PGNiG Ventures zainwestuje w startupy

PGNiG Ventures zainwestuje w startupy

author
Alicja Uzarowicz
14 grudnia 2019

PGNiG Ventures to najnowszy fundusz typu venture capital, który pozwoli na sfinansowanie działalności startupów. Celem dofinansowania jest przede wszystkim rozwój nowych i innowacyjnych rozwiązań dla energetyki. Tym samym, jak donosi „Puls Biznesu”, gigant polskiego rynku energetycznego powrócił do pomysłu sprzed kilku lat.

W jednym z artykułów „Pulsu Biznesu” pojawił się informacja o realnym wsparciu w wysokości 100 mln złotych, jakie PGNiG Ventures zamierza przeznaczyć na startupy. Te zaś pozwolą na powstanie i rozwój innowacyjnych technologii dla sektora energetycznego w Polsce.

W tym właśnie celu PGNiG utworzyło właśnie venture capital, czyli fundusz wysokiego ryzyka przeznaczany w praktyce na inwestowanie w startupy właśnie. Coraz częściej spółki Skarbu Państwa decydują się na podobne działania, gdyż w startupach poszukuje się najciekawszych i najbardziej przyszłościowych pomysłów.

PGNiG Ventures została zarejestrowana w formie spółki, a z szacunków wynika, że w ciągu przyszłych sześciu lat podmiot zainwestuje w małe zdolne przedsiębiorstwa łączną sumę bliską 100 mln złotych. Wehikuł inwestycyjny Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zamierza w pierwszej kolejności zrealizować projekt testowy.

Plany PGNiG Ventures

Nowatorskie projekty, których pomysłodawcami są polskie startupy mają otrzymać w ramach wspomnianych testów sumę 30 mln złotych w ciągu przyszłych dwóch lat. Działalność tejże spółki ma tym samym finansować stały dopływ technologii energetycznej oraz zyski dla samego giganta gazownictwa.

Wspomniane zyski przyniesie sprzedaż udziałów w startupach, które po przeprowadzeniu w nich inwestycji opracują opłacalne i nowoczesne projekty, gotowe do wdrożenia na najróżniejszych rynkach. Przedstawiciel PGNiG podkreśla, że takie działanie jest naturalną ścieżką rozwoju przedsiębiorstwa.

"

Prawie trzy lata temu zaczęliśmy od inkubatora InnVento, do którego zapraszaliśmy raczkujące start-upy. Potem zaangażowaliśmy się w programy akceleracyjne, czego efektem były pilotażowe wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w spółkach z grupy kapitałowej PGNiG. Przez ostatnie lata zdobyliśmy cenną wiedzę, nabraliśmy doświadczenia i dojrzeliśmy do wejścia na wyższy poziom współpracy ze start-upami

– powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG.

Plany na przyszłość

"

Jeśli sprawdzą się nasze założenia, jesteśmy gotowi do drugiej fazy — utworzenia w przyszłości funduszu typu FIZAN, czyli funduszy inwestycji zamkniętych

– powiedziała Joanna Podgórska z PGNiG, cytowana przez „Puls Biznesu”.

Przedstawicielka spółki podkreśliła ponadto, jakimi priorytetami kierowało się PGNiG podejmując decyzję o samodzielnym rozpoczęciu współpracy ze startupami. Przedsiębiorstwu zależy zatem na szybkości osiągania przez projekty gotowości operacyjnej. Co więcej, spółce zależy na posiadaniu pełnej kontroli nad procesem inwestycyjnym.

Stwierdzenie, że nikt nie podejmie kluczowych w inwestycjach decyzji lepiej niż samo PGNiG było uzasadnione także chęcią utworzenia zespołu, którego głównym zadaniem będą właśnie inwestycje. I wreszcie spółka poczuła potrzebę wypracowania procesów i wzorców postępowania wewnątrz przedsiębiorstwa.

PGNiG Venture będzie w efekcie poszukiwać przede wszystkim startupów, które zajmują się projektami z zakresu czystych technologii (cleantech). Mimo tego faktu, spółka nie będzie odrzucać ofert przedsiębiorstw spoza branży energetycznej, jeżeli uzna, że mają one wystarczający potencjał inwestycyjny.


Źródła:
https://www.pb.pl/pgnig-zainwestuje-100-mln-zl-w-start-upy-977554

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

„Wsparcie dla Ciebie” od Credit Agricole
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
01 kwietnia 2020

„Wsparcie dla Ciebie” od Credit Agricole

Profi Credit w Strzelcach Opolskich
Oddziały
author
Alicja Uzarowicz
02 czerwca 2019

Profi Credit w Strzelcach Opolskich

DNB Bank sesje przychodzące i wychodzące
Sesje przelewów
author
Alicja Uzarowicz
19 marca 2022

DNB Bank sesje przychodzące i wychodzące

Kasa Stefczyka Zakopane
Oddziały
author
Alicja Uzarowicz
28 października 2020

Kasa Stefczyka Zakopane

Biuro Terenowe ZUS w Miastku
Oddziały
author
Alicja Uzarowicz
21 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Miastku

Bank Spółdzielczy w Staroźrebach sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
21 września 2019

Bank Spółdzielczy w Staroźrebach sesje przychodzące i wychodzące