacje musiały mieć miejsce od 1 stycznia 2016 roku do 20 sierpnia 2019 roku.

"

Uznaliśmy, że lepiej będzie, jeśli spółka wynagrodzi straty poszkodowanym. W efekcie jej nieuczciwych działań konsumenci mogli nieświadomie zmienić operatora. Mogło się to dla nich wiązać z wysokimi karami finansowymi za rozwiązanie umowy: z dotychczasową albo nową firmą

– powiedział Marek Niechciał, Prezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

Przypomnijmy, że za nielegalną praktykę, jakiej dopuszczała się Nowa Telefonia – wprowadzanie klientów w błąd – spółce groziła kara pieniężna do 10 proc. obrotu. Pomimo faktu, iż prezes UOKiK zrezygnował z tejże kary, firma ma teraz obowiązek wyeliminować skutki swoich nielegalnych i niemoralnych poczynań.

Maksymalna wartość rekompensaty, jaką klient może uzyskać to 60 zł. Warto jednak wspomnieć, iż jeżeli konsument po przeprowadzeniu procesu reklamacyjnego postanowił zerwać umowę i zapłacił karę umowną za odstąpienie, to przysługuje mu zwrot tej kary. W sytuacji, gdy karę dopiero naliczono, ale nie została jeszcze zapłacona, spółka Nowa Telefonia ma obowiązek ją umorzyć.

Apel prezesa UOKiK do firm telekomunikacyjnych


Źródła:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15848

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Zambrowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
03 czerwca 2019

Alior Bank w Zambrowie

NOTUS Finanse – oddział w Toruniu
Wpisy
author
Patryk Byczek
25 września 2018

NOTUS Finanse – oddział w Toruniu

Deutsche Bank nie zdał stres testów
Wpisy
author
Patryk Byczek
02 lipca 2018

Deutsche Bank nie zdał stres testów

Czym zajmuje się Euler Hermes?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
24 grudnia 2018

Czym zajmuje się Euler Hermes?

PKO BP w Golinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
29 sierpnia 2019

PKO BP w Golinie

KiedyDoSklepu.pl – nowe narzędzie od Mastercard
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
11 maja 2020

KiedyDoSklepu.pl – nowe narzędzie od Mastercard

Porównaj