Podatek od wielkich korporacji międzynarodowych

Podatek od wielkich korporacji międzynarodowych

author
Halszka Gronek
15 kwietnia 2020

Czy amerykańskie korporacje będą musiały odprowadzać podatki za dostarczanie swych platform w krajach europejskich? Czy w ten sposób Polska zyska źródło finansowania Tarczy Antykryzysowej? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Polska potrzebuje nowych podatków?

W związku  rudną sytuacją finansową, w jakiej miliony Polek i Polaków znalazły się z powodu pandemii koronawirusa, Premier Mateusz Morawiecki obiecał wsparcie i zadeklarował, że wdrożona w życie Tarcza Antykryzysowa będzie opiewać na szacunkową wartość około 212 miliardów złotych. Kwota jest z pewnością mniej imponująca od amerykańskiego pakietu wartego 2 biliony dolarów, niemniej jednak przyjęta została z aprobatą wśród wyborców. Jednak niedługo po ogłoszeniu pakietu wsparcia okazało się, że pieniędzy na udzielenie pomocy może zabraknąć.

Po latach rządów rozdawnictwa eufemistycznie określanego hojną polityką prospołeczną budżet państwa zaczął świecić pustkami. Kiedy więc w obliczu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa rząd zmuszony został udzielić wsparcia, Polacy uświadomili sobie, że państwo bez rezerw finansowych to słabe państwo. Sytuacja Polski nie jest różowa, wszak realne możliwości państwa na wdrożenie pomocy dla zagrożonych ekonomicznie obywateli są mniejsze niż zapotrzebowanie. Jak uporać się z tym problemem. 

Nie da się ukryć, iż w obliczu obecnej sytuacji polski rząd musi znaleźć dodatkowe źródła wpływów do budżetu – po to, by zapełnić lukę i wygenerować środki niezbędne do pełnego wdrożenia w życie Tarczy Antykryzysowej. Jednym z pomysłów na załatanie dziury budżetowej jest wprowadzenie podatku od wielkich korporacji. Premier Polski oczekuje na pomoc ze strony Unii Europejskiej przy opodatkowaniu gigantów zza oceanu, którzy osiągają w krajach członkowskich ogromne zyski, opłacając ledwie zauważalne taksy z racji działania na obcym rynku.

Dziesiątki miliardów na walkę z koronawirusem

"

Unia Europejska musi zbudować poważny pakiet. Musimy wrócić do takich pomysłów, jak podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, podatek od śladu węglowego, czy od wielkich korporacji międzynarodowych. To są pomysły, dzięki którym do budżetu UE wpłynie nie 1 czy 2 mld euro, ale dziesiątki miliardów nowych środków na walkę z koronawirusem

– ogłosił Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia sejmu z dnia 6 kwietnia bieżącego roku.

Wszystkie propozycje nowych podatków były już poddawane dyskusjom na przełomie ostatnich lat, jednak żadna z debat nie zakończyła się konsensusem. Dziś jednak, gdy rząd znalazł się w podbramkowej sytuacji, a potrzeba wprowadzenia nowych taks zaczęła być jeszcze poważniejsza niż dotychczas, rozmowy wszczęto na nowo i tym razem – jak sądzą eksperci – „na poważnie”. 

Podatek od wielkich korporacji

Podatek od wielkich korporacji miedzynarodowych to jedna z propozycji podatkowych wysuniętych przez premiera Morawieckiego na jednym z ostatnich posiedzeń sejmu RP. Istotą tej taksy jest opodatkowanie przychodu od międzynarodowych techgigantów takich jak Facebook, Google czy Amazon, którzy na kontynencie europejskim co roku zbierają ogromne żniwa.

Możliwość wprowadzenia podatku od międzynarodowych korporacji zaproponowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju jeszcze w ubiegłym roku kalendarzowym. Wiadomo, iż dokument przygotowany przez Organizację negocjowany był w gronie aż 134 państw, a wielu interesariuszy wiązało z nim ogromne nadzieje. Niemniej jednak opinie co do skuteczności fiskalnej opodatkowania były mocno podzielone. Istnieje spora szansa, że w obliczu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią eksperci spojrzą przychylniej na propozycję podatku.

Walka o wprowadzenie podatku od korporacji

Rok 2020 nie jest pierwszych w historii, w którym interesariuszy próbowali przeforsować projekt wprowadzenia podatku od wielkich korporacji międzynarodowych. Tym razem jednak czynnikiem przemawiającym na korzyść projektu jest kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Kraje europejskie, w tym Polska, potrzebują dodatkowych wpływów, by móc zapewnić pomoc finansową swym obywatelom. Z kolei korporacje zza oceanu mają duże poduszki finansowe, a kryzys jest dla nich zdecydowanie mniej odczuwalny niż w przypadku małych lokalnych firm.

