Najczęściej komentowane
Obsługa kasowa wycofana z oddziałów Idea Banku
Jak poinformował Bankier.pl, biuro prasowe Idea Banku przekazało w ostatnich dniach informację o rozległych zmianach w funkcjonowaniu oddziałów spółki. Zniknie z nich bowiem obsługa kasowa. W pierwszej kolejności zmiany pojawią się w Warszawie, Zielonej Górze i Tarnowie. Skąd taki pomysł na przekształcenie?
Obsługa kasowa ma zniknąć w niedalekiej przyszłości z oddziałów Idea Banku, o czym poinformował portal Bankier.pl. Biuro prasowe spółki miało przekazać informację o poinformowaniu już klientów z Warszawy, Tarnowa i Zielonej Góry o przekształceniu oddziałów banku. Jak się okazuje, usuwanie obsługi kasowej już się zaczęło.
Jak poinformowało bowiem biuro prasowe spółki redakcję wspomnianego portalu, zmiany rozpoczęły się już jakiś czas temu. Obecnie udało się już przenieść 14 z planowanych 27 placówek do nieco mniejszych oddziałów niż dotychczasowe. Wszystkie z tych mniejszych lokali nie posiadają już obsługi kasowej.
W przyszłości ponadto spółka zakłada wyeliminowanie tego rodzaju obsługi ze wszystkich swoich oddziałów i placówek. Skąd wzięła się w ogóle decyzja o zlikwidowaniu tego rodzaju obsługi? Jak się okazuje, jest to coraz popularniejszy zabieg dokonywany przez banki komercyjne w Polsce.
Idea Bank – najważniejsze informacje
Obsługa kasowa już nieopłacalna?
Idea Bank podał dwa powody, dla których podjęto decyzję o zlikwidowaniu obsługi kasowej z oddziałów. Pierwszy z nich wynika z chęci i konieczności cięcia kosztów oraz realizacji założeń autosanacji, czyli samodzielnego doprowadzenia przedsiębiorstwa do „uzdrowienia”. Innymi słowy, obsługa kasowa zniknie w celu poprawy sytuacji ekonomicznej spółki.
Z drugiej zaś strony, obsługa kasowa znika nie tylko z oddziałów Idea Banków. Biuro prasowe spółki wspomniało bowiem o „dominujących trendach na rynku”. Faktycznie można zauważyć, że coraz popularniejsze staje się likwidowani tego rodzaju obsługi z oddziałów i placówek innych banków komercyjnych.
Podobne decyzje podjęły już takie podmioty, jak na przykład ING Bank Śląski. W swoim posiadaniu spółka ta ma już ponad 140 oddziałów, w których nie działa obsługa kasowa. Mimo tego w dalszym ciągu ING ma wiele innych oddziałów, gdzie faktycznie funkcjonuje obsługa wpłaty i wypłaty środków z konta w oddziale banku.
Wpłatomat to nie to samo
Mimo faktu, że wśród wielu banków komercyjnych coraz częściej decyduje się o likwidacji obsługi kasowej w części oddziałów, to Idea Bank zdaje się być pierwszą spółką branży bankowej w Polsce, która docelowo zamierza wykluczyć ją całkowicie ze swojej działalności.
I chociaż jest to dosyć przyszłościowe myślenie, to taka decyzja niekoniecznie będzie się podobać przedsiębiorcom, którzy ulokowali swoje środki w spółce. Problem dotyczyć będzie głównie wpłacania dużych kwot. Ucierpią ponadto osoby starsze, często nienawykłe do korzystania z samoobsługowego wpłatomatu.
Co więcej, klienci firmowi obracają często wysokimi kwotami pieniędzy. Oznacza to mniejsze bezpieczeństwo i większe koszty, jeżeli będą zmuszeni do korzystania z wpłatomatów. Są one bowiem zlokalizowane w publicznych miejscach. Co więcej, za wpłatę powyżej 100 tys. zł we wpłatomacie konieczne jest zapłacenie prowizji w wysokości 0,39 proc. kwoty wpłaty.
Aby niejako rozwiązać opisane wyżej problemy, Idea Bank postanowił zabezpieczyć interes swoich klientów. Po likwidacji obsługi kasowej w swoich oddziałach, klienci będą mogli wpłacać środki na swoje konta w placówkach Getin Noble Banku. Ta spółka posiada wiele punktów, w których funkcjonuje obsługa kasowa. Za wpłaty ponadto nie będzie pobierana żadna prowizja.
Dodaj komentarz