Z portali typu OLX i Allegro korzystać może każdy, kto chciałby coś sprzedać. Nierzadko jest to interesujące miejsce dla nieuczciwych użytkowników, których celem jest wyłudzenie pieniędzy, czyli po prostu oszustwo. Jedną z metod takich wyłudzeń jest tak zwana metoda „na PayPala”. Jak unikać oszustów?

Autor: Alicja Uzarowicz
Dodano: 09.05.2019
Udostępnij:

Pomimo licznych działań portali typu OLX i Allegro mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników wciąż należy robić zakupy w sieci ostrożnie. Portale te bowiem umożliwiają każdemu wystawienie na sprzedaż oraz kupno wszelkiego rodzaju produktów zarówno nowych jak i używanych.

Z dobrodziejstw takich portali korzystają jednak także oszuści. Jedną z metod wyłudzenia pieniędzy jest oszustwo „na PayPala”, które w ostatnim czasie ponownie zagościło na portalach typu Allegro czy OLX. Co ciekawe, oszustami korzystającymi z tej metody nie są sprzedawcy, tylko kupujący. Na czym polega to oszustwo?

Nierzadko zdarza się, że oszust podszywa się pod obcokrajowca proponując zakup za pośrednictwem serwisu PayPal i dezorientując sprzedawcę prośbą o zmianę języka kontaktu na obcy. Następnie kupujący prosi sprzedawcę o adres e-mail, gdyż jest to dana niezbędna do finalizacji transakcji za pośrednictwem PayPal. Często oszust proponuje wykonanie zapłaty o około 3 proc. więcej.

Skoro zapłaci więcej, to skąd oszustwo?

Wartość ok. 3 proc. stanowi prowizję, którą pobiera PayPal za transakcję. Następnie oszust wysyła podrobione potwierdzenie wykonania przelewu, które dla sprzedającego ma być jednoznaczne z dokonaniem zapłaty za wystawiany produkt. Oprócz potwierdzenia przelewu sprzedający informację o czasowym zamrożeniu przelewu.

Zamrożenie to jest uzasadniane jako oczekiwanie na przekaz finansowy za pośrednictwem Western Union na poczet opłacenia przesyłki kurierskiej. Jak oszuści wmawiają kupującym – środki wpłyną na konto PayPal po ich odmrożeniu spowodowanym uregulowaniem kwestii właśnie przesyłki kurierskiej.

W efekcie sprzedawca nigdy nie otrzyma pieniędzy za wysłany do kupującego produkt. Oszuści potrafią coraz lepiej umotywować konieczność finalizacji transakcji za pośrednictwem PayPal. Często twierdzą, że przez wykonywany przez nich zawód – marynarz lub żołnierz, nie mają czasu otwierać konta w zwykłym banku.

Jak banki walczą z oszustwami “na wnuczka”? Dowiedz się tutaj.

Jak bronić się przed tego typu oszustwami?

Portale OLX i Allegro pozwalają na wystawianie ocen zarówno sprzedawcom, jak i kupującym. Warto zatem zwracać uwagę na to, jakie doświadczenia mieli poprzedni sprzedawcy i uważać na nowe profile na tych portalach. Przede wszystkim jednak nie powinno się zgadzać na wykorzystanie PayPala jeżeli sami sobie tego nie życzymy.

Nie należy zgadzać się na tę opcję szczególnie w przypadku, gdy potencjalny kontrahent mocno na to naciska. Bardzo ciężko będzie w takim przypadku wyegzekwować bowiem wysłany towar, a konta takich kupujących znikają natychmiast po otrzymaniu przez nich „zakupionych” towarów.

Oszustwa tego typu opiewają na różne kwoty – od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych na przykład jeżeli przedmiotem transakcji był samochód. Warto zatem ostrzegać przed zagrożeniami transakcji internetowych nie tylko kupujących, których interes był przez portale szczególnie chroniony.

Komentarze (11)

uwaga nowy oszust na olx: tel: +14047213753, e-mail: [email protected]

Uważajcie na Jennifer Pantoja z Gumtree!
Próbuje naciągnąć na zakup auta przez PyPal.

Zakupiłem witrynę web za pośrednictwem PayPal, otrzymałem nie kompletny serwis i zgłosiłem to dla PayPal jako roszczenie. PayPal odrzucił moją prośbę pomimo, że definitywnie wiele argumentów przedstawiłem, jestem w plecy jakieś 700 euro
Nie kupujcie przez PayPal to wielkie oszustwo !!!!

Dziękuję internecie za informacje. Ze mną też annabrigantino0090[email protected] aka [email protected] się kontaktowała i próbowała dokonać transakcji przez PayPal. Nie zgadzała mi się forma przelewów itd gdyż sam pracuję dla chińskiej korporacji i właśnie przez PayPal otrzymuje wynagrodzenie (zupełnie bezproblemowo). Forma przelewu i wysyłki Sz.P. Anny była jednak inna niż zwykle co przykuło moją uwagę. Transakcja nie doszła do skutku. Uważajcie zatem.

Witam Dnia 21.10.2019 otrzymałem smsa od nadawcy o nazwie “Witam” bez nr telefonu z pytaniem “czy Twój samochód jest dostępny do sprzedaży, wróć do mnie przez [email protected]”. Odpowiedziałem na wiadomość, a cała konwersacja była kontynuowana już z adresu [email protected] Osoba chciała dokonać zakupu auta na kwotę 18.000 za pośrednictwem PayPal.

Do mnie wczoraj pisała Anna Brigantino w sprawie zakupu auta przez OLX – wartość transakcji 11000 zł. Też najpierw sms a potem wiadomości mailowe po angielsku

Mr Drave. Wczoraj miałam identyczna sytuacje z wózkami dziecięcymi

[email protected] tez do mnie pisala! niestety straciłam 1800 zł 🙁 czy da sie odzyskać te pieniądze jakkolwiek? wysyłałam przez moneygram do Turcji 🙁 to oszusci 🙁 kto tam wie czy to Anna, moze to jakaś złodziejska banda 🙁

Rowniez wlasnie dostalam propozycje kupna przez paypall z maila [email protected] Oszustwo, uwazajcie!

Witam, jeszcze jednym oszustem jest kupujący na olx posiadacz maila [email protected] Przedstawiła się jako kobieta na imię Anna, wysłała z prywatnego numeru telefonu sms-a o prośbę skontaktować się z nią przez mail i wmawiała mnie do założenia konta PallPay. Zauważyłam, że jej chodziło o przelewie wyłącznie przez PallPay, i w ogóle nie była zainteresowana jakością towaru. Na szczęście , w porę, zrezygnowałam z takiego klienta. Sprzedawcy na olx, uważajcie, oszuści dość często zapadają o towary powyżej 1000 złotych.
*Dla komentatora powyżej – mam nadzieję, że Pan/Pani nie traktuje wszystkich Ukraińców negatywnie. Jestem rodem też z Ukrainy , ale nigdy nie pozwalam sobie oszukiwać ludzi i czuję wstyd jak słyszę coś podobnego.

Najnowszy oszust na OLX to [email protected] Shah Sachin. Udaje, że zapłacił przez PayPal z nadpłatą i chce zwrot nadpłaty niby za transport. Maile tym razem rodem z Ukrainy.