Niemniej jednak wcześniejsze doświadczenia z wymienionymi przez premiera podatkami mogą sugerować, że przeforsowanie pomysłu wprowadzenia podatku od wielkich korporacji przez kolejne szczeble unijne może nie być łatwym zadaniem. Roman Namysłowski, ekspert podatkowy Crido Taxand, tłumaczył w jednym z ostatnich wywiadów:

"

Różne państwa mogą pohukiwać i wzywać do opodatkowania międzynarodowych korporacji, ale do tej pory było tak, że wystarczyła interwencja ambasady bądź włodarza jednego z największych krajów dotkniętych obciążeniem i z podatku się nagle zaczęto wycofywać.

Ekspert dodał jednak, że forsowanie pomysłu podatkowego w dobie pandemii jest przekonująco motywowane. Pieniądze są dziś Europie szczególnie potrzebne. Przedsiębiorcy potrzebują wsparcia, i to nie za kilka miesięcy, lecz tu i teraz. Jeśli rządy nie zdobędą dodatkowych wpływów, możemy spodziewać się bankructw na masową skalę, a co za tym idzie – ogromne recesji i upadku gospodarki. 

"

Oczywiście czas, w którym mówi to premier, nie jest przypadkowy. Wiadomo, że budżet nie jest bez dna i są potrzebne środki na pomoc dla przedsiębiorców. Szuka się więc ich tam, gdzie są, a pewne zasoby mogą mieć właśnie międzynarodowe korporacje internetowe takie jak Google, Facebook czy Amazon

– podkreślał  Roman Namysłowski, dodając przy tym, że podczas wprowadzania nowych podatków zawsze trzeba kalkulować na chłodno wszystkie plusy i minusy.

Zagraniczna wymiana jest dziś nie na rękę

Nie tylko brak opodatkowania wielkich międzynarodowych korporacji jest dziś nie na rękę polskim rządzącym. Równie duży problem fiskalny, także w kontekście kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, stanowią tak zwane raje podatkowe – miejsca, w które wyprowadzane są miliardy polskich złotych. 

Problem rajów podatkowych był i jest ciążący dla polskiej gospodarki – i to nie tylko w czasie epidemii koronawirusa, lecz także w warunkach „normalnych”. Jak informował Polski Instytut Ekonomiczny w jednym z ostatnich raportów, Polska traci ok. 11% dochodów z podatku CIT rocznie z powodu wyprowadzania krajowych zysków do rajów podatkowych. Pieniądze te można by zatrzymać w granicach, zasilając tym budżet państwa i łatając istniejące dziury w finansach publicznych. 

Gwoli uściślenia, w ujęciu kwotowym mowa jest o corocznej stracie dochodów rzędu aż 1 miliarda dolarów co w przeliczeniu na złotówki daje sumę bliską 4 miliardom PLN. Nie da się ukryć, że tak pokaźne środki pozwoliłyby Rzeczypospolitej Polskiej nie tylko na zapełnienie luki budżetowej, lecz także na mocniejsze wsparcie przedsiębiorców legalnie działających i systematycznie wspierających krajową gospodarkę (bez doszukiwania się „korzystniejszych” rozwiązań za granicą, w tak zwanych racjach podatkowych).

Warto w tym miejscu sprostować, że Polska nie jest najbardziej pokrzywdzonym krajem Europy pod względem sztucznego wyprowadzania zysków do rajów podatkowych. W naszym przypadku mowa jest co prawda o pokaźnej kwocie odpowiadającej 11 procentom dochodów z podatku CIT, jednak zdecydowanie bardziej stratni są Niemcy (29% dochodu z CIT), a także Francja czy Węgry (po 24%). Wyliczenia te powinny zmobilizować Unię Europejską do wdrożenia rozwiązań kończących szkodliwe wyprowadzenia pieniędzy do rajów podatkowych – zwłaszcza w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

SKOK Chmielewskiego Nowa Sarzyna
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
30 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Nowa Sarzyna

Santander Bank Polska w Otwocku
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Otwocku

Kredyt gotówkowy Mrągowo
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
23 maja 2022

Kredyt gotówkowy Mrągowo

Promocja: „Bonus za aktywność – V edycja/2021” w Getin Banku
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
08 grudnia 2021

Promocja: „Bonus za aktywność – V edycja/2021” w Getin Banku

Zadłużony jak polski emeryt
Wpisy
author
Aneta Jankowska
29 lipca 2017

Zadłużony jak polski emeryt

Wnioski Dobry Start z poziomu bankowości Banku Millennium
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 czerwca 2021

Wnioski Dobry Start z poziomu bankowości Banku Millennium

Porównaj