Pekao Leasing ponownie współpracuje z EBI

Pekao Leasing ponownie współpracuje z EBI

author
Alicja Uzarowicz
12 grudnia 2019

Pekao Leasing po raz kolejny zwarło umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, której celem będzie finansowanie polskich małych i średnich przedsiębiorców. Co więcej, znaczna część z pozyskanego w kwocie 100 mln euro finansowania trafi do przedsiębiorstw zarządzanych albo należących do kobiet.

Pekao Leasing udało się już po raz szósty nawiązać współpracę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, której przedmiotem będzie finansowanie małych i średnich przedsiębiorców w Polsce. Środki te zostaną przeznaczone na dwa bardzo szczytne i popularne wśród inwestorów cele.

Pierwszy z nich wyrażony jest faktem, iż pozyskane od EBI 100 mln euro Pekao Leasing przeznaczy na dofinansowanie przedsiębiorstw w sferze poprawy efektywności energetycznej. Pieniądze zostaną zatem przekazane między innymi na rozwój Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w Polsce.

Z drugiej zaś strony umowa zawarta przez spółkę z grupy Pekao z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oznacza większe wsparcie kobiet na arenie biznesowej. Znaczna część otrzymanego przez Pekao Leasing budżetu ma zasilić bowiem firmy zarządzane bądź należące do kobiet.

Peako Leasing podpisał z EBI szóstą umowę

Współpraca obu podmiotów sięga roku 2005, a dotychczas zawarte przez EBI i Pekao Leasing umowy sięgają łącznie wartości 0,5 mld euro. Kredyt uzyskany w tenże sposób zabezpieczać będzie gwarancją bankową Bank Pekao S.A. Jakie przeznaczenie w praktyce będą miały środki pozyskane od Europejskiego Banku Inwestycyjnego?

Pieniądze, jakie udało się otrzymać dzięki współpracy mogą sfinansować inwestycje w środki trwałe, jak również wartości niematerialne i prawne. Innymi słowy, poza fizyczną technologią w postaci maszyn, budynków czy instalacji, środki z EBI można przeznaczyć również na badania i rozwój.

Aby móc starać się o tego rodzaju dofinansowanie, całkowity koszt projektu powinien maksymalnie wynosić 25 mln euro. Wsparcie, na jakie dzięki Pekao Leasing może liczyć przedsiębiorstwo od EBI wyniesie maksymalnie 12,5 mln euro.

"

Warto podkreślić wsparcie przedsiębiorczości kobiet – w ramach nowej umowy Pekao Leasing przeznaczy co najmniej 20 procent kwoty kredytu z EBI na atrakcyjne finansowanie udzielane przedsiębiorstwom zarządzanym przez kobiety lub należące do kobiet

– powiedział Bartosz Węsierski z zarządu Pekao Leasing.

Ekologia i aktywizacja kobiet

"

Szczególny nacisk kładziemy na wsparcie przedsięwzięć proekologicznych. Znacząca część nowych środków z EBI trafi na inwestycje w odnawialne źródła energii oraz zapewniające oszczędność energii.  Nowa umowa z EBI pozwala nam przy tym kolejny raz zaproponować małym i średnim firmom preferencyjne warunki finansowania

– powiedziała Magdalena Zmitrowicz, wiceprezeska Banku Pekao S.A.

Zatem pozyskane przez podmiot z grupy Pekao finansowanie nie polega wyłącznie na otrzymaniu środków na zasilenie inwestycji. Przy okazji a może właśnie w pierwszej kolejności inwestycja tego rodzaju zadba o dwa bardzo ważne aspekty inwestycji w XXI wieku – przedsiębiorczość kobiet oraz ochrona środowiska naturalnego.

Co więcej, samo wsparcie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw nie pozostaje również bez znaczenia w kontekście odpowiedzialnego biznesu. Są to bowiem podmioty, których transformację energetyczną blokuje ograniczony dostęp do zasobów, jak i zewnętrznych metod finansowania.


Źródła:
https://media.pekao.com.pl/pr/475171/pekao-leasing-pozyskalo-100-mln-euro-z-ebi-na-finansowanie-malych-i-srednich-firm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kolejne oddziały bezgotówkowe BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 lipca 2020

Kolejne oddziały bezgotówkowe BNP Paribas

Kredyt hipoteczny Warszawa
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
19 kwietnia 2017

Kredyt hipoteczny Warszawa

Zysk ING Banku Śląskiego w II kwartale 2020
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 sierpnia 2020

Zysk ING Banku Śląskiego w II kwartale 2020

BOŚ Bank z nową stroną internetową
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 stycznia 2020

BOŚ Bank z nową stroną internetową

Biuro paszportowe w Łodzi
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
26 lipca 2022

Biuro paszportowe w Łodzi

Kredyt konsolidacyjny Sopot
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
05 marca 2023

Kredyt konsolidacyjny Sopot

Porównaj