Osoby poważnie poszkodowane w wypadkach z zapewnioną rentą

Osoby poważnie poszkodowane w wypadkach z zapewnioną rentą

author
02 października 2019

Jak czytamy w najnowszym komunikacie Rzecznika Finansowego, w sobotę 28 września w życie weszła ważna ustawa dla osób poważnie poszkodowanych w wypadkach przed 1 stycznia 2006 roku. Ze względu na obowiązujące wówczas niższe sumy gwarancyjne ubezpieczyciele przestali już wypłacać wielu z nich renty.

W swoim najnowszym komunikacie Rzecznik Finansowy informuje o wejściu w życie ustawy, która wesprze osoby poważnie poszkodowane w wypadkach przed 1 stycznia 2006 roku. Opisywany akt prawny wszedł w życie 28 września 2019 roku. Wymusza on na ubezpieczyciela wypłatę świadczeń w postaci rent dla tychże osób.

Pełna nazwa omawianego aktu brzmi: ustawa z dnia 19 lipca 2019 roku o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej ustalonej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2006 roku.

Problemem, który rozwiąże ustanowione nowe prawo, jest fakt, iż przed wskazaną datą obowiązywały zdecydowanie niższe minimalne sumy gwarancyjne. Oznacza to, że wiele osób ciężko poszkodowanych w wypadkach przestało otrzymywać należną rentę od ubezpieczycieli.

Rzecznik Finansowy ostrzega przed inwestycjami „w weksle”

Osoby poszkodowane odzyskają swoje renty

"

Cieszę się z tej regulacji, bo nasza instytucja od wielu lat zabiegała o stworzenie mechanizmu, który pozwoli zapewnić poważnie poszkodowanym w wypadkach gwarancję wsparcia finansowego z ubezpieczenia OC komunikacyjnego czy OC rolnika pomimo wyczerpania sumy gwarancyjnej

– powiedział Aleksander Daszewski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego, cytowany w komunikacie.

Jak podkreślono w komunikacie, konieczność wprowadzenia ustawy o takiej treści jest dobrze umotywowana. Albowiem brak tej regulacji doprowadzał wielokrotnie do tragicznej wręcz sytuacji. A mianowicie osoby, które po wypadku nie były zdolne podjąć pracy traciły jedyne nierzadko źródło dochodów.

Co więcej, dotkliwy był w takich przypadkach nie tylko fakt nieotrzymywania świadczenia, ale także konieczność samodzielnego opłacania powypadkowej rehabilitacji. W wyniku wyczerpania się sum gwarancyjnych OC osoby te nie otrzymywały rent wyrównawczych. Podobna sytuacja groziła wielu kolejnym osobom.

Rzecznik Finansowy – czym się zajmuje?

Niższe sumy gwarancyjne przed 1 stycznia 2006 roku

"

Do 1 stycznia 2006 r. limity odpowiedzialność ubezpieczyciela były to znacznie niższe niż obecne. Dlatego problem wyczerpania sumy gwarancyjnej w poprzednich latach najczęściej dotykał osób, które poniosły szkodę w latach 90-tych. Wówczas sumy gwarancyjne były bardzo niskie, a uwarunkowania gospodarcze powodowały znaczy wzrost cen

– dodał Aleksander Daszewski, cytowany w komunikacie.

Jak podkreśla radca prawny w dalszej części swojej wypowiedzi, problem dotknął bardzo wielu ciężko chorych osób, które doznały poważnego wypadku, gdy suma ubezpieczenia wynosiła jeszcze zaledwie 350 tys. euro na każdego poszkodowanego. Obecnie kwota ta wynosi 5,21 mln euro, bez względu na liczbę ciężko poszkodowanych.

Właśnie ta ogromna różnica między obiema sumami ubezpieczenia spowodowała konieczność dokonania stosownych zmian w prawie. Obecnie Biuro Rzecznika Finansowego wysłało do osób poszkodowanych, które kontaktowały się w tej sprawie informacje o nowych uprawnieniach.

Rzecznik Finansowy chce zakończyć spór o kredyty frankowe

Źródła:
https://rf.gov.pl/sprawy-biezace/Powaznie_poszkodowani_w_wypadkach_maja_zapewnione_renty__23076

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKP uruchamia wypożyczalnię aut – cennik
Bez kategorii
author
30 sierpnia 2020

PKP uruchamia wypożyczalnię aut – cennik

PKO BP w Jarosławiu
Oddziały
author
26 września 2019

PKO BP w Jarosławiu

Zadłużenie szpitali stale rośnie
Bez kategorii
author
20 lutego 2020

Zadłużenie szpitali stale rośnie

Lombardy w Piekarach Śląskich
Lombardy
author
22 marca 2022

Lombardy w Piekarach Śląskich

Kredyt konsolidacyjny Słubice
Wpisy Inne
author
29 lipca 2017

Kredyt konsolidacyjny Słubice

Inspektorat ZUS w Głogowie
Oddziały
author
16 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Głogowie