zadluzenia.com
zamknij

Wyższa płaca minimalna w Niemczech

Minimalna praca w Niemczech wynosi obecnie 8,84 euro na godzinę. W ciągu najbliższych lat, jak podaje portal alebank.pl, minimalne wynagrodzenie ma wzrosnąć u naszych zachodnich sąsiadów.


Komisja ekspertów zadecydowała, żeby płaca wzrosła do 9,19 euro w roku 2019, natomiast w roku 2020 do 9,35 euro. Mindestlohn, czyli minimalne wynagrodzenie funkcjonuje od 2015 roku i wynosiło wtedy 8,50 euro.


 

Coraz więcej umów na czas określony
 

W związku z płacą minimalną, liczba umów o pracę na czas określony zaczęła rosnąć. IAB podał, że 3 150 000 osób pracowało w oparciu o taką umowę w roku poprzednim. Przepisy jednak uległy zmianie i pracownik może zostać zatrudniony na maksymalnie półtora roku, podpisując wcześniej umowę na czas określony. Po tym czasie powinno nastąpić zatrudnienie na stałe.

Okazuje się, że bezrobocie nie dotyka Niemiec. Sytuacja jest wręcz odwrotna i brakuje ludzie chętnych do pracy.Mindestlohn podwyższa PKB 

Niemieccy eksperci obliczyli, że płaca minimalna podwyższa PKB o 0,5%. Płaca minimalna pomaga przede wszystkim kobietom, pracownikom bez zawodowego wykształcenia i Niemcom wschodnim. Mindestlohn od zawsze był gorącym tematem, któremu towarzyszyło mnóstwo kontrowersji. Wiele firm w Niemczech przewiduje likwidację części miejsc pracy, jeżeli okaże się, że płaca minimalna zbyt bardzo wzrośnie. Instytut Gospodarki Niemieckiej uważa, że Mindestlohn wynoszący 9,19 euro jest już zbyt wysoką kwotą.


 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY