Strona główna Wpisy Inne Jak złożyć reklamację na Pocztę Polską?

Jak złożyć reklamację na Pocztę Polską?

dominika
Dominika Sobieraj
03 września 2018
Niedoręczona przesyłka, zniszczona zawartość paczki, pusta zawartość koperty - to najczęstsze przyczyny reklamacji usług świadczonych przez Pocztę Polską. Jak złożyć taką reklamację? 

Poczta Polska akceptuje dwa sposoby składania reklamacji:
– osobiście w placówce Poczty Polskiej,
– online za pomocą formularza. 

Proces reklamacyjny regulowany jest przez Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie reklamacji usługi pocztowej z dnia 26 listopada 2013 roku. Aby rozpocząć proces reklamacyjny, musimy posiadać potwierdzenie nadania przesyłki (w przypadku przesyłek poleconych) albo mieć dane dotyczące jej nadania (np.: numer przesyłki w przypadku paczek pocztowych). 

Reklamacja w placówce Poczty Polskiej 

Wypełniony formularz reklamacyjny wraz ze wszystkimi koniecznymi załącznikami możemy złożyć w każdej placówce Poczty Polskiej. Skąd wziąć taki formularz? 

1. Możemy otrzymać go bezpłatnie w placówce. 
2. Możemy pobrać go ze strony internetowej Poczty Polskiej i wydrukować.

Druk reklamacyjny dla przesyłek krajowych: http://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2018/06/druk_92.pdf
Druk reklamacyjny dla przesyłek zagranicznych: http://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2018/06/druk_92a.pdf

Druk należy wypełnić w całości literami drukowanymi i cyframi. Musimy liczyć się z tym, że przetwarzanie formularza papierowego potrwa dłużej, niż rozpatrywanie formularza elektronicznego. 


 

Reklamacja przez Internet

Formularz reklamacyjny można złożyć online bez wychodzenia z domu. Dostępny jest on pod adresem: https://ereklamacje.poczta-polska.pl/#/wniosek_reklamacyjny/customer_type. Wypełnienie wniosku składa się z kilku etapów. 

Podajemy kolejno:
1. Powód zgłoszenia.
2. Dane zgłoszenia.
3. Informacje dodatkowe.
4. Załączniki.

Na koniec zobaczymy jeszcze podsumowanie naszej reklamacji. Ostatnim etapem składania formularza jest jego potwierdzenie. W przypadku wyboru opcji formularza online niczego nie trzeba drukować. Od momentu wysłania zgłoszenia należy jedynie czekać na odpowiedź Poczty Polskiej. 

Najpierw warto zadzwonić

Poczta Polska zachęca, by przed złożeniem reklamacji zadzwonić na infolinię i spróbować uzyskać od konsultanta odpowiedź na pytanie, co stało się z naszą przesyłką. Jeżeli sprawę uda się rozwiązać po rozmowie, zaoszczędzimy sobie oczekiwania na rozpatrzenie reklamacji (w przypadku większości przesyłek Poczta Polska daje sobie 3 miesiące na odesłanie Klientowi odpowiedzi).  

Numery:
801 333 444 z telefonów stacjonarnych (opłata według cennika operatora)
(+48) 43 842 06 00 z telefonu komórkowego oraz z telefonów stacjonarnych krajowych i zagranicznych (opłata według cennika operatora)

Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.

Kiedy powinniśmy reklamować? 

Reklamację na usługę Poczty Polskiej można wnieść w przypadku:
– niewykonania usługi.
– nienależytego wykonania usługi.

Co kryje się pod tymi pojęciami? Niewykonaniem usługi jest oczywiście doprowadzenie przez Pocztę Polską do sytuacji, w której przesyłka zostanie utracona (zgubiona w trakcie drogi). Jako nienależyte wykonanie usługi Poczta Polska traktuje:
1. Ubytek zawartości przesyłki.
2. Uszkodzenie zawartości przesyłki (nie opakowania). 
3. Zwrócenie przesyłki bez podania przyczyny zwrotu. 

Wszystkie inne zażalenia powinniśmy składać raczej w postaci skargi niż w postaci reklamacji. Skargę możemy złożyć np.: w sytuacji, gdy listonosz notorycznie nie dostarcza przesyłek poleconych, tylko wrzuca awizo nawet wtedy, gdy jesteśmy w domu. 

