Najczęściej komentowane
Plan naprawy Getin Noble Banku zatwierdzony przez KNF
Getin Noble Bank postanowił przygotować plan naprawy mający polepszyć sytuację spółki poprzez ponowne osiągnięcie trwałej rentowności. Bank do roku 2024 zamierza również poprawić wskaźniki kapitałowe. Już niedługo można spodziewać się pierwszych działań, gdyż strategia ta spotkała się z akceptacją KNF.
Jako, że Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła nowy plan naprawy przygotowany przez bankierów z Getin Noble Bank, spółka może przystąpić do realizacji poszczególnych działań. Ich głównym celem będzie do roku 2024 powrócić do trwałej rentowności oraz polepszyć wskaźniki kapitałowe.
Pojawił się ponadto cień szansy, że bank zdecyduje się na pozyskanie zewnętrznego kapitału. Jednak jeżeli w ogóle nastąpią tego rodzaju działania, to dopiero w bliżej nieznanej przyszłości. Kolejnym punktem, jaki znalazł się w planie naprawczym spółki, jest rozwój organiczny Getin Noble Bank.
Bank zakłada, że działania naprawcze realizowane w ramach grupowego planu naprawy, mające zapewnić powrót do trwałej rentowności oraz osiągnięcie wymaganych poziomów współczynników kapitałowych, będą prowadzone do końca 2024 roku
– napisano w komunikacie Getin Noble Banku.
Getin Noble Bank – najważniejsze informacje
Sesje Elixir – Getin Noble Bank
Plan naprawy Getin Noble Banku
Po co w ogóle omawianej spółce plan naprawy? Takie działanie stanowi poniekąd deskę ratunku w celu chociażby powrotu do poprzednich wyników. Renoma banku niestety podupadła, na co wpływ mogły mieć niezbyt korzystne decyzje i po prostu pech. Teraz Getin Noble Bank zamierza podjąć walkę o lepsze jutro dla spółki.
Z tego właśnie powodu w październiku ubiegłego roku bank zgłosił się do organu nadzorczego nad rynkiem finansowym, KNF, aby otrzymać zatwierdzenie nowego plany naprawy. Dokument spotkał się z przychylnym nastawieniem pracowników Komisji Nadzoru Finansowego.
Pozostaje zatem przekuć słowa w czyny i podjąć zaplanowane działania w celu poprawy kondycji przedsiębiorstwa. Warto zatem życzyć bankierom powodzenia na drodze do zmian oraz osiągnięcia założeń planu, by móc na przykład powrócić do opłacalności sprzed zeszłorocznych problemów.
Sytuacja Getin Noble Bank
O nie do końca dobrej kondycji banku mówi chociażby łączy współczynnik kapitałowy, jaki wyliczono dla spółki. Jego wartość na koniec września zeszłego roku wyniosła 10,4 proc. Dla porównania, w poprzednim roku wskaźnik miał wartość 11,3 proc. Warto wspomnieć, iż znakiem dobrego działania firmy jest wzrost tego wskaźnika w czasie.
Niestety dosyć niską wartość przyjmuje dla Getin Noble Banku również współczynnik kapitału Tier I – 8,5 proc. Problemy banku niestety trwały już od 2016 roku, gdyż wówczas spółka czwarty kwartał z rzędu odnotowała prawie 200 mln złotych straty netto. Powodem była na przykład konieczność większej wpłaty do BFG.
Oznacza to, że nowy plan naprawy, jaki już niedługo tytułowy bank zacznie wcielać w życie, będzie kolejnym z kolei. Wcześniej z akceptacją KNF Getin Noble Bank zrealizował plany na lata 2016-2019 oraz 2017-2021. Czy spółce uda się wyjść z finansowego dołka?
Dodaj komentarz