Odbiór w Punkcie – jak to działa?

Odbiór w Punkcie – jak to działa?

author
Halszka Gronek
19 stycznia 2020

W dzisiejszej pędzącej rzeczywistości mało kto ma czas na to, by udać się do sklepu po potrzebne produkty – zwłaszcza gdy mowa o towarach unikatowych i cieżko dostępnych stacjonarnie. Szybki tryb życia młodych ludzi często nie pozwala im także na to, by produkty zamówić paczką z dostawą do domu, bo po prostu nie ma ich fizycznie na miejscu w godzinach prasy kuriera. Dla takich właśnie klientów stworzono usługę Odbiór w Punkcie. 

Poczta Polska S.A. jest spółką Skarbu Państwa z prawie 500-letnią historią. Działalność podmiotu w największej mierze opiera się na dostarczaniu usług pocztowych, czyli na przyjmowaniu, sortowaniu, transportowaniu i doręczaniu listów oraz paczek. Na tym jednak działalność Poczty Polskiej się nie kończy! To właśnie na Poczcie Polskiej odebrać można pożyczkę na czek GIRO” – produkt finansowy stworzony z myślą osobach nieposiadających konta (lub tych mających problem z komornikiem). Jakie jeszcze usługi oferuje polska spółka pocztowa?

Dla wielu z nas ciekawostką może okazać się fakt, że Poczta Polska prowadzi ofertę wynajmu miejsc noclegowo-wypoczynkowych. Co więcej, spółka prowadzi także działalność o charakterze bankowo-ubezpieczeniowym. Usługi finansowe realizowane są poprzez spółki-dzieci, z których najbardziej znaną z nich jest Bank Pocztowy S.A. – więcej informacji na temat banku znaleźć można w naszym artykule). Przy Poczcie Polskiej działa także Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oraz platforma internetowa Envelo służąca dostarczaniu cyfrowych usług pocztowych.

Dziś jednak skupimy się na nieco na jeszcze innej odnodze działalności Poczty Polskiej, a mianowicie na usłudze Odbiór w Punkcie. Jej istotą jest funkcjonowanie sieci punktów szybkiego i bezpłatnego odbioru przesyłek. Większość z nas choć raz w życiu korzystała z takiego rozwiązania, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że operatorem usługi jest Poczta Polska. W dzisiejszym artykule przybliżymy szczegóły oferty Odbiór w Punkcie i wskażemy, w jaki sposób znaleźć można najbliższy punktu odbioru paczek Poczty Polskiej. 

Odbiór w Punkcie – co musisz wiedzieć?

Usługa Odbiór w Punkcie dostarczana przez Pocztę Polską jest bezpośrednio związana z rozwojem krajowego rynku e-commerce. Prawdą jest, że polscy konsumenci coraz częściej korzystają z oferty sklepów internetowych, co oznacza, iż coraz większy staje się popyt na usługi kurierskie. Ci jednak konsumenci, którzy z racji wielu obowiązków i długiego czasu przebywania poza domem nie chcą korzystać z opcji dostawy paczki do mieszkania, często wybierają tak zwany Odbiór w Punkcie. Tym samym decydują się oni na samodzielne odebranie pakunku z dowolnie wybranego miejsca. 

Jednak by Odbiór w Punkcie był możliwy, potrzebne jest funkcjonowanie stacjonarnych placówek i punktów obsługi klientów Poczty Polskiej. Jak wynika z oficjalnych informacji opublikowanych przez Pocztę Polską pod koniec 2019 roku, spółka wspólnie z partnerami tworzy obecnie największą w kraju sieć punktów „click and collect”. Należy do niej około 12 tysięcy punktów – nie tylko placówek pocztowych, lecz również stacjonarnych punktów odbioru zlokalizowanych w sklepach Żabka, na stacjach Orlen, a także w kioskach i salonikach prasowych RUCH-u. 

Dla podkreślenia rozmiarów sieci warto dodać, iż tylko w drugiej połowie 2019 roku do sieci punktów Poczty Polskiej dołączyło aż 200 automatów paczkowych zamontowanych między innymi w marketach Biedronka. Obecnie spółka posiada placówki we wszystkich polskich gminach. Wynik ten udało się osiągnąć między innymi dlatego, że w 2019 roku Poczta Polska otworzyła aż 79 nowych placówek pocztowych na mapie Polski. Co więcej, władze instytucji zapewniają, że w tym roku (2020) planowany jest dalszy rozwój sieci.

Wyszukiwarka punktów odbioru

Poczta Polska udostępnia darmową wyszukiwarkę lokalizacji Odbioru w Punkcie, czyli sieci placówek typu „click and collect” stworzonych z myślą o maksymalnej wygodzie klientów poczty. Oprócz własnych placówek pocztowych Poczta Polska oferuje także możliwość odbioru przesyłki w innych znanych sieciach partnerskich. Mowa o sklepach Żabka, stacjach ORLEN, punktach odbioru w hipermarketach Biedronka, a także o współpracujących kioskach RUCH-u. 

By znaleźć najbliższy punkt umożliwiający szybki odbiór paczki, wystarczy skorzystać wyszukiwarki. Do tego potrzebne jest jednak urządzenie elektroniczne z dostępem do Internetu (smartphone, tablet, komputer itp.). Jeśli spełniamy ten wymóg, możemy przejść do kolejnych kroków wyszukiwania za pośrednictwem internetowego formularza danych. W kolejnej sekcji poradnika wskazujemy, jak krok po kroku skorzystać z narzędzia i znaleźć najbliższy punkt odbioru paczek. 

