Piramidy finansowe -zmiany w kodeksie karnym

Piramidy finansowe -zmiany w kodeksie karnym

author
01 stycznia 2019

Trwają prace analityczne pod okiem Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej dotyczące tworzenia piramid finansowych. Od tego czasu osoby odpowiedzialne za ich tworzenie podlegają art. 286 par 1. Kodeksu karnego, mówiącym o niekorzystnym rozporządzaniem mieniem.

Tworzenie piramid finansowych

Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło pracę wewnątrz zespołu roboczego ds. analizy istotnym zagrożeń bezpieczeństwa oraz interesów konsumentów i państwa w sferze gospodarczej i finansowej. Zespól ten powołany został przez Prezesa Rady Ministrów przy Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Proponowane zmiany będą dotyczyły wprowadzenia w Kodeksie karnym oddzielnego występku mówiącego o tworzeniu piramid finansowych. Przy rozpoczętych już pracach analitycznych bierze udział także Prokuratura Krajowa – podaje biuro prasowe resortu sprawiedliwości.

Tworzenie piramid finansowych podlega karze maksymalnie ośmiu lat pozbawienia wolności. Osoby odpowiedzialne za ich tworzenie podlegają bezpośrednio art. 286 par 1. Kodeksu karnego, mówiącego o niekorzystnym rozporządzeniu mieniem.

Problem polega na tym, że aby wyciągnąć jakiekolwiek konsekwencje z przestępstwa i pociągnąć do odpowiedzialności należy podać poszkodowanych, którzy ucierpieli w skutek nielegalnych praktyk.

Fundacja Trading Jam

W związku z tym, fundacja Trading Jam postanowiła zmienić aktualną sytuację i postępowanie karne i w liście do resortu sprawiedliwości domaga się penalizacji funkcjonowania piramid finansowych w Polsce.

Rafał Zaorski, prezes Trading Jam, postulował o podjęcie konkretnych zmian w prawie, które zapobiegną stratom finansowym inwestorów. Według niego wszczęcie postępowania powinno móc rozpocząć się już w momencie zaważenia pierwszych podejrzeń budowania piramidy finansowej.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało nas, że są obecnie prowadzone prace, mające na celu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego odpowiednie zapisy, które umożliwią skuteczne zwalczanie firm o takim “modelu biznesowym”. Paragraf ten będzie niezależny od obecnego już w polskim prawie “niekorzystnego rozporządzania mieniem”. Jako Fundacja Trading Jam liczymy na szybkie procedowanie zaproponowanych zmian” – mówi Rafał Zaorski, prezes TJS.

Czym jest piramida finansowa?

Piramida finansowa – inaczej schemat Ponziego -jest to struktura wiążąca wielkość zysku poszczególnego uczestnika z wpłatami kolejnych uczestników piramidy. Wewnątrz niej nie występują inwestycje i wszelkie dochody pochodzą jedynie z wpłat członków.

W konsekwencji do działania potrzeba kolejno następujących po sobie wpłat członków – w innym przypadku upada. Najwięcej korzystają twórcy piramidy, z kolei tracą na niej najbardziej uczestnicy, których środki są pochłaniane w zasadzie w całości.

Taką piramidą było Amber Gold zaprojektowane przez Marcina P. Ideą spółki była inwestycja w złoto i inne kruszce. Klientów zachęcało wysokie oprocentowanie inwestycji (6-16,5% w skali roku), co znacznie przewyższało korzyści odnoszone przy zakładaniu lokat bankowych.

Ostatecznie 13 sierpnia 2012 Amber Gold zgłosiła likwidacje nie wypłacając środków swoim klientom. Tysiące osób straciły powierzone pieniądze i odsetki do nich. W rezultacie od 2016 roku działa sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold.

Obecnie podejrzewa się o istnienie więcej tego typu piramid finansowych. Jedną z nich jest kryptowaluta DasCoin. Jeżeli wszczęte postępowanie okaże się słuszne, na przedsiębiorcę zostanie nałożona kara w wysokości 10% obrotu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Andrzej Niewiadomski
Andrzej Niewiadomski
2019-01-04 10:34:09

Pięknie! Tak powinno się ich ścigać!

Podobne artykuły

Alior Bank w Skoczowie
Oddziały
author
15 lipca 2019

Alior Bank w Skoczowie

Kredyt gotówkowy Radom
Kredyty miasta
author
23 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Radom

Pożyczki Tarnobrzeg
Pożyczki miasta
author
21 stycznia 2022

Pożyczki Tarnobrzeg

Alior Bank we Włoszczowie
Oddziały
author
12 czerwca 2019

Alior Bank we Włoszczowie

Santander Bank Polska w Polkowicach
Oddziały
author
17 maja 2019

Santander Bank Polska w Polkowicach