Przesyłka nie zostaje co prawda w żaden sposób uszkodzona przez działanie listonosza, ale usługa nie zostaje w pełni zrealizowana, ponieważ elementem doręczenia listu poleconego jest podjęcie próby jego dostarczenia. Awizo musi być przez listonosza zostawiane jedynie w sytuacji, gdy upewni się on, że osoby uprawnionej do odbioru przesyłki nie ma w domu. 

Skarga na usługi Poczty Polskiej 

Skargę złożyć można na więcej sposobów, niż reklamację. Do wyboru mamy:
– złożenie pisma w placówce Poczty Polskiej,
– przefaksowanie pisma na numer 22 656 59 88,
– złożenie ustnej skargi w placówce Poczty Polskiej lub w Biurze Wsparcia Klientów w siedzibie Centrali Spółki (ul. Rodziny Hiszpańskich 8, Warszawa). 

Zarówno jednak w przypadku składania skargi, jak i reklamacji, warto najpierw skontaktować się z Infolinią i przedstawić swoją sytuację konsultantowi. Być może okaże się, że nasz problem jest skutkiem niefortunnej pomyłki i może być rozwiązany w trybie natychmiastowym. 

Źródło – strona Poczty Polskiej:
https://www.poczta-polska.pl/reklamacje/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Mariusz Galicki
Mariusz Galicki
2020-08-20 13:48:57
Listonosz z poczty polskiej w Piotrkowie Tryb na ul.Iwaszkiewicza zamiasto paczki poleconej dostarcza awizo twierdzac ze nie ma nikogo w domu.Skargę można złożyć na taką osobę tylko osobiście nie przez infolinię.
Janusz
Janusz
2020-08-06 13:54:57
11.03 2020r nadalem praesylke polecona na poczcie w Glogowie do Holandii i do dnia dzisiejszego nie dotarla do adresata.w czasie interwencji u pani naczelnik poczty dostalem odpowiedz ze teraz przesylka jest wlasnoscia poczty i jak cos wyjasnia to dadza znac.Po reklamacji czekam juz 2,5 miesiaca i zero reakcji.Czas zeby pani naczelnik zaczela sie lepiej przykladac do swoich obowiazkow bo na razie brak jej kompetencji.
Magdalena
Magdalena
2020-08-05 15:09:55
W gdynia urząd pocztowy na dworcu głównym to najbardziej niemili ludzie z jakimi się spotkałam pani naczelnik która siedzi w urzędzie pocztowym woglę nie słucha co do niej się mówi krzyczy przez tą szybę jak by myślała że ma z głupim do czynienia nie przyjemna niesamowicie
GAL ANONIM
GAL ANONIM
2020-06-24 15:25:00
Chciałem złożyć skargę na Urząd Pocztowy w Dopiewie k.Poznania ..od 9 rano próbuje się dodzwonić na tą pocztę ponieważ wysłana została przesyłka do mnie która w systemie widnieje jako doręczona A oczywiście do mnie nie dotarła!!Panie tam pracujące zachowują się jak za czasów PRL myślą że są najważniejsze na świecie i nie mają czasu podnieść słuchawki.. prościej chyba do DALAJ LAMY bym się dodzwonil niż do nich..totalna porażka urzędu..
anonim
anonim
2020-06-17 10:35:55
nie ma to jak walbrzych przy ul.wroclawskiej czlowiek siedzi cale dnie w domu a ma caly czas awiza i nie odebrane przesylki

Podobne artykuły

Kredyt online w mBank
Pod Lupą
marek_rutkowski
Marek_Rutkowski
24 maja 2016

Kredyt online w mBank

Kredyt hipoteczny Sandomierz
Wpisy Inne
patryk
Patryk Byczek
06 grudnia 2017

Kredyt hipoteczny Sandomierz

Kasa Stefczyka Chełmno
Oddziały
patryk
Patryk Byczek
17 października 2020

Kasa Stefczyka Chełmno

Najlepsze produkty finansowe – październik 2015
Wpisy
m_szydlowski
m_szydlowski
02 października 2015

Najlepsze produkty finansowe – październik 2015

PKO BP w Jarocinie
Oddziały
aleksandra
Aleksandra Gościnna
05 września 2019

PKO BP w Jarocinie

Polska-Niemcy – mniejszy spread
Wpisy
katarzyna_meyer
Katarzyna_Meyer
16 czerwca 2016

Polska-Niemcy – mniejszy spread