Oszustwo „na PayPala” powraca do Allegro i OLX

Oszustwo „na PayPala” powraca do Allegro i OLX

author
Alicja Uzarowicz
09 maja 2019

Z portali typu OLX i Allegro korzystać może każdy, kto chciałby coś sprzedać. Nierzadko jest to interesujące miejsce dla nieuczciwych użytkowników, których celem jest wyłudzenie pieniędzy, czyli po prostu oszustwo. Jedną z metod takich wyłudzeń jest tak zwana metoda „na PayPala”. Jak unikać oszustów?

Pomimo licznych działań portali typu OLX i Allegro mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników wciąż należy robić zakupy w sieci ostrożnie. Portale te bowiem umożliwiają każdemu wystawienie na sprzedaż oraz kupno wszelkiego rodzaju produktów zarówno nowych jak i używanych.

Z dobrodziejstw takich portali korzystają jednak także oszuści. Jedną z metod wyłudzenia pieniędzy jest oszustwo „na PayPala”, które w ostatnim czasie ponownie zagościło na portalach typu Allegro czy OLX. Co ciekawe, oszustami korzystającymi z tej metody nie są sprzedawcy, tylko kupujący. Na czym polega to oszustwo?

Nierzadko zdarza się, że oszust podszywa się pod obcokrajowca proponując zakup za pośrednictwem serwisu PayPal i dezorientując sprzedawcę prośbą o zmianę języka kontaktu na obcy. Następnie kupujący prosi sprzedawcę o adres e-mail, gdyż jest to dana niezbędna do finalizacji transakcji za pośrednictwem PayPal. Często oszust proponuje wykonanie zapłaty o około 3 proc. więcej.

Skoro zapłaci więcej, to skąd oszustwo?

Wartość ok. 3 proc. stanowi prowizję, którą pobiera PayPal za transakcję. Następnie oszust wysyła podrobione potwierdzenie wykonania przelewu, które dla sprzedającego ma być jednoznaczne z dokonaniem zapłaty za wystawiany produkt. Oprócz potwierdzenia przelewu sprzedający informację o czasowym zamrożeniu przelewu.

Zamrożenie to jest uzasadniane jako oczekiwanie na przekaz finansowy za pośrednictwem Western Union na poczet opłacenia przesyłki kurierskiej. Jak oszuści wmawiają kupującym – środki wpłyną na konto PayPal po ich odmrożeniu spowodowanym uregulowaniem kwestii właśnie przesyłki kurierskiej.

W efekcie sprzedawca nigdy nie otrzyma pieniędzy za wysłany do kupującego produkt. Oszuści potrafią coraz lepiej umotywować konieczność finalizacji transakcji za pośrednictwem PayPal. Często twierdzą, że przez wykonywany przez nich zawód – marynarz lub żołnierz, nie mają czasu otwierać konta w zwykłym banku.

Jak banki walczą z oszustwami “na wnuczka”? Dowiedz się tutaj.

Jak bronić się przed tego typu oszustwami?

Portale OLX i Allegro pozwalają na wystawianie ocen zarówno sprzedawcom, jak i kupującym. Warto zatem zwracać uwagę na to, jakie doświadczenia mieli poprzedni sprzedawcy i uważać na nowe profile na tych portalach. Przede wszystkim jednak nie powinno się zgadzać na wykorzystanie PayPala jeżeli sami sobie tego nie życzymy.

Nie należy zgadzać się na tę opcję szczególnie w przypadku, gdy potencjalny kontrahent mocno na to naciska. Bardzo ciężko będzie w takim przypadku wyegzekwować bowiem wysłany towar, a konta takich kupujących znikają natychmiast po otrzymaniu przez nich „zakupionych” towarów.

Oszustwa tego typu opiewają na różne kwoty – od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych na przykład jeżeli przedmiotem transakcji był samochód. Warto zatem ostrzegać przed zagrożeniami transakcji internetowych nie tylko kupujących, których interes był przez portale szczególnie chroniony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Vika
Vika
2022-06-17 14:22:59

Dziś mnie to samo spotkało. Chciał kupić auto a teraz mejle ze fbi wyślę do mnie pan Ristimaki Anti ponoć z Czech uważajcie ….

max
max
2022-05-27 12:31:15

[email protected] ; [email protected] ; [email protected] Pierwszy to fikcyjny przewoźnik, drugi fikcyjny bank a trzeci to kontakt. Mnie wkręcają a jestem sprzedającym :) że przyjedzie kurier i dokonali wpłaty 15% większej a otrzymać całość gdy te 15% przeleje gdzie indziej :) ----- Dzięki, i aggreed z ceną i dam Ci znać, że nie będzie w stanie przyjść i odebrać przedmiot lub zobaczyć go w swoim miejscu, ponieważ jestem poza miastem ze względu na charakter mojej pracy, więc zorganizuję dla prywatnej firmy spedycyjnej osobiście odebrać przedmiot w domu aaddress po dokonaniu płatności, teraz wrócić do mnie ze swoimi danymi poniżej, aby przesłać go do firmy spedycyjnej, aby obliczyć opłatę transort dla mnie. Imię i nazwisko: Adres: Numer telefonu: Następnie muszę poinformować, że będę dokonywać płatności za pośrednictwem mojego internetowego przelewu bankowego i wrócić do mnie z Iban tylko dla mnie, aby kontynuować płatność.

OLO
OLO
2021-11-27 14:06:28

[email protected] - kolejny email oszusta. Przedstawia się Grzegorz Kowalewski. UWAGA!

Gucio
Gucio
2021-11-16 17:56:59

Mnie oszust straszy sądem. 😃😃😃

Podobne artykuły

Santander Bank Polska wspiera seniorów w zdalnym bankowaniu
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 lipca 2020

Santander Bank Polska wspiera seniorów w zdalnym bankowaniu

Co zrobić, jak upadnie biuro podróży?
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
05 lipca 2018

Co zrobić, jak upadnie biuro podróży?

Komornik trafi do więzienia
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
18 grudnia 2018

Komornik trafi do więzienia

Ranking kredytów gotówkowych – listopad 2019
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
04 listopada 2019

Ranking kredytów gotówkowych – listopad 2019

Lombardy w Ełku
Lombardy
author
Patryk Byczek
03 stycznia 2023

Lombardy w Ełku

Pożyczki bez BIK Lublin
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2022

Pożyczki bez BIK Lublin

Porównaj