Poczta Polska z historycznym odkryciem w Elblągu

Poczta Polska z historycznym odkryciem w Elblągu

author
Patryk Byczek
11 maja 2021

Poczta Polska poinformowała w komunikacie prasowym, że podczas prac remontowych w zabytkowym kompleksie architektonicznym Poczty Polskiej w Elblągu odnaleziono osiem oryginalnych, niemieckich niemieckich otworów do wywieszania flag, tak zwanych „kobyłek”. Budynek, w którym dokonano znaleziska pochodzi z 1887 roku. Sprawdzamy szczegóły.

Elbląski kompleks budynków pocztowych

Historia kompleksu elbląskich sięga dziewiętnastego wieku. Urząd Pocztowy Elbląg 1 wybudowano w 1887 roku przez Otto Depmeyera, który jest wykonawcą najokazalszych budowli Elbląga i okolicy na przełomie XIX i XX wieku. Od kiedy budynki powstały, aż po dziś dzień stanowią one siedziby elbląskiej Poczty Polskiej. W przeszłości na terenie kompleksu stałą także potężna kamienica, która była własnością dyrektora miejscowego banku. Ciekawostką jest to, że w tej kamienicy w 1807 roku nocował Napoleon Bonaparte.

W czasie II wojny światowej budynek nie został zburzony, lecz doznał poważnych zniszczeń. 30 maja 1945 roku władze radzieckie zezwoliły na wejście do kompleksu pocztowego, w wyniku czego teren wokół poczty został całkowicie zniszczony. Informacje na temat skali dewastacji budynku można znaleźć w licznych i historycznych relacjach świadków odbudowy, a szczególnie we wspomnieniach Pocztowców.

Budynek Poczty Polskiej w Elblągu jest dwupiętrowy i charakteryzuje się dużą kubaturą. Jego dach przykryto dachem dwuspadowym, na którym jest metalowa wieżyczka nad boczną elewacją. Ściany budynku Poczty Polskiej są ceglane, zdobione lizenami. Na froncie budynku znajduje się dwuarkadowe wejście w ryzalicie zwieńczonym dekoracyjnym szczytem. Połacie dachu ozdobione są prostokątnymi lukarnami z ostrymi daszkami.


Bank Pocztowy

Bank Pocztowy to instytucja komercyjna, która oferuje Klientom indywidualnym, małym i mikro przedsiębiorstwom usługi z zakresu finansów. Oferta banku dostępna jest w jego placówkach oraz w punktach mieszczących się w oddziałach Poczty Polskiej. Bank Pocztowy istnieje od 1990 roku. Instytucję założono w Bydgoszczy, w celu reaktywowania polskiej bankowości pocztowej. Bank Pocztowy posiada około 4600 placówek w całej Polsce, w tym prawie 800:

– odpowiedzialnych tylko za sprzedaż produktów i usług finansowych
– mikrooddziałów
– pocztowych stref finansowych.

Ponadto głównym udziałowcem instytucji jest Poczta Polska, posiadająca blisko 75% akcji. Drugim udziałowcem, posiadającym 25% akcji, jest największy bank w Polsce – PKO BP.


źródło: https://media.poczta-polska.pl/pr/665555/niezwykle-odkrycie-w-zabytkowym-budynku-pocztowym-w-elblagu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pierwszy taki kredyt od Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
20 września 2019

Pierwszy taki kredyt od Santander Bank Polska

Ile wynosi siła nabywcza Polaków?
Blog
author
Aneta Jankowska
23 listopada 2018

Ile wynosi siła nabywcza Polaków?

Przyszłość polskiej motoryzacji w raporcie Banku Pekao S.A
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
01 października 2019

Przyszłość polskiej motoryzacji w raporcie Banku Pekao S.A

Ile zarabia obsługa hotelu?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
24 września 2019

Ile zarabia obsługa hotelu?

Profi Credit w Dąbrowie Górniczej
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
12 listopada 2018

Profi Credit w Dąbrowie Górniczej

Porównaj