Oznaczanie ziemniaków flagami

Oznaczanie ziemniaków flagami

author
Alicja Uzarowicz
25 kwietnia 2019

Wprowadzenie obowiązku oznaczania flagami ziemniaków jest efektem współpracy Ministerstwa Zdrowia z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resorty łącznie zdecydowały się na wprowadzenie w życie rozporządzenia dającego początek flagowania ziemniaków. Dokument oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw.

Już wkrótce w sklepach będziemy doskonale poinformowani o kraju pochodzenia kupowanych przez nas ziemniaków. Najnowsze rozporządzenie Ministerstw Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Zdrowia zakłada konieczność oznaczania ziemniaków flagą państwa, z którego pochodzą. Skąd pomysł na takie oznaczenia?

Mają one zwiększyć świadomość konsumentów kupujących ziemniaki i jednocześnie zachęcić ich do kupowania produktów pochodzących z Polski. Pomysł flagowania ziemniaków ma zatem stanowić remedium na pogarszającą się sytuację polskiego rolnictwa.

O podpisaniu przez Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego dowiadujemy się z jego wpisu na Twitterze o treści:

"

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podpisałem rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą.

Jaka będzie średnia krajowa w 2019 r. ?

Czy wszystkie ziemniaki będą flagowane?

Obowiązek umieszczania flagi przy ziemniakach dotyczyć ma zarówno tych sprzedawanych na wagę, jak i już zapakowanych. W przypadku tych drugich, które posiadają symbol „Produkt polski” nie będzie konieczności dodatkowego umieszczania flagi Polski, gdyż taka informacja konsumentowi powinna wystarczyć.

Jakie są inne wyjątki od prawem ustalonej reguły? Flagi nie będą musiały pojawić się przy ziemniakach pochodzących z UE, Turcji oraz państw EFTA (Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu) – Islandia, Norwegia, Lichtenstein i Szwajcaria. Kraje te bowiem już umieszczają oznaczenia o pochodzeniu na opakowaniach  ziemniaków.

W przypadku ziemniaków pochodzących z wyżej wskazanych państw informacja o kraju pochodzenia musi być jednak wyraźnie wskazana na sklepowej zawieszce. Pozostałe państwa flagę w odpowiednim rozmiarze umieszczać mają zarówno na wywieszce, jak i na samym opakowaniu.

Czy tylko ziemniaki będą flagowane?

Minister Ardanowski po sukcesie prawodawczym w kwestii flagowania ziemniaków zamierza pójść o krok dalej. Następne w kolejce do flagowania jest mięso, chociaż na początku kwietnia na konwencji PiS minister zapowiadał, że planuje oflagować wszystkie możliwe do oznakowania produkty.

Poza samym flagowaniem produktów, minister zachęcał również rolników do umieszczania na swoich produktach oznaczenia „Produkt polski”. Kolejną inicjatywą szefa resortu rolnictwa jest pomysł utworzenia małych lokalnych ubojni, które umożliwiłyby sprzedaż mięsa lokalnie, poza obrotem hurtowym.

Istniejące już rozporządzenie w kwestii flagowania ziemniaków zostało przez resort rolnictwa przekazane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wejdzie ono w życie 30 dni po jego publikacji. Ziemniaki bez obowiązkowych ograniczeń mogą być sprzedawane, jednak najpóźniej do 31 grudnia 2019 roku mają zostać zdjęte z rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Co to jest kolekcjonerski dowód osobisty?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
08 sierpnia 2019

Co to jest kolekcjonerski dowód osobisty?

„Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie” rozdaje fundusze
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
25 grudnia 2019

„Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie” rozdaje fundusze

ZBP przypomina: od 1 stycznia rusza system IRP
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
01 stycznia 2020

ZBP przypomina: od 1 stycznia rusza system IRP

Kredyt hipoteczny Ełk
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
17 listopada 2017

Kredyt hipoteczny Ełk

Alior Bank w Pruszkowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
03 lipca 2019

Alior Bank w Pruszkowie

Kredyt samochodowy Złotów
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
13 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Złotów

Porównaj