Najczęściej komentowane
OECD – Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, znana również jako OCED, to międzynarodowa instytucja, dzięki której największe państwa demokratyczne mają szansę ciągłego rozwoju i umacniania gospodarki. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czym tak naprawdę jest owa organizacja, kto stoi na jej czele i jakie państwa mogą pochwalić się statusem jej oficjalnego członka.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – co to jest?
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, z angielska określana skrótem OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development), to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz wspierania rozwoju gospodarczego wysoko rozwiniętych państw demokratycznych. Obecnie instytucja ta zrzesza aż 36 krajów. Jej siedziba znajduje się w parskim Zamku Rotszylda (Château de la Muette), a Sekretarzem Generalnym organizacji nieprzerwanie od 13 lat jest José Ángel Gurría, meksykański ekonomista.
OECD powstała w 1961 roku na mocy tak zwanej Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podpisanej rok wcześniej przez dwadzieścia założycielskich państw. Organizacja OECD zastąpiła tym samym swą poprzedniczkę, Organizację Europejskiej Współpracy Gospodarczej (OEEC), która swą działalność prowadziła nieprzerwanie od 1948 roku. Do dwudziestu założycielskich państw w kolejnych latach działania OECD dołączyło 16 kolejnych krajów. Trzy kolejne aspirują do członkostwa.
Kraje zrzeszone w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju łączy akceptacja dla zasad demokracji i gospodarki rynkowej. Uznają one, iż wartościami nadrzędnymi w życiu polityczno-społecznym i gospodarczym powinien być przede wszystkim pluralizm polityczny, poszanowanie praw człowieka i swobód obywatelskich oraz stabilny wzrost w ramach otwartej gospodarki rynkowej. Państwa członkowskie traktowane są równo – niezależnie od ich wielkości, potencjału ekonomicznego czy wkładu do wspólnego budżetu.
Główne cele i zadania OECD
Najważniejszą misją obraną przez państwa współtworzące Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i stopy życiowej obywateli. W tym celu Organizacja wydaje szereg aktów prawnych służących poprawie warunków formalnych niezbędnych do osiągania wzrostu gospodarczego. Mowa między innymi o dokumencie zwanym Liberalizacją Przepływów Kapitałowych i Bieżących Operacji Niewidocznych.
Oprócz działania na rzecz dalszego wzrostu gospodarek rozwiniętych, OECD wypracowuje postulaty dotyczące w sposobu prowadzenia i utrzymywania międzynarodowych stosunków gospodarczych. W tym celu władze OECD opracowują wspólne zasady oraz normy działania (tak zwane „wytyczne” oraz „standardy” Organizacji) w poszczególnych dziedzinach gospodarki. Pryz podejmowaniu decyzji państwa członkowskie stosują zasadę consensusu wypracowywanego przy użyciu mechanizmu „nacisku równych sobie”.
Warto w tym miejscu dodać, iż choć najważniejszą misją Organizacji jest wspieranie rozwoju gospodarczo rozwiniętych i demokratycznych państw członkowskich, OECD zajmuje się także pomocą dla najbiedniejszych państw świata. Z tego względu należy uznać, iż wpływ owej instytucji nie ogranicza się do oddziaływania jedynie na państwa członkowskie, ale dotyczy łącznie około stu krajów. Siła i potęga polityczna członków Organizacji ma bezpośrednie przełożenie na geopolitykę niemal wszystkich nacji świata.
Państwa członkowskie OECD
Obecnie do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju należy 36 najbardziej rozwiniętych i demokratycznych państw świata. Dwadzieścia z nich posiada status członków-założycieli ze względu na to, iż współtworzyły one OECD już od samego jej początku, a więc od 1961 roku. Szesnaście kolejnych państw dołączyło do Organizacji na przełomie ostatniego półwiecza. Wszystko wskazuje na to, iż w najbliższych latach szeregi OECD powiększą się o kolejnych członków.
Członkowie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju
Państwa założycielskie (członkostwo od 1961 roku):
- Austria,
- Belgia,
- Dania,
- Francja,
- Grecja,
- Hiszpania,
- Holandia,
- Irlandia,
- Islandia,
- Kanada,
- Luksemburg,
- Niemcy,
- Norwegia,
- Portugalia,
- Stany Zjednoczone,
- Szwajcaria,
- Szwecja,
- Turcja,
- Wielka Brytania,
- Włochy.
Późniejsze państwa członkowskie:
- Japonia (od 1964 roku),
- Finlandia (od 1969 roku),
- Australia (od 1971 roku),
- Nowa Zelandia (od 1973 roku),
- Meksyk (od 1994 roku),
- Czechy (od 1995 roku),
- Polska (od 1996 roku),
- Węgry (od 1996 roku),
- Korea Południowa (od 1996 roku),
- Słowacja (od 2000 roku),
- Chile (od 2010 roku),
- Słowenia (od 2010 roku),
- Izrael (od 2010 roku),
- Estonia (od 2010 roku),
- Łotwa (od 2016 roku),
- Litwa (od 2018 roku).
Państwa oficjalnie aspirujące do członkostwa OECD:
- Kolumbia,
- Kostaryka,
- Rosja.
Struktura organizacyjna OECD
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju jest ściśle unormowaną organizacją o określonej strukturze wewnętrznej (administracyjnej). Naczelnym organem OCED jest Rada, w skład której wchodzą szefowie stałych przedstawicielstw państwowych. Są nimi przede wszystkim ministrowie właściwi do spraw zagranicznych oraz do spraw finansów przybyli ze wszystkich krajów posiadających status członka OCED. Rada zajmuje się przede wszystkim zatwierdzaniem budżetu i merytorycznym charakterem ustawodawstwa.
