Ruszył pilotaż projektu eParagon

Ruszył pilotaż projektu eParagon

author
Alicja Uzarowicz
04 czerwca 2019

Projekt eParagon ma ułatwić zarządzanie finansami klientów banku PKO BP. Poprzez aplikację mobilną będzie można przeglądać historię transakcji kartą, a udostępnione w ten sposób dane będą stanowić elektroniczny paragon. Na razie swoim zasięgiem projekt obejmie niektóre stacje paliw PKN Orlen.

Efektem współpracy Krajowej Izby Rozliczeniowej, PKO Banku Polskiego, PKN Orlen oraz eService jest projekt eParagon. Jest to usługa stanowiąca elektroniczny odpowiednik paragonu fiskalnego. Dostępna będzie w aplikacji mobilnej PKO BP dla klientów banku w przypadku transakcji dokonanych kartą na stacjach Orlen.

Firmy współpracujące przy tym przedsięwzięciu rozpoczęły już pilotaż po usłudze. Sama obsługa eParagon jest niezwykle łatwa – by zacząć z niej korzystać wystarczy uruchomić ją poprzez bankowość elektroniczną albo mobilną PKO BP. Od momentu dołączenia do projektu paragony elektroniczne będą udostępniane użytkownikowi.

"

Od kilku lat realizujemy w banku cyfrową transformację poprzez wprowadzanie innowacji do naszych kanałów. Oczekują od nas tego nasi klienci, którzy potrzebują szybkiego i łatwego dostępu do informacji czy też załatwiania swoich spraw z pozycji serwisu. Tym razem uczestniczymy w przełomowym, innowacyjnym wdrożeniu  kolejnej e-usługi – elektronicznego paragonu

– tłumaczy Adam Marciniak, wiceprezes PKO BP.

Udział PKN Orlen w usłudze eParagon

Bank udostępni nową usługę użytkownikom już pod koniec czerwca bieżącego roku. Dlaczego jednak stacje paliw zdecydowały się na udział w projekcie eParagon? Wynika to z zainstalowania na niektórych stacjach terminali bezpośrednio przy dystrybutorach z paliwem.

"

Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, w ubiegłym roku PKN ORLEN zapewnił możliwość płacenia za paliwo bezpośrednio przy dystrybutorze, dzięki aplikacji ORLEN Mobile. Dalej chcemy wyznaczać standardy obsługi klienta, dlatego przystąpiliśmy do inicjatywy wdrożenia programu elektronicznych paragonów

– wyjaśnił Wojciech Muszyński z PKN Orlen.

Nowa usługa pozwoli zatem na wygenerowanie elektronicznych odpowiedników paragonów fiskalnych z terminali płatniczych. Ze względu na fakt, iż te urządzenia nie dotarły jeszcze do każdej stacji paliw PKN Orlen, na ten moment projekt eParagon obejmie tylko niektóre z nich.

Fot. PKO BP

 

Wsparcie eService oraz KIR

W projekcie czynny udział wziął także podmiot zajmujący się rozliczeniami transakcji z użyciem kart na stacjach PKN Orlen. Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService zapewniać będzie transfer eParagonów do Krajowej Izby Rozliczeniowej. Jak swój udział ocenia sam agent rozliczeniowy?

"

eParagon to nowoczesne rozwiązanie dostarczające wielu korzyści zarówno firmom przyjmującym płatności, jak i klientom, którzy chcą wygodnie, bezpiecznie i szybko płacić za towary czy usługi. Cieszymy się, że po raz kolejny, jako pierwszy agent rozliczeniowy w Polsce możemy brać udział we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań zmieniających na lepsze rynek płatności bezgotówkowych

– mówi Joanna Seklecka, Prezes eService.

Niemniej ważne są działania dokonane w ramach projektu przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Podmiot ten udostępnia dla usługi swój HUB, czyli urządzenie w sieci komputerowej,  a także zajmie się przekazywaniem danych do stworzenia eParagonu do PKO BP. Ostatecznie to właśnie Bank będzie odpowiedzialny za przekazanie dokumentu klientom.

Fot. PKO BP

 

Jakie korzyści przyniesie eParagon?

Pilotaż usługi ma potrwać do końca bieżącego roku. Jest to swego rodzaju okres, który spółki obrały w celu uzyskania jak największej ilości informacji odnośnie usługi. W dalszej fazie realizacji przedsięwzięcia usługa eParagon ma zostać udostępniona także innym podmiotom.

Na ten moment jednak, eParagon nie jest uznawanym odpowiednikiem tradycyjnego paragonu fiskalnego. Oznacza to, że dostawca towaru bądź usługi ma wciąż obowiązek drukowania i wydania klientowi prawdziwego paragonu. W przyszłości jednak usługa spowoduje przyspieszenie i zwiększenie wygody transakcji płatniczych.

Co więcej, eParagon będzie zawsze dostępny – nie ulegnie zagubieniu ani zniszczeniu. Projekt niewątpliwie jest także rozwiązaniem ekologicznym. Papier do drukowania paragonów posiada w sobie wiele chemicznych substancji, których przejście do ekosystemu pogarsza stan środowiska każdego roku.


Źródła:
https://media.pkobp.pl/komunikaty-prasowe/informacje-o-banku/wystartowal-pilotaz-eparagon/
https://www.eservice.pl/o-nas/biuro-prasowe/aktualnosci/wystartowal-pilotaz-eparagon/
https://www.kir.pl/o-nas/aktualnosci/wystartowal-pilotaz-eparagon,265.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

gabik
gabik
2019-06-11 10:19:07

Ta babka jest na tym stanowisku w eservice już raczej dosyć długo. Dobrze mi się kojarzy? Ogólnie znane są jakieś liczby? Jaki procent specjalistów w tych firmach stanowią kobiety?

Podobne artykuły

Ile wyniosą stawki ZUS w 2019?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
26 czerwca 2018

Ile wyniosą stawki ZUS w 2019?

Polsce posłuży lepsza obsługa cudzoziemców
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
17 listopada 2019

Polsce posłuży lepsza obsługa cudzoziemców

PKO BP w Lubaniu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 października 2019

PKO BP w Lubaniu

Rosną zaległości czynszowe Polaków
Bez kategorii
author
Dorota Cholewicka
02 kwietnia 2021

Rosną zaległości czynszowe Polaków

Porównaj