Wyszukiwanie krok po kroku

 

Wchodzimy na stronę Poczty Polskiej

Adres witryny to: http://www.poczta-polska.pl/. Jeśli wolimy, możemy wyszukać stronę poprzez przeglądarkę internetową, wpisując hasło „Poczta Polska”.


Wybieramy zakładkę „Zajdź punkt odbioru”

By przejść do wyszukiwarki punktów odbioru, należy zjechać kursowem myszki na sam dół strony, by w sekcji „POPULARNE LINKI” znaleźć odnośnik zatytułowany „Zajdź punkt odbioru”.


Po przekierowaniu wybieramy „Znajdź punkt”

Gdy strona Poczty Polskiej przekieruje nas na witrynę usługi Odbiór w Punkcie, w prawym górnym roku strony znajdziemy odnośnik zatytułowany „Znajdź punkt”. Po kliknięciu w niego otworzony zostanie formularz wyszukiwarki.


Uzupełniamy pole formularza

System elektroniczny wyszukuje punkty sieci Odbiór w Punkcie wyłącznie na podstawie ustalonych kryteriów wyboru. Są one następujące:

  1. adres miejsca, w pobliżu którego szukamy punktu; 
  2. opcja wyświetlenia wszystkich punktów odbioru;
  3. wyświetlenie tylko punktów na stacjach Orlen;
  4. wyświetlenie tylko wolnostojących automatów do szybkiego odbioru paczki;
  5. wyświetlenie tylko punktów w koskach RUCH-u;
  6. wyświetlenie tylko punktów w sklepach Żabka;

Warto dodać, że opcje 3-6 podlegają wielokrotnemu wyborowi (możemy przykładowo zaznaczyć i punkty odbioru na stacjach ORLEN, i te zlokalizowane w sklepach Żabka).


Wybieramy punkt odbioru z mapy

Wyniki wyszukiwania wyświetlane są przez system w postaci interaktywnej mapy administracyjnej (terenowej). Istnieje możliwość łatwego powiększana lub zmniejszania obrazu celem doprecyzowania wyboru odpowiedniej poczty. 

Z prawej strony mapy system wyświetla listę punktów odbioru z podstawowymi informacjami na temat placówek.


Sprawdzamy szczegóły dotyczące punktu odbioru

Najeżdżając kursorem na wybrany punkt odbioru (kolorowe ikonki z logiem placówki), możemy sprawdzić szczegóły dotyczące placówki. System wyświetli nazwę punktu (wraz z określeniem typu, na przykład kiosk lub filia urzędu pocztowego. Będziemy mieć także możliwość sprawdzenia dokładnego adresu punktu. Ponadto w oknie informacyjnym znajdziemy dane dotyczące godzin otwarcia. 


 

Korzyści z Odbioru w Punkcie

Usługa Odbiór w Punkcie dostarczana przez Pocztę Polską jest metodą dostawy paczek na miarę czasów. Korzystanie z sieci punktów „click and collect” nie wymaga dyspozycji klienta w czasie wybranym przez kuriera. Zamówiona paczka trafia do wybranego puntu odbioru, skąd konsument może ją odebrać w dowolnym momencie (oczywiście w godzinach pracy danej placówki). Nic więc dziwnego, ze Odbiór w Punkcie cieszy się stale rosnącą popularnością wśród sklepów internetowych i platform e-commerce oraz wśród klientów robiących zakupy online.

"

Duży wybór i zróżnicowane lokalizacje to gwarancja, że każdy kupujący znajdzie dogodny punkt dla siebie, często w odległości tylko kilku minut pieszo. Dodatkowo, z myślą o naszych klientach współpracujemy jedynie ze znanymi i zaufanymi partnerami, dzięki czemu odbiór przesyłki jest jeszcze bardziej komfortowy

– czytamy na stronie internetowej Poczty Polskiej. 

Według badań opinii aż 95% klientów usługi Odbiór w Punkcie jest zadowolonych z realizacji zamówienia. Duży wybór lokalizacji ułatwia znalezienie najdogodniejszego punktu odbioru w okolicy. Duża rozpiętość czasowa działających punktów sprawia, że klienci oszczędzają czas, a paczkę mogą odebrać wtedy, gdy jest to dla nich najbardziej komfortowe. Poza tym usługa Odbiór w Punkcie zakłada możliwość śledzenia przesyłki online. Zamawiający jest informowany o kolejnych etapach podróży paczki, a dzięki tackingowi trzyma rękę na pulsie.


Źródła:
https://odbiorwpunkcie.poczta-polska.pl
http://www.poczta-polska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PBS Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN
Banki
author
Dominika Sobieraj
01 grudnia 2018

PBS Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Jak działają urządzenia Pakomatic?
Ekonomia
author
Patryk Byczek
19 stycznia 2018

Jak działają urządzenia Pakomatic?

BOŚ Bank z nową stroną internetową
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 stycznia 2020

BOŚ Bank z nową stroną internetową

Dobre praktyki w zakresie ubezpieczeń kredytu
Aktualności
author
Dorota Cholewicka
21 maja 2023

Dobre praktyki w zakresie ubezpieczeń kredytu

Profi Credit w Białogardzie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
08 listopada 2018

Profi Credit w Białogardzie

Lombardy w Piotrkowie Trybunalskim
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
10 grudnia 2022

Lombardy w Piotrkowie Trybunalskim

Porównaj