Plany finansowe Polaków w Barometrze Providenta

Plany finansowe Polaków w Barometrze Providenta

author
Alicja Uzarowicz
23 stycznia 2020

W swoim najnowszym komunikacie firma pożyczkowa Provident zaprezentowała Barometr Providenta. Tym razem analitycy spółki wzięli pod uwagę plany finansowe Polaków. Z opracowania można dowiedzieć się, ile rodaków zrealizowało swoje plany wydatków w zeszłym roku oraz jaki procent społeczeństwa przygotował finansowe założenia noworoczne.

 Jak czytamy w Barometrze Providenta, który firma pożyczkowa opublikowała na swojej stronie internetowej, co trzeci Polak w roku 2019 zrealizował założone przez siebie plany finansowe. Jakie cele wytyczyli sobie rodacy na nadchodzący rok w sferze oszczędności oraz wydatków?

Coraz popularniejsze stają się postanowienia noworoczne dotyczące finansów. Już 70 proc. Polaków postanowiło stworzyć plany finansowe w swoim gospodarstwie domowym na najbliższe 12 miesięcy. Czy rzetelność i konsekwencja przy domowych finansach bardziej cechuje jedną z płci?

Jak wynika z Barometru Providenta, zarządzanie domowym budżetem jest w większej części domeną Panów. To oni bowiem w 40 proc. przyznali, że udało im się zrealizować podjęte w ubiegłym roku plany finansowe. Pozostaje pogratulować im gospodarności i życzyć, aby i ten rok okazał się sukcesem finansowym. Na co będą zbierać Polacy w 2020 roku?

Plany finansowe Polaków na 2020 rok

Jak czytamy w komunikacie firmy pożyczkowej Provident, w większości, bo w 54 proc. celem oszczędzania Polaków w tym roku będą codzienne wydatki oraz rachunki. Niewiele mniej, bo blisko połowa respondentów badania przyznała natomiast, że bardzo ważnym celem gromadzenia oszczędności będą wyjazdy wakacyjne.

W planach wydatków na 2020 rok równie często pojawia się sfinansowanie remontu mieszkania. Nieco mniej rodaków, bo około 36 proc. zamierza oszczędzać na zakup sprzętu RTV/AGD oraz zainwestować w swoje zdrowie (około 33 proc.). Cieszy zatem rosnąca gospodarność Polaków i chociażby próba świadomego zarządzania swoimi finansami.

"

Badania Barometru Providenta potwierdzają, że zdecydowana większość Polaków ujmuje w swoich noworocznych postanowieniach również najważniejsze plany wydatkowe. Co ciekawe, podchodzimy do nich w zróżnicowany sposób. Kobiety częściej niż mężczyźni myślą o codziennych wydatkach, kosztach leczenia, czy spłacie kredytu, a także o wydatkach związanych z remontem mieszkania

– powiedziała Magda Maślana z Provident Polska, cytowana w komunikacie.

Mężczyźni zaś znacznie częściej w swoich planach wydatków uwzględniają wydatki związane z naprawą, odświeżeniem czy zakupem nowego samochodu. Nie powinno to jakoś szczególnie dziwić, gdyż potrzeby finansowe zmieniają się pod wpływem zainteresowań poszczególnych osób.

Jak Polacy sfinansują swoje plany finansowe?

Poza zadowoleniem, jakie może wywołać samo posiadanie planu finansowego, jeszcze bardziej powinna ucieszyć przeważająca metoda finansowania założonych wydatków. Aż 59 proc. rodaków, którzy przygotowali na 2020 rok plany finansowe zamierza spełnić je za pomocą oszczędności.

Kolejne 42 proc. na realizację swoich postanowień zamierza wykorzystać swoje bieżące dochody. Kolejne 20 proc. rodaków będzie wspierać swoje plany pożyczką z banku. Co więcej, odpowiednio 10 i 3 proc. rodaków będzie starało się o pomoc rodziny albo skorzystają z usług instytucji pożyczkowej.

"

Planowanie wydatków wraz ze źródłami ich pokrycia świadczy o rozważnym i odpowiedzialnym podejściu Polaków do długofalowego finansowego planowania. Jednocześnie zauważyliśmy, że Polacy optymistycznie patrzą na ten rok w kontekście spodziewanej sytuacji finansowej – ponad połowa badanych oczekuje jej poprawy w tym roku

– podsumowała Magda Maślana z Provident Polska.


Źródła:
https://media-provident.pl/pr/479026/barometr-providenta-w-2019-r-co-trzeci-polak-zrealizowal-zalozone-wydatki-70-proc-badanych-zaplanowalo-wydatki-na-ten-rok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Instantor – sposób weryfikacji tożsamości
Poradnik
autor wpisu
Dorota Cholewicka
31 sierpnia 2022

Instantor – sposób weryfikacji tożsamości

Ile Polacy wydali na wakacje w 2019 roku?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
08 września 2019

Ile Polacy wydali na wakacje w 2019 roku?

Szybkie pożyczki Siewierz
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
24 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Siewierz

Zysk Banku Handlowego w II kwartale
Wpisy
author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2018

Zysk Banku Handlowego w II kwartale

BNP Paribas oddziały w Oleśnicy
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Oleśnicy

Coraz większe wymagania przy kredytach hipotecznych
Ekonomia
author
Aneta Jankowska
16 września 2018

Coraz większe wymagania przy kredytach hipotecznych

Porównaj