PKO BP większy od Deutsche Banku

PKO BP większy od Deutsche Banku

author
Alicja Uzarowicz
07 czerwca 2019

Bank PKO BP w czwartek (6.06) odnotował rosnący od siedmiu sesji z rzędu kurs akcji. Jednocześnie polski bank prześcignął pod względem wartości giełdowej swojego niemieckiego konkurenta jakim jest Deutsche Bank. Przyczyna, dla której gigant zza zachodniej granicy pozostał w tyle leży po stronie finansowej.

PKO Bank Polski świetnie radzi sobie na giełdzie już od siedmiu sesji z rzędu. Nieustanny wzrost spowodował wzrost kapitalizacji banku do 52 mld zł, co w przeliczeniu na euro wynosi 12,2 mld. Tym samym PKO BP udało się prześcignąć jeden z największych niemieckich banków komercyjnych pod względem wartości giełdowej.

Niemiecki gigant jakim jest Deutsche Bank boryka się jednak w ostatnim czasie z dosyć poważnymi problemami z rentownością. Instytucja finansowa ta napotkała również trudności w dostosowaniu się do nowego otoczenia regulacyjnego. Niewątpliwie te przeszkody spowodowały słabsze wyniki banku na GPW.

Ta sytuacja spowodowała, że PKO BP odnotowuje niekończący się wzrost wartości akcji. Deutsche Bank natomiast znalazł się pod presją sprzedających. Nie jest szokującym fakt, że w obliczu problemów, jakie posiada aktualnie niemiecki gigant inwestorzy rezygnują z akcjonariatu w Deutsche Banku.

Fot. PKO BP

 

Nie zawsze tak było

Dla porównania, przed pięcioma laty to właśnie niemiecki bank bił na głowę kapitalizację PKO BP i to o aż 30 mld euro. Co ciekawe, Deutsche Bank nie może uporać się z problemami finansowymi już od roku 2015, kiedy to odnotowano pierwsze spadki wartości akcji spółki.

Przyczyną tych kłopotów z rentownością są zbyt małe przychody w porównaniu do nieustannie rosnących kosztów ich osiągania. Diagnozy problemów niemieckiej spółki sektora bankowego podjęła się jedna z największych agencji prasowych na świecie – Bloomberg. Jej wynikiem jest stwierdzenie, że problem Deutsche Banku leży po stronie inwestycyjnej.

Z jednej strony ta część działalności banku jest odpowiedzialna za blisko połowę osiąganego przychodu. Mimo to, jak określiła to agencja Bloomberg, działalność inwestycyjna „pożera tak dużo kapitału i jej koszty są tak wysokie, że niektórzy zastanawiają się, czy nie powinna zostać sprzedana lub zmniejszona”.

Czy jest jakieś wyjście dla Deutsche Banku?

Eksperci Citigroup, których między innymi cytował Bloomberg, po przeanalizowaniu sytuacji niemieckiego giganta doszli do wniosku, że problem może leżeć także w sferze działalności giełdowej. Jako remedium na ten stan rzeczy zaproponowano pozbycie się „produktów związanych z akcjami”.

Byłby to jednak ruch ryzykowny zdaniem Bloomberg. W efekcie problemy finansowe mogłyby się jeszcze pogłębić. Tym bardziej, że Deutsche Bank nie radzi sobie zbyt dobrze również pod względem wizerunkowym. Przykładem jest chociażby kara za naruszenie przepisów rynku forex.

Deutsche Bank był również zmuszony do zawarcia ugody w sprawie oskarżeń o zmowę innymi bankami. Jej przedmiotem miało być między innymi manipulowanie stopami procentowymi. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż w roku 2017 Włosi uznali Deutsche Bank za współwinny wywołania kryzysu finansowego w ich państwie.

Świetne wyniki PKO BP

Niewątpliwie tak dobra sytuacja największego polskiego banku komercyjnego na Giełdzie Papierów Wartościowych jest powodem do dumy. W czwartek bowiem odnotowano wzrost wartości PKO BP o 5 proc. w ujęciu rocznym. Szeroko na ten temat wypowiedział się Tomasz Wyłuda, ekspert z Credit Agricole.

"

PKO BP ma większy potencjał wzrostu, czyli przyniesienia zysku inwestorom. Natomiast Deutsche Bank spadł dzisiaj (6.06.2019r. – przyp. red.) o 5 proc. na giełdzie, więc PKO BP przeskoczył Deutsche Bank pod względem kapitalizacji rynkowej

– wyjaśnia Tomasz Wyłuda, dyrektor biura doradztwa inwestycyjnego Credit Agricole.

Co więcej, ekspert zauważył, że taka sytuacja nie ulegnie zmianie zbyt szybko. Poprzednie kilka lat było bowiem pasmem porażek  dla niemieckiego giganta. Polski bank w tym czasie zyskiwał natomiast na rentowności i popularności. Oznacza to, że jeszcze przez jakiś czas Polacy mogą cieszyć się posiadaniem większego niż  Niemcy banku, który dodatkowo w tym roku świętuje swoje stulecie.

Fot. Twitter @tomaszwyluda

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Lubartów
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
14 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Lubartów

Złoty Bankier 2019 dla Alior Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 kwietnia 2019

Złoty Bankier 2019 dla Alior Banku

Save the Children ze wsparciem Revoluta i Mastercard
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
22 listopada 2019

Save the Children ze wsparciem Revoluta i Mastercard

Porównaj