Ojcowska nauka finansów

Ojcowska nauka finansów

author
17 czerwca 2019

Chociaż ciężko jest nauczyć swoje pociechy wszystkich przydatnych rzeczy w kontekście finansów, to nawet najprostsze komunikaty i rady są w stanie przygotować dziecko do zarządzania pieniędzmi. Zgodnie z raportem Nationale-Nederlanden już 80 proc. ojców deklaruje, że regularnie uczy swoje dzieci podstawowych umiejętności przydatnych w gospodarowaniu domowym budżetem.

Już 4 z 5 ojców przyznaje, że edukuje swoje dzieci w kontekście rozważnego wydawania pieniędzy. Kolejne 75 proc. deklaruje z kolei zachęcanie pociech do podjęcia pracy, choćby dorywczej. Przebadani ojcowie przyznali również, że nieobcy jest im temat finansów oraz budżetu domowego w rozmowie z dziećmi.

Wszystkie te statystki zaprezentowano w raporcie Nationale-Nederlanden, który ubezpieczyciel przygotował wspólnie z GfK Polonia. Dokument został opatrzony tytułem „Powrót taty. Polskie ojcostwo: pełen etat czy praca dorywcza?”. Firmy te wspólnie postanowiły sprawdzić wkład ojców w uświadamianie dzieci w kwestii finansów.

Nie od dziś wiadomo, iż najlepszą metodę nauki stanowi dawanie przykładu. Rozważne gospodarowanie pieniędzmi jak i nawyk ubezpieczania się od różnych zdarzeń podejrzany u rodziców nauczy dzieci więcej niż nawet najciekawsza lekcja. Dziecko dostaje bowiem wyraźny sygnał, że tak trzeba postępować.

Ubezpieczenia od rodziców

Aby sprawdzić, jaki przykład dają polscy rodzice w badaniu sprawdzono, ile rodziców wykupuje różnego rodzaju ubezpieczenia dla swoich dzieci. Pojawiło się w ankiecie również pytanie o rodzaj wykupionego ubezpieczenia. Wariantem było między innymi szkolne ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (tak zwane NNW).

Co ciekawe, już 73 proc. rodziców zdecydowało o zakupieniu polisy szkolnego NNW dla swojego dziecka. 58 proc. zadeklarowało, że zakupiło polisę grupową. Indywidualna polisa była wykupiona w przypadku 22 proc. Byli również tacy rodzice, którzy zdecydowali się na skorzystanie z oferty zarówno grupowej, jak i indywidualnej. Stanowili oni odsetek rzędu 7 proc.

Ponadto co trzeci rodzic z grupy tych 22 proc. polis indywidualnych ubezpieczył swoje dziecko przy własnym ubezpieczeniu na życie. Oznacza to, że część rodziców mających dzieci w wieku szkolnym sama zdecydowała się ubezpieczyć na życie. Chociaż nie jest to jeszcze bardzo w Polsce popularne, to wkrótce może się zmienić.

Ojcowie nie szczędzą finansów

Jak się okazuje, przyjście dziecka na świat zmienia całkowicie hierarchię potrzeb u większości ojców. Prawie co trzeci respondent badania Nationale-Nederlanden wskazuje na zmianę struktury finansów domowych. Grupa tychże ojców zadeklarowała bowiem, że mniej wydaje na własne potrzeby.

Ich deklaracje potwierdzają także odpowiedzi Pań. W badaniu kobiety w 77 proc. były zgodne, że ojcowie po pojawieniu się potomstwa częściej wydają na rodzinę niż na własne potrzeby. Co więcej, 8 proc. ojców odpowiedziało w badaniu, że wręcza swoim pociechom kieszonkowe. Jak jeszcze tatusiowie wspierają finanse swoich dzieci?

Podobny wynik do kieszonkowego osiągnęło w badaniu finansowanie wyjazdu wakacyjnego dzieciom. Co ciekawe, ojcowie Ci wskazali tego rodzaju pomoc jako główny sposób wsparcia finansów swoich pociech. Ojcowie przed 30. rokiem życia mają większą tendencję do rozpieszczania swoich pociech niż ci starsi.

Spełnianie zachcianek zadeklarowało bowiem trochę ponad 66 proc. ojców. Wśród nich ojcowie przed trzydziestką stanowili aż 77 proc. Najmniej zachcianek spełniają natomiast ojcowie 50+ (42 proc.). Na te wydatki negatywnie wpływa rozwód bądź separacja. Tylko 29 proc. tych osób deklaruje finansowanie dzieciom zachcianek.

Wzór finansów do naśladowania?

Chociaż bardzo liczna grupa deklaruje regularne rozmowy z pociechami odnośnie finansów domowych, to niestety nie przekłada się to na postępowanie rodziców. Najczęściej bowiem w rozmowach rodzice podkreślają wagę posiadania oszczędności. Niestety niewiele rodziców faktycznie samodzielnie odkłada.

Tylko 61 proc. rodziców odpowiedziało twierdząco na pytanie o fakt posiadania odłożonej jakiejkolwiek sumy pieniężnej na przyszłe i niepewne potrzeby. Nie jest to zbyt imponujący wynik. Jak oszczędzają rodzice? W 55 proc. środki odkładane są na kontach oszczędnościowych. 1 z 3 respondentów zadeklarował posiadanie lokaty w banku.

Najbardziej przeraża jednak fakt, iż aż 40 proc. osób biorących udział w badaniu nie ma odłożonej żadnej kwoty. W przypadku tych rodziców, deklaracje odnośnie nauki finansów swoich pociech mają raczej formę czysto teoretyczną. Istnieje jednak inna metoda niż oszczędzanie mogąca zabezpieczyć przyszłość finansów dzieci.

Ubezpieczenie na życie

Istotą tego rodzaju polisy jest przede wszystkim zabezpieczenie przyszłości finansowej potomstwa. Co może wydać się ciekawe, o przyszłość finansów swoich dzieci częściej martwią się ojcowie. Kiedy Polacy zaczynają odczuwać potrzebę zabezpieczenia przyszłych finansów swoich pociech? Jak się okazuje, rodzice myślą o tym już po narodzinach dziecka.

Takie myślenie zadeklarowało 25 proc. ankietowanych rodziców. Dużo częściej o ubezpieczeniu na życie myślą osoby posiadające 3 lub więcej pociechy. Najczęściej są to ojcowie z tak zwanych patchworkowych rodzin. Zabezpieczenie przyszłości swoich dzieci w formie polisy na życie jest najistotniejsze dla rodziców 50+.


Źródła:
https://media.nn.pl/61308-blisko-dziewieciu-na-dziesieciu-polakow-uwaza-sie-za-dobrych-ojcow

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polacy coraz chętniej kupują książki
Bez kategorii
author
20 sierpnia 2021

Polacy coraz chętniej kupują książki

Alior Bank udostępnił kalkulator termomodernizacji
Bez kategorii
author
08 marca 2020

Alior Bank udostępnił kalkulator termomodernizacji

ING Bank Śląski w Olsztynie
Oddziały
author
06 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Olsztynie

LendOn – darmowa pożyczka dla zadłużonych ?
Pod Lupą
author
07 kwietnia 2016

LendOn – darmowa pożyczka dla zadłużonych ?

Bocian Pożyczki we Wrocławiu
Oddziały
author
22 lipca 2019

Bocian Pożyczki we Wrocławiu