Zaledwie kilka dni temu uruchomiona została nowa platforma internetowa, której głównym celem jest niesienie pomocy wszystkim młodym aplikantom w wejściu na rynek pracy. YEP dedykowana jest nie tylko młodym kandydatom, lecz i uczelniom wyższym oraz pracodawcom.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 17.10.2018
Udostępnij:

Wybór odpowiedniej ścieżki kariery nie jest łatwy. Do równie ciężkich zadań, z jakimi zmagać się muszą wszyscy młodzi aplikanci, należy także sam proces szukania odpowiedniej oferty pracy. 
 

Choć współczesny rynek niemal roi się od tysięcy atrakcyjnych propozycji, wielu młodych ludzi nie wie, na co się zdecydować i na którą drogę zawodową się zdecydować. Z pomocą pojawiło się jednak YEP (ang. “Youth Empowered Program” – czyli “Program Silnej Młodzieży” – nowa i innowacyjna platforma internetowa.

Obszerna baza zawodów, liczne oferty pracy, pomocne testy osobowościowe, poradniki i artykuły – to jedynie część produktów, jakie oferuje swym użytkownikom platforma YEP.  Jak wyznają sami jej twórcy, YEP ma stać się pierwszym wyborem dla młodych aplikantów. 

Idea platformy
Jak wyjaśniają sami autorzy i pomysłodawcy YEP, pierwotną ideą platformy było stworzenie innowacyjnego miejsca, w którym młodzi ludzie znajdą pomysły na siebie i na swą przyszłość. 
 

YEP jest wirtualną przestrzenią, w której umieszczono tysiące informacji i porad dla osób szukający inspiracji, pragnących rozpocząć karierę zawodową lub po prostu tych, którzy chcą opracować nową strategię na kolejne etapy swego dorosłego życia.
 

Na platformie YEP znajdziemy więc szeroko rozbudowaną bazę zawodów wraz z pełnymi ich opisami, wymaganiami i niezbędnymi kompetencjami. Co ciekawe, oferty można przeglądać samodzielnie lub wypełnić test osobowościowy i otrzymać dedykowaną nam listę zawodów. 

Co jeszcze proponuje YEP?
Nowo powstała platforma YEP to nie tylko internetowa baza ogłoszeń pracy, lecz także kalkulator wynagrodzeń, kreator CV oraz listów motywacyjnych, informator na temat aktualności z krajowego oraz międzynarodowego rynku pracy, a także platforma edukacyjna z licznymi poradnikami zawodowymi. 
 

Dzięki umieszczonym na platformie YEP artykułom można dowiedzieć się o specyfice danego zawodu czy wymaganiach niezbędnych do jego podjęcia. Przede wszystkim jednak tego typu poradniki mają na celu zmotywowanie aplikanta do podjęcia odpowiedniej ścieżki zawodowej. 
 

Co najważniejsze, platforma ma na bieżąco przedstawiać i informować o najnowszych trendach branżowych z ogólnoświatowego rynku pracy. Takie założenie twórców YEP pozwala wierzyć, iż wszystkie znajdujące się na platformie bazy ofert będą rzetelnie aktualizowane i dostosowywane do najnowszych wymogów rynkowych.

System dedykowany i zindywidualizowany
Jak wspomnieliśmy już poprzednich akapitach artykułu, platforma YEP umożliwiać ma korzystanie obszernej bazy ofert pracy. Co ciekawe ciekawe jednak, oferty można przeglądać samodzielnie lub wypełnić test osobowościowy i otrzymać dedykowaną nam listę zawodów. 
 

Pytania do testu wcale nie będą jednak sztampowe i “oklepane”. Jak sprawdziliśmy, młody aplikant może spodziewać się takich interpelacji, jak: „O czym najchętniej rozmawiasz podczas piątkowej imprezy?”, „Jakiego youtubera lubisz najbardziej?” czy “Jakiego rodzaju produkcje na Netflixie oglądasz najczęściej?”.
 

Oprócz pytań stricte osobistych i sprawdzających osobowość aplikanta, platforma zapyta nas także o posiadanie kompetencje zawodowe oraz zdobyte wykształcenie. Na podstawie wszystkich zebranych informacji wytworzony zostanie specjalny i szeroko dopracowany profil aplikanta wraz z dedykowaną mu lista ofert pracy. 

Plany i dążenia
Jak dodaje Olga Legosz, wpółzałycielka Fundacji Sukces Pisany Szminką (współtwórcy platformy YEP), pomysłodawcom YEP bardzo zależy na tym, by platforma stała się pierwszym i niemal automatycznym wyborem wszystkim młodych ludzi, którzy zechcą rozpocząć karierę zawodową. 
 

Choć aspiracje twórców YEP zdają się być godne pochwały, nie są one ostatecznym celem kształtowania tej nowatorskiej platformy. Jak dowiadujemy się bowiem od inicjatorów projektu:
 

„Z czasem chcielibyśmy, by platforma stała się również przestrzenią do budowania społeczności, która wymienia się wiedzą o rynku o pracodawcach, zarobkach, zawodach i pomaga młodym ludziom budować swoją sieć kontaktów- zaistnieć w branży, spotkać mentora”.

Dlaczego to takie ważne?
Platforma YEP nie jest kolejnym produktem internetowym, jaki zrzeszać ma miliony młodych ludzi i tworzyć serwis społecznościowy do nawiązywania kontaktów. YEP jest odpowiedzią na rzeczywiste problemy i potrzeby obecnego pokolenia. 
 

Według danych Eurostatu aż 900 000 Polaków z grupy więkowej między 18 a 29 rokiem życia posiada status NEET (z angielskiego “Not in Employment, Education or Training” – czyli “Niezatrudnieni, Nieuczący i Nieszkolący się”). 
 

Liczby te przerażają, zwłaszcza, iż jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, a więc kształcącym całe pokolenie niewyedukowanych, a przede wszystkim niewykwalifikowanych obywateli, którzy za kilkanaście lat stanowić będą główną grupę struktury społeczeństwa polskiego. 
 

Problem nie leży jednak tylko po stronie młodych. Większość z nich po prostu nie wie, gdzie i jak szukać pomysłu na siebie, a sam rynek nie zdaje się być pomocny w tej materii (badania potwierdzają, iż polscy aplikanci spotykają się ze znacznymi trudnościami w tworzeniu i realizowaniu planów zawodowych.

Komentarze