Autor: Natalia Narloch
Dodano: 31.10.2018
Udostępnij:

Już niedługo w Warszawie odbędzie się jeden z największych na świecie hackatonów -HackYeah. PKO Bank Polski został głównym partnerem wydarzenia. 24 i 25 listopada uczestnicy będą rozwiązywali przygotowane przez organizatorów zadania. Za rozwiązanie zadania z części „finanse i inwestycje”  PKO BP przygotował cenne nagrody o łącznej wartości 60 tysięcy złotych.

Czym jest HackYeah?

HackYeah jest jednym z największych hackathonów na świecie. W ubiegłym roku wydarzenie to zgromadziło ponad 1700 osób z całego świata. Są to głównie osoby związane z programowaniem, informatycy, projektanci grafiki, twórcy interfejsów i menadżerowie projektów.

Zjeżdżają się z odległych państw aby współzawodniczyć w rozwiązaniu określonego problemu związanego z projektowaniem. Wydarzenie trwa zazwyczaj kilka dni, często jeden weekend. Temat rywalizacji ogłaszany jest w momencie otwarcia Hackathonu. Pod uwagę brana jest praca własna jedynie podczas trwania konkursu.

Udział w Hackathonie pozwala zdobyć nowe cenne umiejętności, wymienić się doświadczeniem z innymi specjalistami ale i jest okazją do coworkingu i pozyskania nowych pracowników przed przedsiębiorstwa. Warto więc się starać ponieważ nierzadko wygrana lub udział wiąże się z propozycją nowej pracy.

Zadanie przygotowane przez PKO Bank Polski

Tegoroczne zadanie z dziedziny „finanse i inwestycje” opracował i nagrodzi PKO Bank Polski.  Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 60 tysięcy złotych. Co więcej, najciekawsze koncepcje zostaną wyróżnione i być może zainicjowane w systemach PKO BP.

Bank zaproponował zadanie z dziedziny zarządzania własnym budżetem. Według specjalistów, Polacy wciąż mają trudność do efektywnego operowania portfelem swoich aktywów. Bank chce nauczyć swoich klientów (i nie tylko) w jaki sposób skutecznie korzystać z oszczędności i usług finansowych.

PKO BP podaje, że w Polsce jest ponad 31 mln rachunków bankowych. 69% Polaków deklaruje, że posiada własne oszczędności ale z drugiej strony średnie zadłużenie wynosi 5,5 tysiąca złotych na osobę. PKO BP zauważył ten paradoks i postanowił uczynić tą kwestię przedmiotem zadania na tegoroczny HackYeah.

Konkretne polecenie brzmi: „Czy jesteś w stanie zbudować rozwiązanie, oparte na analizie i modelowaniu danych, które otworzy Bank dla klientów i pozwoli im zrozumieć oraz wykorzystać ich sytuację finansową?”.

Bank podaje szczegółowe informacje dotyczące zadania:
"Dzięki niezliczonym możliwościom jakie oferuje otwarta bankowość, możesz zostać:
• Kolekcjonerem – zagreguj oraz wykorzystaj dane z różnych źródeł;
• Profilerem – zidentyfikuj wzorce zachowań finansowych klientów;
• Detektywem – prześledź nawyki wydatkowe klienta;
• Przewodnikiem – przeprowadź klienta w kierunku realizacji jego osobistych celów;
• Wróżką – przewidź potrzeby finansowe klienta;
• Artystą – zwizualizuj pełen obraz finansów klienta;
• Przyjacielem – pomóż zbudować klientowi świadomość swoich finansów.”

HackYeah 2018 – czy warto uczestniczyć?

Kilka tysięcy programistów, grafików, projektantów, kilkanaście zadań, i niecałe 2 dni na ich wykonanie. Jest to z pewnością największy w tej części Europy maraton programowania. Wydarzeniu towarzyszy konferencja, na której będzie można zapoznać się z najnowszymi trendami w środowisku IT.

Coraz częściej z wydarzenia tego korzystają największe i innowacyjne firmy, które w ten sposób chcą pozyskać nowe, kreatywne rozwiązania i wykształconych pracowników. PKO Bank Polski angażuje się w tego typu inicjatywy wspierające kreatywność i nagradza najlepsze pomysły.

Komentarze