Ile pieniędzy trzymają Polacy w rajach podatkowych?

Ile pieniędzy trzymają Polacy w rajach podatkowych?

author
Alicja Uzarowicz
21 października 2019

Niestety bardzo ciężko jest ustalić, ile pieniędzy Polacy trzymają na kontach za granicą, czyli w tak zwanych rajach podatkowych. Z szacunków z roku 2016 roku wynika, że kwota środków pieniężnych, jaki rodacy trzymają w rajach podatkowych to aż 32 miliardy złotych. Gdyby zdecydowali o trzymaniu ich w Polsce i zapłaceniu należnego podatku, budżet państwa zasiliłaby kwota nawet 1,4 mld euro.

Z szacunków odnoszących się do ilości pieniędzy, jaką Polacy trzymają na kontach zagranicznych, czyli w rajach podatkowych wynika, że poza krajem znajduje się nawet 32 mld złotych. I chociaż wydaje się, że to nic poważnego, to polski budżet traci na takim stanie rzeczy aż 1,4 mld euro w podatkach.

Taki wniosek płynie z najnowszego raportu, którego przygotowaniem zajęła się Fundacja CASE Komisji Europejskiej. Analiza objęła unikanie opodatkowania przez polskie osoby prywatne w latach 2001-2016, choć nie tylko, bo badaniem objęto wszystkie narody Unii Europejskiej.

Rekordzistami pod względem ilości pieniędzy zgromadzonych na kontach w krajach, gdzie nie ulegają one opodatkowaniu są nasi zachodni sąsiedzi. Albowiem Niemcy trzymali w badanym okresie za granicą kwotę przybliżoną do 381 mld euro. Dla porównania w przypadku Polaków jest to średnio 14 mld euro.

Ile pieniędzy odkładają miesięcznie Polacy?

Coraz więcej pieniędzy w rajach podatkowych

Podane wyżej liczby jeszcze bardziej otwierają oczy przy uściśleniu, że wyniki te dotyczą wyłącznie osób prywatnych, gdyż nie odnoszą się do majątku przedsiębiorstw. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej lepsi od nas byli tylko Czesi – rocznie średnio 17 mld euro na zagranicznych kontach.

Znacznie chętniej podatki płacą natomiast Węgrzy i Słowacy – na kontach w rajach podatkowych średnio rocznie znajdowało się odpowiednio 6,5 mld euro i 3,2 mld euro.  Jak wynika ponadto ze wspomnianego raportu, niestety z roku na rok coraz więcej Polaków ukrywa swoje pieniądze za granicą, aby uniknąć płacenia podatku.

Jednym z ważniejszych wniosków płynących z dokonanej analizy jest fakt, iż niestety nie tylko wzrastała regularnie wysokość kwot przetrzymywanych na zagranicznych kontach przez Polaków. Albowiem współmiernie rosną każdego roku straty budżetu państwa z tytułu niezapłaconego podatku dochodowego.

Na przestrzeni tych kilkunastu lat braki w budżecie wywołane niezapłaceniem podatku wzrosły z około 150 mln euro każdego roku do 1,4 mld euro. Pojawia się jednak kluczowe pytanie. A mianowicie, w jaki sposób Polacy dokonują transferów pieniężnych za granicę w sposób uniemożliwiający ich wykrycie?

Węzeł krajowy – co to jest?

Polak potrafi

"

Najczęstszą formą transferu jest po prostu wywóz gotówki. Inny popularny sposób to przeniesienie majątku przez sieć specjalnie powołanych do tego celu firm na podstawie fałszywych rachunków czy faktur za usługi, których nigdy nie było

– powiedział Grzegorz Poniatowski, dyrektor naukowy do spraw polityki fiskalnej, Funadcja CASE.

I chociaż w Polsce problem rajów podatkowych nieustannie rośnie, to wcale nie znajdujemy się blisko szczytów zestawienia. Znacznie gorzej sprawa wygląda na Cyprze, gdzie podatnicy ukrywają majątki o wartości prawie połowy tamtejszego Projektu Krajowego Brutto (PKB).

Polska zaś wypada poniżej średniej europejskiej, która wynosi 7 proc. PKB. W przypadku naszego kraju oznacza to dopiero 18. miejsce w rankingu państw z największymi problemami z ukrywaniem majątków. Niemniej jednak problem ten wymaga zauważenia i kosztuje państwowy budżet wiele pieniędzy każdego roku.

Zachodniopomorskie firmy są dłużne więcej niż dokładają do PKB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Sposoby polskiego rynku na walkę z cyberoszustwamiwyłudz
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
06 grudnia 2019

Sposoby polskiego rynku na walkę z cyberoszustwamiwyłudz

„Fotowoltaika dla biznesu” – webinar w ING
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 czerwca 2021

„Fotowoltaika dla biznesu” – webinar w ING

Ranking pożyczek ratalnych luty 2021
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
02 lutego 2021

Ranking pożyczek ratalnych luty 2021

PKO BP w Żelechowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
19 października 2019

PKO BP w Żelechowie

Rogate Ranczo z wolontariuszami Banku Millennium
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
19 lipca 2019

Rogate Ranczo z wolontariuszami Banku Millennium

ING Lease sfinansuje dwie lokomotywy
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 września 2020

ING Lease sfinansuje dwie lokomotywy

Porównaj