Poczta Polska wprowadza znaczki upamiętniające Konstytucję 3 Maja

Poczta Polska wprowadza znaczki upamiętniające Konstytucję 3 Maja

author
02 maja 2021

W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z okazji tego wydarzenia Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczki pocztowe upamiętniające to wydarzenie. Sprawdzamy szczegóły tego przedsięwzięcia.

3 maja 2021 roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa Rządowa 3 maja uchwalona została w 1971 roku. Powszechnie uważana jest za pierwsza w Europie oraz drugą na świecie spisaną konstytucją.

W związku z tą okazją wiele instytucji podjęło się specjalnych inicjatyw, które mają na celu upamiętnienie wspomnianej rocznicy. Do jednej z nich zaliczyć można wydanie przez Pocztę Polską znaczka pocztowego „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja”.

Znaczek z upamiętniający Konstytucję 3 Maja – szczegóły

Już w pierwszy poniedziałek maja bieżącego roku obchodzić będziemy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest najstarszą w Europie a drugą na świecie spisaną konstytucją. Dla Polaków to ważna rocznica, a więc i z tej okazji Poczta Polska wyszła z inicjatywą mającą na celu upamiętnienie tego wydarzenia. W dzień rocznicy do obiegu wprowadzone zostaną znaczki zatytułowane „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja”.

Znaczek zaprojektowany został przez absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Jana Konarzewskiego. Grafika zawiera fragment popularnego obrazu Jana Matejki zatytułowanego „Konstytucja 3 Maja 1791”, który powstał w 1891 roku. Dzieło podziwiać można w Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie. Specjalne znaczki wejdą do obiegu już 3 maja 2021 w nakładzie 168 000 sztuk. Produkowane będą na papierze fluorescencyjnym w formacie 43×31,25 mm. Wartość znaczka wynosić będzie 3,30 zł.

"

Znaczek poświęcony 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja został opracowany we współpracy z Zamkiem Królewskim, w oparciu o jedną ze scen ze słynnego obrazu mistrza Jana Matejki. Przypominanie o najważniejszych wydarzeniach w dziejach Polski i Polaków to obowiązek Narodowego Operatora Pocztowego, który nasza firma z dumą wypełnia

 – informuje Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

źródło: https://media.poczta-polska.pl/attachment/1902306

Poczta Polska upamiętnia ważne postaci i wydarzenia

Co ciekawe, Poczta Polska oprócz znaczka wprowadzi także kopertę FDC w wersji limitowanej. Jest to koperta Pierwszego Dnia Obiegu, na której podziwiać będzie można niektóre kadry dzieła Jana Matejki, które posłużyło w projektowaniu znaczków „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja”.

To nie pierwsza taka inicjatywa ze strony Poczty Polskiej. Warto pamiętać, że do tej pory pojawiły się już również znaczki upamiętniające np. Zygmunta II Augusta czy 400-lecie Zamku Królewskiego w Warszawie, który jest miejscem uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

źródło: https://media.poczta-polska.pl/attachment/1902309


Źródło:

https://media.poczta-polska.pl/pr/663408/znaczek-pocztowy-upamietniajacy-uchwalenie-konstytucji-3-maja

https://www.poczta-polska.pl/sklep/kolekcje-filtelistyczne/nowosci/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstytucja_3_maja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank BNP Paribas obsługuje emisję obligacji ATAL
Bez kategorii
author
26 kwietnia 2021

Bank BNP Paribas obsługuje emisję obligacji ATAL

Diesle tracą na popularności
Wpisy
author
20 lutego 2018

Diesle tracą na popularności

Google Meet – nowa usługa wideokonferencji
Bez kategorii
author
04 maja 2020

Google Meet – nowa usługa wideokonferencji

Czy pozabankowa pożyczka może być tańsza od kredytu?
Bez kategorii
author
27 marca 2019

Czy pozabankowa pożyczka może być tańsza od kredytu?

Szybkie pożyczki Myszków
Pożyczki miasta
author
27 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Myszków

Koszt matczynych emerytur to 8,74 mld w ciągu 10 lat
Wpisy
author
06 września 2018

Koszt matczynych emerytur to 8,74 mld w ciągu 10 lat