Na stacjach PKN Orlen naładujesz auto elektryczne

Na stacjach PKN Orlen naładujesz auto elektryczne

author
30 kwietnia 2018
Polski Koncern Naftowy ORLEN ogłosił rozpoczęcie prac nad wdrożeniem technologii elektromobilności. Nowy know-how tankowania umożliwi zasilanie aut elektrycznych. Pierwszy taki punkt ORLEN już działa - pozostałe mają powstać do końca 2019 roku. 

PKN Orlen nieustannie się rozwija i goni rynkowe trendy Zachodu. Kolejnym punktem na liście wdrożeń tej spółki jest elektromobilność.

Jak podkreślił Zbigniew Leszczyński, członek zarządu płockiego koncernu ds. sprzedaży, ORLEN nieustannie obserwuje światowy rynek branży i śladem liderów uruchami technologię ładownia aut elektrycznych już w 2018 roku. 


 

Największy polski koncern paliwowy rozpoczął pilotażowy projekt instalacji specjalnych ładowarek do samochodów elektrycznych.

Już w styczniu 2018 roku została wydana informacja prasowa, z której dowiedzieliśmy się, iż ORLEN ogłosił przetarg na 23 ładowarki o mocy 50 i 100 kW.

Wiemy także, że oferty złożyło 12 podmiotów zewnętrznych.


 

Planowane punkty ładowania mają być kompatybilne ze wszystkimi modelami pojazdów elektrycznych, jakie dostępne są na rynku europejskim.  

Elektryczne stacje ORLEN wyposażone zostaną w:
 

  1. dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym;

  2. w złącza zarówno z wtyczką CHAdeMO, jak i CCS;

  3. w złącze tupu II –  do ładowania pojazdu prądem przemiennym.

Jak dowiedzieliśmy się, punkty ORLEN będą oferowały także „Stacje Szybkiego Ładowania”, gdzie korzystając ze złącz o mocy 50 kW prądu stałego, będzie można naładować akumulator pojazdu elektrycznego z poziomu 20% do 80% w mniej, niż pół godziny.
 


 

ORLEN planuje już do końca do końca 2019 r. uruchomić w całej Polsce nawet 150 docelowych punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Liczba ta jest póki co sumą poglądową – decyzja w sprawie tego, ile dokładnie elektrycznych stacji ma zostać otworzonych, zależeć będzie od wyników rozpoczętego w styczniu pilotażu.

Wiemy, że pierwszy taki punkt taki działa już w Płocku, przy siedzibie spółki. Odbywają się tam próby tego urządzenia, a ładowarka dostępna jest na razie tylko dla pracowników spółki.

Kolejne punkty ładowania aut elektrycznych będą uruchamiane na stacjach paliwowych ORLEN przy trasach tranzytowych, autostradach i drogach ekspresowych, lecz także pod siedzibami spółki: w Płocku i Warszawie. 

Jak powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN: chcemy, by w 2019 roku kierowcy korzystający z aut elektrycznych mogli przejechać przez całą Polskę głównymi szlakami komunikacyjnymi, korzystając z naszych punktów ładowania. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Opole
Oddziały
author
20 lipca 2021

Santander Consumer Bank Opole

Alior Bank w Zambrowie
Oddziały
author
03 czerwca 2019

Alior Bank w Zambrowie

IV Open Day Santander Consumer Banku
Bez kategorii
author
21 sierpnia 2019

IV Open Day Santander Consumer Banku

Bankowcy dla edukacji
Bez kategorii
author
28 stycznia 2019

Bankowcy dla edukacji

Santander Bank Polska w Przemkowie
Oddziały
author
17 maja 2019

Santander Bank Polska w Przemkowie

Raiffeisen Bank sesje przychodzące i wychodzące
Banki
author
10 maja 2019

Raiffeisen Bank sesje przychodzące i wychodzące