Piętnasta emerytura – nadzieja Andrzeja Dudy

Piętnasta emerytura – nadzieja Andrzeja Dudy

author
Alicja Uzarowicz
27 lutego 2020

Przy okazji podpisania ustawy gwarantującej emerytom w Polsce wypłaty trzynastej emerytury, Prezydent Andrzej Duda wyszedł daleko poza możliwość zagwarantowania w przyszłości „czternastki”. W jego wypowiedzi pojawiła się bowiem piętnasta emerytura, która, jak ma nadzieję Prezydent, zostanie w przyszłości wypłacona emerytom.

Trzynasta emerytura oficjalne stała się faktem. Czy do skutku dojdzie w przyszłości nie tylko „czternastka”, ale i piętnasta emerytura? Taką nadzieję przy okazji podpisania ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu emerytów i rencistów wyraził Prezydent Andrzej Duda. Uroczyste podpisanie aktu odbyło się w Aqua  Park, żyrardowskiej hali widowiskowej.

Zgodnie z najnowszym podpisanym już prawem, od 1 marca emerytom w Polsce rząd z budżetu państwa wypłaci dodatkowe świadczenie w wysokości odpowiadającej najniższej emeryturze w kraju. Dla bieżącego roku była to kwota 1 200 złotych brutto. Co ważne, aby utrzymać „trzynastkę”, nie będzie konieczne składanie żadnych dokumentów.

Dodatkowa emerytura wypłacona zostanie większości emerytów „z urzędu” już wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Warto wspomnieć o tym, jaki charakter ma to dodatkowe świadczenie. Trzynasta emerytura nie może stać się przedmiotem egzekucji ani potrącenia. Jej wysokość nie będzie ponadto wliczana do dochodu tych osób.

Czternasta emerytura gotowa, czy będzie i piętnasta?

Wraz z oficjalnym wdrożeniem do systemu prawnego aktu prawnego, który gwarantuje obywatelom trzynastą emeryturę, rząd także we wtorek przyjął ustawę o kolejnym świadczeniu tego rodzaju. Jeżeli proces prawodawczy pójdzie po myśli rządu, to już w 2021 roku osoby na najdłuższych wakacjach życia otrzymają także i „czternastkę”.

Co więcej, Prezydent we wtorek wyraził nadzieję, że do skutku dojdzie także i piętnasta emerytura. Głowa państwa jednocześnie zagwarantowała, że jeżeli taka ustawa trafi na jego biurko, to bez zawahania złoży na niej swój podpis. Powodem takiego działania jest głębokie przekonanie Andrzeja Dudy o tym, że takie świadczenie jest potrzebne.

"

Zawsze powtarzam – dla mnie jest bardzo ważne, najważniejsze to, żeby moim rodakom podnosił się poziom życia

– powiedział prezydent Duda we wtorek w Żyrardowie.

Piętnasta emerytura nadzieją Prezydenta

"

Cieszę się, że w zeszłym roku, w tym roku i dalej – wierzę w to głęboko – w kolejnych latach te wsparcia będą. Mam nadzieję, że będzie czternasta, daj Boże potem piętnasta emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący. To jest ważne

– dodała głowa państwa przy okazji podpisania ustawy o „trzynastce” dla emerytów.

Nie ma oczywiście powodów, by negować fakty, iż osobom starszym w naszym kraju nie żyje się dobrze. Ubóstwo wśród emerytów coraz częściej powoduje ich wykluczenie społeczne i problemy z dożyciem „do następnej wypłaty”. Dla wielu osób przejście na emeryturę oznacza często mocne pogorszenie warunków życia.

Warto jednak przypomnieć sobie, że już w tym roku przez długi czas nie było pewne, czy w ogóle uda się wypłacić trzynastą emeryturę. Pomysł czternastego i piętnastego świadczenia wydaje się być niestety mało możliwy do zrealizowania. Pozostaje jednak oczekiwać na kolejne działania rządu by sprawdzić, skąd uda im się znaleźć środki na ten cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szkolenia z transformacji cyfrowej dla studentów
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
11 września 2019

Szkolenia z transformacji cyfrowej dla studentów

Ile kosztowała reforma emerytalna? Raport Santander Polska
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
22 stycznia 2019

Ile kosztowała reforma emerytalna? Raport Santander Polska

ING Bank Śląski w Lędzinach
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Lędzinach

iPKO biznes od PKO BP
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
29 sierpnia 2019

iPKO biznes od PKO BP

Wrocławski startup zamierza ułatwić życie studentów
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
24 maja 2019

Wrocławski startup zamierza ułatwić życie studentów

Porównaj