Drugi największy bank w Polsce likwiduje karty z kodami jednorazowymi. Bank Pekao poinformował, że Klienci, którzy potwierdzają transakcje za pomocą fizycznych kart z kodami mogą z nich korzystać wyłącznie do 14 sierpnia 2019 roku. Po tym dniu osoby związane z bankiem będą mogli wybrać autoryzację mobilną lub kody SMS.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 21.01.2019
Udostępnij:

Należy wiedzieć, że Pekao kart z kodami jednorazowymi nie wydaje już od końca zeszłego roku. W połowie sierpnia wszystkie osoby, które będą zmieniały sposób zatwierdzania transakcji muszą zostawić przynajmniej jeden taki kod. W innym przypadku operacja może nie dojść do skutku.

Zmiana sposobu autoryzacji

Jak informuje Pekao, na chwilę obecną Klienci mogą przejść z kodów jednorazowych wyłącznie na kody SMS. Wszystko dlatego, że autoryzacja mobilna nie jest jeszcze w pełni dostępna. Jednak Klienci będą mogli korzystać z tej funkcji jeszcze w bieżącym kwartale 2019 roku.

Korzystanie z karty kodów jednorazowych polega na tym, że każdą operację bankową przez Internet, która wymagała autoryzacji, zatwierdza się jednym kodem dostępnym pod specjalnym „polem-zdrapką”. Instytucje bankowe odchodzą od tej metody autoryzacji operacji, ponieważ taką kartę należy mieć zawsze przy sobie. Obecnie o wiele bardziej wygodną metodą są na przykład kody SMS. Jest tak głównie dlatego, że telefon komórkowy to urządzenie, które niemalże zawsze mamy przy sobie, dzięki czemu operowanie bankowym kontem internetowym jest o wiele prostsze i wygodniejsze.

Autoryzacja mobilna

Autoryzacja mobilna jest nowym wyznacznikiem trendu wśród instytucji bankowych oraz bankowości internetowej i mobilnej. Na chwilę obecną tę metodę posiadają takie banki, jak:

ING Bank Śląski,
Getin Bank,
mBank,
Euro Bank,
T-Mobile Usługi Bankowe,
Santander Bank Polska,
niektóre banki spółdzielcze.

Usługę stara się również wprowadzić największy bank w Polsce, PKO BP.

Autoryzacja mobilna polega zatwierdzaniu operacji bankowych dokonywanych przez Internet. Usługa polega na tym, że za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku Klient otrzymuje powiadomienie push o wykonywanej operacji, którą musi potwierdzić jedynie kodem PIN. Całość trwa do kilku sekund, natomiast nie jest konieczne zapamiętywanie i przepisywanie kodów. Autoryzacja mobilna jest więc alternatywą dla kodów wysyłanych w wiadomościach SMS.

Bank jest w fazie testów nowej, mobilnej autoryzacji w kanałach elektronicznych na zamkniętej grupie . Chcemy być pewni, że nowa metoda spełni oczekiwania naszych klientów. Udostępnienie nowej metody klientom jest planowane do końca pierwszego kwartału 2019 r. Metoda będzie bezpłatna i dostępna zarówno dla nowych jak i dotychczasowych klientów Pekao24” – mówił Tomasz Bogusławski z biura prasowego Banku Pekao.

Bank Pekao SA

Bank istnieje od 1929 roku, a jego akcje widnieją na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1998 roku. Grupa w zeszłym roku osiągnęła skonsolidowany zysk netto na poziomie wyższym niż miliard złotych. W 2017 roku w banku aktywnie swoje konto prowadziło 3 878 893 Klientów. W roku 2017 spółka odnotowała 1 054 100 000 złotych skonsolidowanego zysku netto, a po pierwszym kwartale roku ubiegłego osiągi z tego tytułu uplasowały się na poziomie nieco wyższym niż 392 300 000 złotych. Trzeci kwartał to zysk na poziomie 606 000 000 złotych. Oznacza to wzrost o około 70 500 000 złotych, względem roku poprzedniego. Ponad 5 000 000 Klientów korzysta z usług i produktów Grupy Pekao.


Źródło:

Pekao

Komentarze (9)

NIE PODOBA MI SIĘ TA ZMIANA. Czemu mam płacić za sms skoro płacę za prowadzenie rachunku????
TO JEST NIEPRAWDA że od zeszłego roku zlikwidowano kart kodów jednorazowych, w tym roku przysłali mi nową kartę kodów, pomimo że stara była jeszcze nieaktywna, czyli wszystkie kody były do wykorzystania.
Teraz mam 2 karty, jedna prawie pełna a druga zupełnie nowa. To czemu ją przysłali 2 miesiące temu?

Nie podoba mi sie ta zmiana, po pierwsze widzę tu naciąganie na kasę za smsy, po drugie telefon komórkowy mam do rozmów, nie bede tam programowała konta bankowego, jestem osoba starszą, ma trudności z wszelkimi operacjami w telefonie, chce pozostac z kontem na laptopie, tylko pytam, dlaczego mam ponosic koszty bankowego widzimisię?

Argumentacja bez sensu. Jeśli kody SMS byłyby bezpłatne (jak w innych bankach) to nie widzę problemu. A tak, to bank nie dość, że zmusza mnie do posiadania telefonu przy wykonywaniu każdego przelewu, to jeszcze każe za to płacić.

Osoby będą mogli?!!!! A po polsku pisać się nie da?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie rozumiem dlaczego nie zostawic ludziom wyboru? Smartfona mam ale nie noszę go jako telefon ze sobą. Komu przeszkadzają karty kodów i w czym? Bardzo mi odpowiadał ten sposób autoryzacji. Telefonu sie tak nie upilnuje i mozna łatwo przejąc operację a karta sobie leżała w sekretnym miejscu. Nie podoba mi się to. Telefon staje sie zbyt ważny.

Nie posiadam smartfona i póki co nie zamierzam go mieć, bo to żaden obowiązek. A Pekao S.A. zmusza mnie aby go posiadać, a jeśli nie to za swoje bezpieczeństwo mam dodatkowo płacić! Świetne zagranie aby ściągać dodatkową kasę. Chyba to postępowanie zasługuje do zgłoszenia do UOKiK. OK, jeśli już tak bardzo chcą zrezygnować z tych kart kodów jednorazowych to SMSy powinny być zdecydowanie za darmo! Faktycznie ta karta była straszną kulą u nogi, trzeba ją było „nosić zawsze przy sobie”, a ważyła tyle co cegła. Żartuję oczywiście. Ale argumentacja Pekao S.A. ma działać na ludzi i sprawiać wrażenie, że dla nas to świetny zysk. Aplikacja mobilna to świetne rozwiązanie, ale nie dla wszystkich. Oprócz ludzi będących non stop „on-line” są też ludzie, którzy telefon traktują po prostu jako telefon. I NIE MAMY OCHOTY ZA TO PŁACIĆ!

a bo chcą by ludzie ponosili dodatkowe koszty -patrz: kody SMS

a co jak nie mam smartfona

Alfred Kulawy, 23 marca 2019 o 21:09

Co za idiotyczna argumentacja, że karte należy mieć zawsze przy sobie a telefon to urządzenie które mamy zawsze przy sobie więc autoryzacja mobilna jest wygodniejsza? Ja jakoś nie zawsze mam telefon przy sobie, czasem zostawiam go w domu.