PIH w opozycji do projektu ustawy o niemarnowaniu żywności

PIH w opozycji do projektu ustawy o niemarnowaniu żywności

author
Alicja Uzarowicz
15 lipca 2019

Zdaniem Polskiej Izby Handlowej, wprowadzenie przepisów projektu ustawy o niemarnowaniu żywności w obecnej treści mocno godziłoby w interes najmniejszych sklepikarzy. Z tego też powodu PIH zasugerowała parlamentowi zwiększenie granicy powierzchniowej mającej zwolniać z obowiązku oddawania żywności przez sklepy.

Zgodnie z wnioskiem PIH obowiązek oddawania niesprzedanej żywności spowodowałby za duże koszty dla najmniejszych sklepów. Izba zasugerowała parlamentowi zmianę treści projektu ustawy o niemarnowanie żywności. Obowiązek miałby dotyczyć wyłącznie sklepów o powierzchni 500 mkw. i większych.

Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju, która pracuje nad projektem tejże ustawy, ustaliła próg obowiązywania przymusu przekazania niesprzedanej żywności na rzecz organizacji charytatywnych na poziomie 250 mkw. Zdaniem PIH jest to jednak niewystarczająca ochrona dla najmniejszych sklepów.

Polska Izba Handlu uważa bowiem, iż za dużo sklepów mogłoby nie poradzić sobie z kosztami wynikającymi z nowej regulacji. Zgodnie z metodologią wykorzystywaną przez PIH, do małych sklepów zalicza się te do powierzchni 400 mkw. Dlaczego te sklepy mogą napotkać problemy z wypełnianiem nowego prawa?

Nowy startup ma pomysł na walkę z marnowaniem żywności.

Stanowisko PIH w sprawie małych sklepów

Idea niemarnowania żywności jest jak najbardziej słuszna. Każdego dnia 1/3 wyprodukowanego na świecie pożywienia jest wyrzucana. Sporą część tych produktów można jednak jeszcze wykorzystać. Właśnie tą ideą kieruje się Sejmowa Komisja podczas prac nad projektem ustawy.

Polska Izba Handlowa nie neguje słuszności nowych przepisów. Naczelnym celem tej organizacji jest jednak dbanie o interes przedstawicieli sektora handlowego w Polsce. W tym przypadku może być za wcześnie na obarczanie obowiązkiem oddawania niesprzedanej żywności wszystkich sklepów większych niż 250 mkw.

"

Sklepy te (poniżej 400 mkw. – przyp. red.) nie posiadają zaawansowanej infrastruktury technicznej: centralnych magazynów, systemów komputerowych śledzących towar. Tego typu rozwiązania cechują między innymi duże sieci handlowe, dla których często dominującą wielkością jest powierzchnia sklepu rzędu od 600 do ponad 1000 mkw

– napisano w komunikacie PIH.

PIH

Jak zmieniają się hipermarkety?

Mierzmy siły na zamiary

Dyrekcja Polskiej Izby Handlu podkreśliła również, iż nie ma żadnych logicznych podstaw do ustalenia tak niskiej granicy powierzchni sklepów objętych obowiązkiem. Najczęściej przyjmowana granica definicji małych sklepów w badaniach największych instytutów wypada znacznie powyżej 250 mkw.

"

Należy także dodać, że wiele niedużych sklepów znajduje się w miejscowościach, gdzie możliwość przekazania żywności lokalnie jest bardzo ograniczona. Zatem do wspomnianych już kosztów dochodzą koszty transportu i logistyki, które także będą obciążały najmniejsze placówki handlowe

– dodano także w komunikacie Polskiej Izby Handlu.

Projekt ustawy przewiduje ponadto kary za niewypełnianie tego obowiązku. Ma być to konieczność uiszczenia 10 gr za każdy kilogram zmarnowanego jedzenia. Chociaż projekt skupia się na sklepach, to konsumenci odpowiadają za największą część zmarnowanej żywności.

Polacy każdego roku wyrzucają jej około 9 mln ton. W uzasadnieniu projektu napisano jednak, iż to właśnie sklepy posiadają odpowiednie narzędzia do monitorowania przydatności żywności do spożycia oraz jej przekazywania na rzecz organizacji charytatywnych.

PIH


Źródła:
http://www.pih.org.pl/index.php/1917-ustawa-o-marnowaniu-zywnosci-powinna-dotyczyc-sklepow-powyzej-500-m2
https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2431

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Łańcucie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 września 2019

Bank Spółdzielczy w Łańcucie sesje przychodzące i wychodzące

ING Bank Śląski w Wejherowie
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
05 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Wejherowie

PKO BP w Międzyrzecu Podlaskim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
28 lipca 2019

PKO BP w Międzyrzecu Podlaskim

Bank Spółdzielczy w Kłomnicach sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
30 września 2019

Bank Spółdzielczy w Kłomnicach sesje przychodzące i wychodzące

Promocja: „50% taniej z Google Pay w JakDojadę”
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
03 września 2018

Promocja: „50% taniej z Google Pay w JakDojadę”

Pożyczki bez zaświadczeń Augustów
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
08 maja 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Augustów

Porównaj