Pekao S.A. podsumowuje trzydziestoletnią transformację

Pekao S.A. podsumowuje trzydziestoletnią transformację

author
Alicja Uzarowicz
05 września 2019

W najnowszym komunikacie zaprezentowanym przez Bank Pekao S.A. spółka informuje o przygotowaniu raportu podsumowującego trzydziestoletnią transformację. Przy okazji XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy ponadto spółka przygotowała kierunki rozwoju, które pozwolą na kontynuację rozwoju polskiej gospodarki.

Zgodnie z najnowszym komunikatem Banku Pekao S.A. eksperci z organizacji przygotowali raport podsumowujący trwającą od trzydziestu lat transformację Banku. Dokument otrzymał nazwę „Polska gospodarka i wyzwania na najbliższe dekady”. Już  sam tytuł wskazuje, iż nie jest to publikacja zorientowania tylko na przeszłość.

Poza bowiem opisem rezultatów procesu przemiany, w raporcie znajdują się propozycje i kierunki rozwoju, które mogłyby zapewnić Polsce dalszy rozwój gospodarczy. Sam dokument przedstawiciele Banku zaprezentowali podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy, którego to wydarzenia Bank Pekao S.A. jest partnerem.

W ciągu poprzednich trzech dekad bowiem nasz kraj zmienił się praktycznie nie do poznania. Polskę w tym okresie cechował średni wzrost gospodarczy rzędu 4 proc. co spowodowało następnie prawie potrojenie wartości PKB na jednego mieszkańca naszego kraju. Jednak nie tylko wskaźniki ekonomiczne pokazują skalę tego wzrostu.

Równie wyraźnie widać zmianę w przypadku otwarcia na wymianę handlową ze światem, co przełożyło się na blisko 20-krotny wzrost wolumenu eksportu. Co więcej, polska gospodarka stała się znacznie ciekawszym miejscem do podjęcia inwestycji, jak również poprawiła się jej konkurencyjność.

Raport Pekao S.A. odnośnie transformacji gospodarczej

"

Polsce udało się poskromić bardzo wysoką inflację oraz ugruntować zaufanie do złotego. Znacząco poprawiła się też sytuacja na rynku pracy. Poziom bezrobocia w Polsce należy obecnie do najniższych w UE, płace dynamicznie rosną, zaś PKB na mieszkańca jest w Polsce wyższy niż w Grecji i zbliżony do Portugalii. To coś, z czego naprawdę możemy być dumni

– powiedział Marcin Mrowiec, jeden z autorów raportu cytowany w komunikacie.

 

W swojej dalszej wypowiedzi główny ekonomista Banku Pekao S.A. wykazał niebagatelny sukces Polski porównując obecny stan gospodarki do naszych wschodnich sąsiadów czyli Ukrainy. Zdaniem eksperta sukces gospodarczy wcale nie musiał się przydarzyć i jest wynikiem ciężkiej i przemyślanej pracy.

 

Warto jednak podkreślić, iż obecna w miarę korzystna sytuacja gospodarcza nie daje rodakom żadnego powodu do spoczęcia na laurach. W obliczu współczesnego rozwoju w zawrotnym wręcz tempie na całym świecie zaprzestanie rozwoju spowodować może, i zapewne spowoduje, zacofanie.

Wyzwania gospodarcze według Pekao S.A.

"

Przed Polską stoją liczne wyzwania, wśród których na poziomie makroekonomicznym na pierwszy plan wysuwają się te związane z niekorzystnymi trendami demograficznymi.[…] Mam na myśli sytuację, w której dany kraj traci konkurencyjność międzynarodową z powodu rosnących płac, a nie jest w stanie rozwinąć bardziej zaawansowanych technologii

– dodał Marcin Mrowiec, cytowany w komunikacie.

 

Z powodu kurczenia się zasobów pracy i rosnących jej kosztów, głównym celem i środkiem do utrzymania korzystnej sytuacji gospodarczej w kraju powinno być zwiększanie jej efektywności. Opiera się to w dzisiejszych czasach głównie na technologii i innowacyjnych rozwiązaniach.

 

Zdaniem ekspertów pracujących nad raportem sposobem na podtrzymanie dobrej passy i zapewnienie długofalowego i stałego rozwoju jest utworzenie takiego środowiska ekonomicznego, które sprzyjać będzie inwestycjom. Aby tego dokonać należy wprowadzić odpowiednie regulacje prawne oraz podatkowe, jak również zwiększyć dostęp do finansowania sektora MŚP.


Źródła:
https://media.pekao.com.pl/pr/460366/raport-banku-pekao-s-a-co-dalej-po-30-latach-transformacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kolejny partner usługi Visa Direct
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
15 grudnia 2019

Kolejny partner usługi Visa Direct

Vivus.pl partnerem TEDx Warszawa
Blog
autor wpisu
Katarzyna_Meyer
31 marca 2016

Vivus.pl partnerem TEDx Warszawa

Bank Pekao w Sułkowicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
03 lipca 2019

Bank Pekao w Sułkowicach

Alior Bank w Ząbkowicach Śląskich
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
22 czerwca 2019

Alior Bank w Ząbkowicach Śląskich

10,5 mld zł subwencji z Tarczy Finansowej PFR w PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
15 lipca 2020

10,5 mld zł subwencji z Tarczy Finansowej PFR w PKO BP

Rośnie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
26 maja 2019

Rośnie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty

Porównaj