Najczęściej komentowane
Nowe monety od NBP – 200-lecie ASP im. Jana Matejki w Krakowie
Narodowy Bank Polski (NBP) planuje wprowadzić do obiegu nowe monety kolekcjonerskie, które upamiętniają 200-lecie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Monety: złota o nominale 200 zł oraz srebrna o nominale 10 zł pojawią się 3 kwietnia.
Źródło: NBP
Jak wyglądają monety?
Na rewersie złotej monety zobaczymy wizerunek patrona Akademii, czyli Jana Matejki oraz logo Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W tle krążka został umieszczony gryf pochodzący z kopuły budynku Akademii. Natomiast na awersie widać fragment portalu zdobiącego wejście do budynku.
Źródło: NBP
W przypadku monety srebrnej, na rewersie możemy zauważyć wizerunek Jana Matejki. Z drugiej strony krążka umieszczono przenikające się wizerunki: budynku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz zarysu palety malarskiej.
Źródło: NBP
Każda polska moneta wydana przez NBP zawiera również podstawowe elementy takie jak: nominał, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis: Rzeczpospolita Polska, a także rok emisji.
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie obchodzi jubileusz 200-lecia pełnienia artystycznej i edukacyjnej misji. Najstarsza w Polsce wyższa uczelnia kształcąca artystów sztuk pięknych, projektowych oraz konserwatorów irestauratorów dzieł sztuki w ciągu dwóch stuleci stała się uczelnią wielkich artystów. Miniony rok był dla Akademii szczególny − 16 października 2018 roku minęło 200 lat od jej utworzenia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Założycielami ASP w Krakowie byli artyści malarze Józef Peszka i Józef Brodowski. To dzięki ich staraniom na Wydziale Filozoficznym, w ramach Oddziału Literatury Uniwersytetu powstały pracownie rysunku, malarstwa i rzeźby. Od początku planowano jednak, że Akademia Sztuk Pięknych zostanie powołana jako uniwersytecki instytut, w którym te pracownie działały – czytamy w biuletynie informacyjnym NBP.
Monety 200-lecie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Nominał 200 zł
Metal: Au 900/1000
Stempel: lustrzany
Średnica: 27,00 mm
Masa: 15,50 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 1500 szt
Nominał: 10 zł
Metal: Ag 925/1000
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Masa: 14,14 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 15 000 szt
Projektant monet: Dominika Karpińska-Kopiec
Emitent: NBP
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.
SPRZEDAŻ MONET KOLEKCJONERSKICH
Monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP można kupić w oddziałach okręgowych NBP oraz przez sklep internetowy NBP.
O NBP
Narodowy Bank Polski jest centralnym bankiem państwa odpowiadającym za politykę pieniężną i stabilność cen. Jego funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza. Jako bank centralny nie prowadzi rachunków bankowych obywateli, nie przyjmuje od nich lokat, nie udziela kredytów. Prowadzi natomiast obsługę budżetu państwa, a także podmiotów sektora finansów publicznych. Gromadzi rezerwy walutowe państwa i zarządza
nimi. Pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.
Źródło: NBP
Dodaj komentarz