Zaraz przy Radzie Organizacji działa Komitet Wykonawczy. Jego głównym zadaniem jest wdrażanie decyzji, które na drodze konsensusu (lub wedle jednomyślnego wyniku głosowania) podjęła Rada. Poza tymi dwoma organami strukturę OECD tworzy także Sekretariat. W jego skład wchodzi jedenastu dyrektorów merytorycznych oraz pięciu dyrektorów administracyjno-technicznych. Łącznie Sekretariat liczy aż 2200 pracowników. Ich głównym zadaniem jest podejmowanie działań z zakresu bieżącej obsługi OECD.
Na czele Sekretariatu, a więc organu zajmującego się bieżącą koordynacją działań organizacji, stoi Sekretarz Generalny. Obecnie, a właściwie od 2006 roku, jego funkcję pełni José Ángel Gurría – meksykański ekonomista i polityk. Ostatnim ważnym organem Organizacji są tak zwane Komitety Branżowe. Działają one u boku Rady i wykonują (wdrażają w życie) decyzje podejmowane przez Radę. Spotkania Komitetów, których łącznie jest około 150, odbywają się w sesjach organizowanych kilka razy do roku.
Sprawdź nasz ranking pożyczek dla zadłużonych.
Kontakty Polski z OECD
Polska jest pełnoprawnym członkiem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju od 22 listopada 1996 roku (dołączyła 36 lat po utworzeniu Organizacji). Pierwszym polskim dyplomatą akredytowanym przy OECD, a zarazem czołowym negocjatorem porozumień Organizacji po stronie Polski był Mieczysław Szostak. Jak wynika z oficjalnych danych, udział Polski w składce członkowskiej płaconej na rzecz OECD w 2010 roku wynosił 1,201%.
Oczywiście zobowiązania przyjęte przez Polskę w związku z uzyskaniem członkostwa w OECD wywarły pozytywny wpływ na rozwój krajowej gospodarki. Stało się tak przede wszystkim wskutek ulepszenia przepływu kapitału, podjęcia wielu inwestycji zagranicznych oraz poprawy polityki podatkowej i ekologicznej. Warto podkreślić także, iż dzięki przyjęciu przez Polskę standardów OCED polska gospodarka mogła w krótkim czasie dostać się do prestiżowego grona tak zwanych „rozwiniętych gospodarek”.
Dzięki aktywnemu i owocnemu członkostwu w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju państwo polskie zaczęło być traktowane jako równorzędny partner biznesowy w ogólnej wymianie międzynarodowej. Fakt ten oczywiście przynosi Polsce wymierne korzyści ekonomiczne w postaci przychodów z eksportu, wykorzystania zagranicznych czynników produkcji i bardziej wydajnych metod zarządzania. Eksperci są zdania, że gdyby nie członkostwo w OCED, Polska nie miałaby szans na tak szybki rozwój gospodarczy.
Podsumowanie
Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – najważniejsze informacje
- Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OCED) to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz wspierania rozwoju gospodarczego wysoko rozwiniętych państw demokratycznych.
- Siedziba OCED znajduje się w parskim Zamku Rotszylda (Château de la Muette), a Sekretarzem Generalnym organizacji nieprzerwanie od 13 lat jest José Ángel Gurría, meksykański ekonomista.
- OECD powstała w 1961 roku na mocy Konwencji Paryskiej podpisanej rok wcześniej przez dwadzieścia założycielskich państw. Organizacja zastąpiła tym samym swą poprzedniczkę, Organizację Europejskiej Współpracy Gospodarczej (OEEC).
- Kraje zrzeszone w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju łączy akceptacja dla zasad demokracji i gospodarki rynkowej, pluralizm polityczny, a także poszanowanie praw człowieka i swobód obywatelskich.
- Najważniejszą misją obraną przez państwa współtworzące Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i stopy życiowej obywateli.
- OECD zajmuje się także pomocą dla najbiedniejszych państw świata. Z tego względu należy uznać, iż wpływ owej instytucji nie ogranicza się do oddziaływania jedynie na państwa członkowskie, ale dotyczy łącznie około stu krajów.
- Obecnie do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju należy 36 najbardziej rozwiniętych i demokratycznych państw świata. Dwadzieścia z nich posiada status członków-założycieli ze względu na to, iż współtworzyły one OECD już od samego jej początku.
- Polska jest pełnoprawnym członkiem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju od 22 listopada 1996 roku (dołączyła 36 lat po utworzeniu Organizacji). Jak wynika z oficjalnych danych, udział Polski w składce członkowskiej płaconej na rzecz OECD wynosi 1,201% (dane na 2010 rok).
- Zobowiązania przyjęte przez Polskę w związku z uzyskaniem członkostwa w OECD wywarły pozytywny wpływ na rozwój krajowej gospodarki. Stało się tak przede wszystkim wskutek ulepszenia przepływu kapitału, podjęcia wielu inwestycji zagranicznych oraz poprawy polityki podatkowej i ekologicznej.
- Eksperci są zdania, że gdyby nie członkostwo w OCED, Polska nie miałaby szans na tak szybki rozwój gospodarczy.
Źródła:
https://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/organizacje_miedzynarodowe/oecd/oecd
https://stat.gov.pl/statystyka-miedzynarodowa/instytucjeorganizacje-miedzynarodowe/oecd-organizacja-wspolpracy-gospodarczej-i-rozwoju/
https://www.gov.pl/web/nauka/oecd-organizacja-wspolpracy-gospodarczej-i-rozwoju2
Dodaj komentarz